Alerjik Rinit

Alerjik rinit nedir?

Genellikle alerji veya saman nezlesi olarak adlandırılan alerjik rinit, bağışıklık sisteminiz soluduğunuz havadaki partiküllere aşırı tepki gösterdiğinde ortaya çıkar – onlara alerjiniz vardır. Bağışıklık sisteminiz vücudunuzdaki parçacıklara saldırır, hapşırma ve burun akıntısı gibi semptomlara neden olur. Parçacıklara alerjen denir , bu da alerjik reaksiyona neden olabilecekleri anlamına gelir.

Alerjisi olan kişiler genellikle yıllarca semptomlara sahiptir. Yıl içinde sık sık veya sadece belirli zamanlarda semptomlarınız olabilir. Alerjilerinizin bir sonucu olarak sinüzit ve kulak enfeksiyonları gibi başka problemler de alabilirsiniz .

Zamanla, alerjenler sizi daha az etkilemeye başlayabilir ve belirtileriniz eskisi kadar şiddetli olmayabilir.

Alerjik rinit belirtileri nelerdir?

Çoğu durumda, alerjik rinitiniz olduğunda:

  • Özellikle sabah uyandıktan sonra tekrar tekrar hapşırıyorsunuz.
  • Burun akıntısı ve burun sonrası damlamanız var . Alerjilerin neden olduğu burun akıntısından drenaj genellikle açık ve incedir. Ancak burun veya sinüs enfeksiyonu geçirirseniz daha kalın ve bulutlu veya sarımsı olabilir.
  • Gözleriniz sulu ve kaşıntılı.
  • Kulaklarınız, burnunuz ve boğazınız kaşıntılı.

Hangi alerjenler yaygın olarak alerjik rinite neden olur?

Muhtemelen ağaçlardan, otlardan ve yabani otlardan gelen polenlerin alerjik rinite neden olduğunu biliyorsunuzdur. Birçok insan toz akarları , hayvan kepeği , hamamböceği ve küf alerjisine sahiptir . İş yerindeki tahıl gevreği, odun tozu, kimyasallar veya laboratuvar hayvanları gibi şeyler de alerjik rinite neden olabilir.

Polenlere alerjiniz varsa, sadece yılın belirli zamanlarında semptomlarınız olabilir. Toz akarlarına ve iç mekan alerjenlerine alerjiniz varsa, her zaman semptomlarınız olabilir.

Alerjik rinit nasıl teşhis edilir?

Alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için doktorunuz belirtilerinizi soracak ve sizi muayene edecektir. Hangi semptomlara sahip olduğunuzu, ne zaman aldığınızı ve bunları daha da kötüleştirdiğini bilmek, doktorunuza alerjiniz veya başka bir sorununuz olup olmadığını bilmenize yardımcı olabilir.

Şiddetli semptomlarınız varsa, neye alerjiniz olduğunu bulmak için alerji testlerine ihtiyacınız olabilir.

  • Doktorunuz cilt testi yapabilir. Bu testte doktorunuz alerjik reaksiyona neden olup olmadığını görmek için cildinize az miktarda alerjen koyar.
  • Doktorunuz laboratuvar testleri isteyebilir. Bu testler sizi alerji riskine sokan maddeleri arar.

Nasıl tedavi edilir?

Alerjik rinitin tedavisi yoktur. Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri alerjinize neden olan şeylerden kaçınmaktır. Toz, hayvan kepeği veya küflerden kurtulmak için evinizi sık sık temizlemeniz gerekebilir. Veya polen sayısı yüksek olduğunda içeride kalmanız gerekebilir.

Astım gibi başka bir sağlık sorununuz yoksa, belirtilerinizi evde tedavi etmek için reçetesiz satılan ilaçlar alabilirsiniz. Başka bir sorununuz varsa, önce doktorunuzla konuşun. Kendi kendine tedaviye başlamadan önce doktorlarıyla konuşması gereken diğerleri arasında yaşlı yetişkinler, çocuklar ve hamile veya emziren kadınlar bulunmaktadır.

Alerjileriniz sizi çok rahatsız ediyorsa ve alerjiniz olan şeylerden kaçınamıyorsanız, immünoterapi ( alerji çekimleri gibi ) semptomlarınızı önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir. Bu tedaviye sahip olmak için önce neye alerjiniz olduğunu bilmeniz gerekir.

Sizin için en uygun tedaviyi bulmak biraz zaman alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir