23 Mayıs 2022

Akne için İzotretinoin kullanmalı mıyım?

Seçenekleriniz

 • Şiddetli akneyi temizlemek için izotretinoin alın.
 • Sivilceniz için diğer tedavileri kullanın. Bu reçetesiz satılan veya reçeteli ilaçları içerebilir.

Hatırlanması gereken önemli noktalar

 • Akne çoğu insan için zamanla iyileşir. Bununla birlikte, bazı insanlar için sivilce tedavisi daha zordur.
 • Aşağıdaki durumlarda izotretinoin almak isteyebilirsiniz:
  • Diğer ilaçları kullandıktan birkaç ay sonra iyileşmeyen şiddetli akne sizi rahatsız ediyor.
  • Bir ebeveyn veya kardeşte yara izi ile şiddetli akne vardı.
  • Sivilceniz kaygı, düşük benlik saygısı veya depresyona neden olur.
 • Aşağıdaki durumlarda izotretinoin almak istemeyebilirsiniz:
  • Sivilcenizi diğer ilaçlarla veya tedavilerle kontrol edebilirsiniz.
  • Hamile kalma ihtimaliniz var.
  • Siz veya yakın ailenizin üyeleri (ebeveyn, erkek kardeş veya kız kardeş) şiddetli depresyon öykünüz var.

İzotretinoin (Accutane veya Clarus), şiddetli akne için diğer ilaçlarla temizlenemeyen güçlü bir ilaçtır. A vitamini ile ilgilidir. Çoğu insan 3 ila 6 ay boyunca almalıdır.

Bu ilaç cilt gözeneklerini açar ve yağ bezlerini küçültür. Şiddetli akne izlerini ve duygusal ağrısını azaltabilir. Ancak bu ilacın ciddi yan etkileri olabilir.

İzotretinoin yan etkilere neden olabilir. En ciddi yan etkiler hamile iken veya alırken hamile kalan kadınlarda görülür. Düşük yapabilirler veya bebekleri ciddi doğum kusurları ile doğabilir. Diğer ciddi yan etkiler nadirdir.

Health Canada ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bu ilacın depresyon , psikoz ve nadir durumlarda intihar düşünceleri veya intihar girişimleri ile bağlantılı olduğu konusunda uyarıyor . Bu ilaç ve depresyon arasındaki bağlantı açık değildir ve çok yakından izlenmektedir. Bu ilacın sizin veya çocuğunuz için doğru olup olmadığına karar vermek için doktorunuzla konuşun. Siz veya çocuğunuz izotretinoin kullanıyorsa ve depresyon belirtileri varsa doktorunuza danışın.

Bu ilacı alan çoğu insan daha az ciddi yan etkilere sahiptir. Bunlar arasında kuru cilt, ağız kuruluğu, çatlamış dudaklar, burun kanaması, kuru gözler ve kontakt lens kullanma sorunu bulunur. Bu yan etkiler genellikle büyük bir sorun değildir ve nemlendiriciler, yapay gözyaşları ve diğer ürünlerle tedavi edilebilir. Bu ilacı alırken kuru gözleriniz varsa, kontakt lens yerine gözlük takmanız gerekebilir. Cildiniz de daha kolay güneş yanığı olabilir, bu yüzden dışarıdayken cildinizi güneşten koruyun.

Bu ilaç kanınızdaki belirli yağların (trigliseritler) seviyesini yükseltebilir. Bu nedenle kalp hastalığı gibi sağlık sorunları yaşamanız daha olasıdır. Bu nedenle, bu ilaca başlamadan önce ve alırken her 4 ila 6 haftada bir trigliserit düzeylerinizi kontrol ettirmeniz gerekir. İlacın karaciğerinize zarar vermediğinden emin olmak için kan testlerine de ihtiyacınız vardır.

Bazı raporlar, bu ilacı almanın enflamatuar bağırsak hastalığına yakalanma riskini artırabileceğini belirtmektedir. Ancak uzmanlar bunun doğru olup olmadığını bilmek için yeterli bilgiye sahip değiller.

Baş ağrısı ve kas veya eklem ağrısı, çoğu insanın tezgah üstü ağrı tıbbı ile tedavi edebileceği daha az yaygın yan etkilerdir. Kas ve eklem ağrısı sık egzersiz yapan insanlarda daha sık görülür.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz bu ilacı önerebilir:

 • Diğer tedavilerle iyileşmeyen şiddetli akneniz var.
 • Akneniz yüzünden kendiniz hakkında kötü hissediyorsunuz.
 • Hamile değilsiniz veya yakında hamile kalmayı planlıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir