27 Ekim 2021

Adet Sancısı Gibi Karın Ağrısı Neden Olur ?

Adet sancısı gibi karın ağrısı , regl sancısı , yumurtlama döneminde adet sancısı gibi ağrı kadınlar kulübü , şiddetli adet sancısı neden olur , adet sancısı olmaması normal mi , adet sancısına iyi gelen şeyler

Çoğu kadın hayatlarının bir döneminde adet sancıları yaşar. Kramplar hafiften şiddetliye kadar değişebilir ve her ay farklı yoğunlukta olabilir.

Yumurtlamayan kadınlar daha az ve daha az şiddetli ağrılar yaşarlar. Oral kontraseptifler birçok kadında adet kramplarını azaltır, ancak kullanımları kesildiğinde kramplar genellikle aynı yoğunlukta geri döner.

Menstrüel sancılar azaltmaya yardımcı olmak için diyetinizde yapabileceğiniz birkaç değişiklik var. Az yağlı bir diyet, adet kramplarının semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Eti ortadan kaldırmayı veya et tüketimini azaltmayı deneyin ya da eti balıkla değiştirin. Somon ve ton balığında bulunan balık yağı faydalıdır ve kapsül şeklinde alınan balık yağı takviyeleri ağır kanamayı azaltabilir.

Şişkinlik durumlarında tuz alımınızı azaltmak yardımcı olabilir. Tuz, su tutma ile ilişkilidir. Kafein ve şeker de kısıtlanmalıdır.

B1 vitamini, magnezyum ve E vitamini, ağrı ve krampları azaltmada etkili bulunmuştur. Bunları takviye açısından zengin yiyeceklerde veya reçetesiz satılan takviyeleri alarak tüketebilirsiniz. B1 vitamini domuz eti, yulaf ezmesi ve ayçiçeği tohumlarında bulunur; magnezyum badem, çiğ kuşkonmaz, avokado ve muzda doğal olarak bulunur; ve E vitamini açısından zengin besinler arasında buğday tohumu yağı, aspir yağı ve mısır yağı bulunmaktadır.

Adet kramplarının en iyi bitkisel tedavilerinden biri çuha çiçeği yağıdır. Bu yağ, rahim kasılmalarını ve krampları önleyen bir madde içerir. Kapsül şeklinde alınabilir ve normal doz günde 3.000 ila 6.000 mg’dır.

Zencefil çayı mide bulantısını tedavi etmek için iyidir ve kediotu çayının krampları azaltmaya yardımcı olan yatıştırıcı etkileri vardır.

Isı, adet krampları dahil her türlü krampın hafifletilmesinde çok faydalıdır. Isı, bir ısıtma yastığı ile veya ılık bir banyo olarak uygulanabilir.

Yoga gibi gevşeme teknikleri de adet krampları için oldukça etkili tedavilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir