Akut koroner sendrom nedir?

Akut koroner sendrom, kalp yeterince kan almadığında ortaya çıkar. Acil bir durum. Bu içerir kararsız anjin ve kalp krizi .

Koroner arterler kalp kasına oksijenden zengin kanı tedarik ediyoruz. Bu arterler daraltılır veya tıkanırsa, kalp yeterli oksijen alamaz. Bu anjina veya kalp krizine neden olabilir.

  • Kararsız angina , kalbe kan akışı daralmış koroner arterler tarafından aniden yavaşladığında ortaya çıkar. Veya koroner arterlerde ve yavaş kan akışında küçük kan pıhtıları oluşur. Tipik olarak, kalp kasına zarar vermez. Genellikle dinlenirken olur. Daha önce stabil anjin geçirmiş olabilirsiniz . Ne zaman egzersiz yapacağınız gibi semptomlarınızı ne zaman bekleyeceğinizi biliyordunuz. Kararlı anjin genellikle dinlendiğinde veya anjin ilacınızı aldığınızda kaybolur. Ancak kararsız angina semptomları dinlenme veya ilaçla ortadan kalkmayabilir. Daha da kötüleşebilir veya daha önce olmadığı zamanlarda olabilir. Kararsız angina semptomları kalp krizi geçirdiğiniz anlamına gelebilir.
  • Bir kalp krizi aracı bir koroner arter bloke edilmiştir ve kalp hasar gördü. Kan akışı ve oksijen olmadan, kalbin bir kısmı ölmeye başlar.

Her türlü akut koroner sendrom çok ciddidir ve hemen tedavi edilmesi gerekir.

Akut koroner sendromun nedeni nedir?

Akut koroner sendrom oluşur çünkü kalbe kan sağlayan arterlerde kan akışı yavaşlamış veya durmuştur. Akut koroner sendrom tipik olarak koroner arter hastalığından kaynaklanır . Kalp hastalığı olarak da adlandırılan koroner arter hastalığına ateroskleroz veya arterlerin sertleşmesi neden olur .

Ateroskleroz , koroner arterlerde plak adı verilen bir maddenin birikmesine neden olur . Plak, arterleri daraltarak anjinaya neden olur. Kalp krizi, bir parça plak kırıldığında ve bir pıhtı oluştuğunda, atardamarı bloke eder.

Semptomlar neler?

Akut koroner sendrom belirtileri varsa hemen 911’i veya diğer acil servisleri arayın . Bunlar şunları içerebilir:

  • Göğüs ağrısı veya basıncı veya göğüste garip bir his.
  • Terlemek.
  • Nefes darlığı.
  • Mide bulantısı ya da kusma.
  • Sırt, boyun, çene veya üst karın bölgesinde veya bir veya her iki omuz veya kolda ağrı, basınç veya garip bir his.
  • Hafif baş dönmesi veya ani zayıflık.
  • Hızlı veya düzensiz bir kalp atışı.

911’i aradıktan sonra , operatör 1 yetişkin gücü veya 2 ila 4 düşük doz aspirin çiğnemenizi söyleyebilir. Ambulans bekleyin. Kendinizi sürmeye çalışmayın.

Akut koroner sendrom nasıl teşhis edilir?

Bir doktor size fiziksel bir muayene yapacak ve belirtileriniz ve geçmiş sağlığınız hakkında soru soracaktır. Ayrıca ailenizin sağlığını da soracaktır. Belirtilerinize neyin neden olduğunu bulmak için birkaç testiniz olacaktır.

Bir elektrokardiyogram Eğer anjin ya kalp krizi geçirmiş olup olmadığını gösterebilir. Bu test, kalbinizin ritmini kontrol eden elektrik sinyallerini ölçer. Göğsünüze ve vücudunuzun diğer bölgelerine küçük pedler veya yamalar bantlanacaktır. Sinyalleri kağıda izleyen bir makineye bağlanırlar. Doktor, kalbinizin yeterli kan almadığını veya kalp krizi geçirip geçirmediğinizi görmek için grafikte belirli değişiklikleri arayacaktır.

Bir kan testi kalp enzimlerinde bir artış arayacaktır. Kalp hasar gördüğünde bu maddeleri serbest bırakır.

Bazı durumlarda, kalbinizin yeterli kan alıp almadığını görmek için kardiyak perfüzyon taraması adı verilen bir testiniz olabilir. Kalp krizinden sonra hasar alanlarını kontrol etmek için de kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir