Aktinik keratoz nedir ve neden olur?

Güneş keratozu olarak da adlandırılan aktinik keratoz, güneşe maruz kalan ciltte, özellikle yüz, eller, önkollar ve boyunda gelişen bir cilt büyümesidir. En sık soluk tenli, açık saçlı, açık gözlü insanlarda görülür, 30 veya 40 yaşından başlar ve yaşla daha yaygın hale gelir.

Semptomlar neler?

Aktinik keratozlar küçük ve göze çarpan kırmızı, kahverengi veya ten rengi lekelerdir. Genellikle baş, boyun veya ellerde görülürler, ancak vücudun diğer bölgelerinde bulunabilirler. Genellikle birden fazla bulunur. Şunları yapabilirler:

 • Kaba bir dokuya sahip olun.
 • Kaşıntı, yanma veya batma.
 • Boyutları 1 mm ila 3 mm veya daha büyüktür (yaklaşık küçük bir bezelye büyüklüğü).
 • Birkaç yama ile birbirine yakın olun.
 • Kırmızı, tahriş olmuş bir cilt ile çevrili olun.

Aktinik keratozun, özellikle keratozlar ağrılı hale gelirse, kanarsa, açık yaralar haline gelirse, enfekte olursa veya boyut olarak büyürse, bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Aktinik keratoz nasıl teşhis edilir?

Aktinik keratoz cilt muayenesi ile teşhis edilir. Doktorunuz büyümeleri, benleri veya lezyonları aramak için parlak bir ışık veya büyüteç lens kullanabilir. Saç derisi saçı parçalayarak incelenir. Kanser olasılığı varsa, doktorunuz cildinizin bir örneğini alabilir ve test edebilir ( biyopsi ).

Nasıl tedavi edilir?

Doktorunuz bu tedavilerden birini önerebilir:

 • Cildin büyümesini sıvı azotla ( kriyocerrahi ) yok etmek için dondurmak . Kriyocerrahi (kriyoterapi de denir), 3 güne kadar sürebilen hafif ağrıya neden olabilir. İyileşme tipik olarak 7 ila 14 gün sürer. Ve daha az skar var veya hiç yok, ancak koyu tenli bazı kişilerde kalıcı cilt rengi aydınlatması var. Bu prosedür doktorunuzun ofisinde yapılabilir.
 • Elektrik akımı kazıma ve kullanma ( küretaj ve elektrocerrahi ). Cilt uyuşur ve büyüme kaşık şeklindeki bir alet (küret) kullanılarak kazınır. Kazıma işleminden sonra, kanamayı kontrol etmek ve kalan anormal hücreleri yok etmek için elektrocerrahi yapılabilir. Kürtaj hızlı bir tedavidir, ancak skarlaşmaya neden olabilir. Bazen kürtaj tedavisinden sonra kalın bir skar veya keloid gelişir. Bir keloid kaşıntılı olabilir veya zamanla büyüyebilir, ancak tıbbi tedavi gerektirmez.
 • Büyümeyi cerrahi bir bıçakla tıraş (tıraş eksizyonu). Bu, büyümeyi gidermek ve bazal veya skuamöz hücreli karsinom için hücreleri kontrol etmek için yapılır. İyileşme tipik olarak 7 ila 14 gün sürer. Cildinizin renginde (pigment) bazı skarlaşma ve değişiklikler olabilir.
 • Cildin kimyasallarla soyulması ( kimyasal soyma ). Bu, yeni cildin büyüyüp hasar görmüş cildi değiştirebilmesi için yapılır.
 • Cildi lazerle yenileme ( lazer yenileme ). Cildin üst katmanını tahrip etmek için bir lazerden gelen yoğun bir ışık demeti (karbon dioksit veya CO2 lazer) kullanılır. Tedavi edilen bölge iyileştikçe, hasarlı cildin yerini almak için yeni cilt büyür.
 • Cildin cilde konan ilaçlarla, örneğin florourasil (5-FU) ve imikuimod (Aldara) ile tedavi edilmesi.
 • Hücreleri öldürmek için ilaç ve ışık kullanma (fotodinamik terapi veya PDT). PDT, cilde konan ve daha sonra ışıkla aktive edilen aminolevulinik asit (ALA) gibi bir ilaç kullanır. Işık ilacın aktinik keratozu yok etmesine neden olur.

Aktinik keratoz kansere ilerleyecek mi?

Aktinik keratoz cilt kanserine dönüşebilir, ancak bu yaygın değildir. Aktinik keratozun skuamöz hücre karsinomuna ilerleyip ilerlemeyeceğini veya bunun ne kadar hızlı olabileceğini öğrenmenin bir yolu yoktur. Kulak ve dudaktaki keratozlar, kulak ve dudağın güneşe maruz kalmaya duyarlılığı nedeniyle kansere dönüşme riski en yüksektir.

Aktinik keratozu nasıl önleyebilirim?

Güneşten uzak durarak ve güneşteyken güneşten koruyucu kullanarak aktinik keratozu önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca , özellikle güneşte çok fazla zaman geçiriyorsanız , cildinizi ayda bir kez durum ve diğer şüpheli büyümeler açısından incelemelisiniz .

Cildin korunması

Cildinizi korumak için:

 • Güneşe maruz kalmanızı, özellikle saat 11: 00-15: 00, yoğun ultraviyole (UV) maruz kalma saatlerini sınırlandırın .
 • Geniş kenarlı bir şapka, uzun kollu bir gömlek ve pantolon gibi koruyucu giysiler giyin.
 • UV ışınlarını engelleyen güneş gözlüğü takın.
 • Ultraviyole ışınlarını (hem UVA hem de UVB) engelleyen ve en az 30 güneş koruma faktörüne (SPF) sahip bir güneş kremi kullanın .
 • UV radyasyonu yayan ve cilt hasarına neden olabilecek ve cilt kanseri riskini artırabilecek bronzlaşma kabinlerinden ve güneş ışınlarından kaçının.