23 Mayıs 2022

Alerji veTedavisi

Alerjiler, vücudun enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan doğal savunma sisteminin ( bağışıklık sistemi ) aşırı tepkisidir . Bağışıklık sistemi normalde vücudu virüslerle ve bakterilerden koruyarak antikorlarla üreterek korur . Bir in alerjik reaksiyon , bağışıklık sistemi (örneğin, genellikle zararsız olan maddeleri mücadele başlar toz akarları , bu maddelerin vücudun saldırı çalışırken sanki, polen ve bir ilaç). Bu aşırı reaksiyon döküntü, kaşıntılı gözler, burun akıntısı, nefes darlığı, mide bulantısı ve ishale neden olabilir.

Alerji üreten bir maddeye ( alerjen ) ilk maruz kaldığınızda alerjik reaksiyon meydana gelmeyebilir . Örneğin, bir arı tarafından ilk kez sokulduğunuzda, acıdan sadece acı ve kızarıklığınız olabilir. Tekrar sokulursa, kurdeşen veya nefes almakta zorluk çekebilirsiniz . Bu, bağışıklık sisteminin tepkisinden kaynaklanır.

Birçok insan hayatının bir noktasında alerji veya alerjik reaksiyonlarla ilgili bir sorun yaşayacaktır. Alerjik reaksiyonlar hafif ve can sıkıcı durumlardan ani ve hayatı tehdit edici durumlara kadar değişebilir. Alerjik reaksiyonların çoğu hafiftir ve evde tedavi birçok semptomu hafifletebilir. Şiddetli alerjik reaksiyon ( anafilaksi ) meydana geldiğinde, alerjiler diğer sorunlara (burun kanaması, kulak problemleri, hırıltılı solunum veya öksürük gibi) neden olduğunda veya evde tedavi yardımcı olmadığında alerjik reaksiyon daha ciddidir .

Alerjiler genellikle astım , kulak enfeksiyonları , sinüzit ve uyku apnesi gibi diğer hastalıklarla birlikte ortaya çıkar . Daha fazla bilgi için, Alerjik Rinit başlıklı konuya bakın .

Alerji türleri

Birçok alerji türü vardır. Daha yaygın olanlardan bazıları şunlardır:

  • Çocuklarda yetişkinlerden daha yaygın olan gıda alerjileri. Gıda alerjileri en çok, alerjik durum geliştirme eğilimi olan kişilerde yaygındır. Bu insanların astım ve diğer alerjileri olma olasılığı daha yüksektir. Daha fazla bilgi için, bkz. Gıda Alerjileri .
  • İlaç alerjileri . Birçok reçeteli ve reçetesiz ilaç alerjik reaksiyona neden olabilir. Alerjik reaksiyonlar yaygındır ve öngörülemez. Belirli bir ilacın neden olduğu alerjik reaksiyonun ciddiyeti değişecektir.
  • Böcek zehirine karşı alerjiler . Bir böcek tarafından sokulduğunuzda, böcek zehirindeki zehirler ve diğer toksinler cildinize girer. Bir sokma bölgesinde şişlik, kızarıklık, ağrı ve kaşıntı olması normaldir. Vücudunuzun bağışıklık sistemi batma böceklerinin zehirine aşırı tepki gösterdiğinde, sokmaya karşı alerjik bir reaksiyon oluşur. Daha fazla bilgi için, Böcek Sokmalarına Karşı Alerjiler konusuna bakın .
  • Deri problemlerinden daha fazla solunum problemlerine neden olma olasılığı yüksek olan hayvanlara alerjiler . Evcil hayvanınızın ölü cildine (kepek), idrarına, kuru tükürük veya saça alerjiniz olabilir.
  • Doğal kauçuğa alerjiler (lateks) . Bazı insanlar lateks, özellikle lateks eldivenlerle tekrar tekrar temas ettikten sonra alerjik reaksiyonlar geliştirir.
  • İşyerinde solunan belirli bir maddeye maruz kalmadan gelişen alerjiler. Bunlara mesleki astım denir .
  • Yapay tırnaklar, saç uzantıları ve kına dövmeleri gibi kozmetiklere karşı alerjiler.

Mevsimsel alerjiler her yıl yılın aynı saatlerinde ortaya çıkar ve bunlara ağaçlar, otlar veya yabani otlardan kaynaklanan polenlere maruz kalma neden olur. Saman nezlesi en yaygın mevsimsel alerjidir.

Yılda 9 aydan fazla süren alerjilere çok yıllık alerji denir.

Yıl boyu semptomların (kronik alerjiler) hayvan kepeği , ev tozu veya küflere maruz kalmasından kaynaklanması muhtemeldir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir