Bronşit nedir?

Bronşit, akciğerlere hava taşıyan tüplerin (bronşiyal tüpler) iltihaplandığı ve tahriş olduğu anlamına gelir. Bu olduğunda, bronşiyal tüpler şişer ve mukus üretir . Bu sizi öksürüyor.

İki tip bronşit vardır:

 • Akut bronşit genellikle hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve 2-3 hafta sonra iyileşir.
 • Kronik bronşit geri gelmeye devam eder ve özellikle sigara içen insanlarda uzun süre dayanabilir. Kronik bronşit, yılın 3 ayı boyunca ve üst üste en az 2 yıl boyunca ayın çoğunda mukus ile öksürük olduğu anlamına gelir.

Bu konu akut bronşite odaklanmaktadır. Hem çocuklar hem de yetişkinler akut bronşit alabilir.

Akut bronşit alan çoğu sağlıklı insan sorunsuz bir şekilde iyileşir. Ancak yaşlı yetişkinlerde ve çocuklarda ve özellikle astım veya KOAH gibi akciğer hastalıkları olan diğer sağlık sorunları olan kişilerde daha ciddi olabilir. Komplikasyonlar pnömoni ve tekrarlayan şiddetli bronşit ataklarını içerebilir .

Akut bronşite neden olan nedir?

Akut bronşite genellikle bir virüs neden olur . Genellikle bir kişi soğuk algınlığı veya grip (grip) gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdikten birkaç gün sonra akut bronşit alır . Bazen akut bronşite bakteri neden olur .

Akut bronşit, duman gibi bronş tüplerini tahriş eden şeylerde solunumdan da kaynaklanabilir. Bir kişi akciğerlere yiyecek veya kusma soluduğunda da olabilir.

Semptomlar neler?

Akut bronşitin en yaygın semptomu, genellikle kuru ve ilk başta korsan olan bir öksürüktür. Birkaç gün sonra öksürük mukus getirebilir. Ateşiniz düşük olabilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.

Çoğu insan 2-3 hafta içinde iyileşir. Ancak bazı insanlar 4 haftadan fazla bir süre öksürük almaya devam ediyor.

Yüksek ateş, titreme titreme, göğüs veya omuz ağrısı veya nefes darlığı gibi belirtileriniz kötüleşirse, zatürree olabilirsiniz. Zatürree ciddi olabilir, bu yüzden hastalandığınızı düşünüyorsanız bir doktora görünmeniz önemlidir.

Akut bronşit nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz size belirtilerinizi soracak ve muayene edecektir. Bu genellikle doktora akut bronşitiniz olup olmadığını öğrenmek için yeterli bilgi verir.

Bazı durumlarda, pnömoni, boğmaca veya başka bir akciğer probleminiz olmadığından emin olmak için göğüs röntgeni veya başka testlere ihtiyacınız olabilir . Bu, özellikle birkaç hafta boyunca bronşitiniz varsa ve iyileşmiyorsa geçerlidir. Bebekler, yaşlı yetişkinler ve akciğer hastalığı (astım veya KOAH gibi) veya diğer sağlık sorunları olan kişiler için daha fazla test gerekebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Çoğu insan evde akut bronşit semptomlarını tedavi edebilir ve antibiyotiklere veya diğer reçeteli ilaçlara ihtiyaç duymaz. (Antibiyotikler viral bronşite yardımcı olmaz. Bakterilerin neden olduğu bronşit bile genellikle kendi kendine gider.)

Aşağıdakiler kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir:

 • Sigara içme.
 • Kuru veya boğaz ağrısını yatıştırmak için öksürük damlalarını veya sert şekerleri em. Öksürük damlaları öksürüğünüzü durdurmaz, ancak boğazınızı daha iyi hissettirebilir.
 • Bir nemlendiriciden, sıcak bir duştan veya sıcak suyla dolu bir lavabonun nemli havasını soluyun. Isı ve nem, solunum yollarınızdaki mukusu nemli tutmaya yardımcı olabilir, böylece kolayca öksürebilirsiniz.
 • Ateş ve vücut ağrılarını hafifletmek için asetaminofen, ibuprofen veya aspirin gibi reçetesiz ilaç alıp alamayacağınızı doktorunuza sorun. 18 yaşından küçük kimseye aspirin vermeyin. İlaçlarla güvende olun. Etiketteki tüm talimatları okuyun ve uygulayın. Asetaminofen ve ibuprofen, farklı doz önerileri ile farklı ürünlerdir. Asetaminofen ve ibuprofen dozları arasında geçiş yapmadan önce çocuğunuzun doktoruyla konuşun. İki ilaç arasında geçiş yaptığınızda, çocuğunuzun çok fazla ilaç alma şansı vardır. Çalışmalar, bu ilaçları değiştirmenin herhangi bir ek faydası olmadığını göstermiştir. 
 • Normalden daha fazla dinlen.
 • Susuz kalmamak için bol miktarda sıvı tüketin.
 • Doktorunuz tavsiye ederse reçetesiz satılan öksürük ilacı kullanın. (Öksürük ilaçları 6 yaşından küçük çocuklar veya belirli sağlık sorunları olan kişiler için güvenli olmayabilir.) Öksürük baskılayıcılar öksürüğü durdurmanıza yardımcı olabilir. Balgam söktürücüler, öksürdüğünüzde mukus getirmenize yardımcı olabilir.

Bronşit belirtileriniz varsa ve kalp veya akciğer hastalığınız (kalp yetmezliği, astım veya KOAH gibi) veya başka bir ciddi sağlık sorununuz varsa, hemen doktorunuzla konuşun. Nefes almanıza yardımcı olması için antibiyotik veya ilaçlarla tedaviye ihtiyacınız olabilir. Erken tedavi, zatürree veya bakterilerin neden olduğu akut bronşitin tekrarlayan bölümleri gibi komplikasyonları önleyebilir.

Bronşit almaktan kaçınmak için ne yapabilirsiniz?

Bronşiti önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

 • Sigara dumanından kaçının. Eğer sigara içiyorsanız, durun. Sigara içen veya başkalarının yanında sigara içen kişilerde daha sık akut bronşit görülür.
 • Soğuk algınlığı ve grip mevsiminde ellerinizi sık sık yıkayın.
 • Özellikle başka sağlık sorunlarınız varsa, soğuk algınlığı veya grip hastaları ile temastan kaçının.
 • Her yıl grip aşısı yapın ve pnömokok aşısı alıp almamanız konusunda doktorunuzla konuşun.