27 Ekim 2021

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Ambulans şoförü nasıl olunur?

Ambulans şoförü olmak için belirli sertifika yani belgelere sahip olmanız gerekmektedir. Peki bu belgeler nelerdir?

  • B sınıfı ehliyet ( en az B sınıfı ehliyet sahibi olmalısınız. C, D, E sınıfı ehliyetlerde geçerli olacaktır. )
  • İleri sürüş teknikleri sertifikasına sahip olmalısınız.
  • Güvenli sürüş teknikleri sertifikasına sahip olmalısınız.
  • Psikoteknik belgesi sahibi olmalısınız.
  • İlk yardım sertifikası edinmelisiniz.
  • SRC belgesi sahibi olmalısınız.

Vermiş olduğumuz bu sertifikalar her ambulans şoförü alımından istenmemektedir. Belirtilen ilana göre farklılık gösterse de genel olarak ambulans şoförü alımı gerçekleştiren firmalar bu belgeleri istemektedir. Bunların dışında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan alımlarda genel olarak Acil Tıp Teknisyenliği, Paramedik ya da diğer sağlık bölümlerinin herhangi bir tanesinden mezun olma şartı aramaktadır. Ambulans şoförü alımı ilanlarından genel olarak en az lise mezunu olma şartı bulunmaktadır. Yani ortaokul ve ilköğretim mezunu kişiler bu ilanlara başvuru yapamayabilirler. 

Ambulans şoförü olmak için yaş sınırı var mıdır?

Ambulans şoförü alımlarında genel olarak yaş sınırı aranmaz. Fakat ehliyetinizin en az 2 yıllık olması gerekiyor. Çünkü ambulans şoförü olarak görev yapabilmek için oldukça iyi bir şoför olmanız gerekmektedir. Zor şartlarda, yoğun trafikte ambulansı mümkün olan en kısa sürede sağlık merkezine götürmeniz gerekmektedir. 

Bu yazımızda ambulans şoförü belgesi nasıl nereden alınır, görev tanımı nedir, ambulans şoförü olmak için gerekenler nelerdir, ambulans şoförü olmak istiyorum nasıl olurum, olmak için ne gerekligibi konularda detaylı bilgiler verdik. Sizlerin de ambulans şoförlüğü mesleği hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Meslekler hakkında uzman editörlerimiz en kısa sürede sorularınıza cevap verecektir. Ayrıca ambulans şoförleri ne kadar para kazanıyor merak ediyorsanız, ambulans şoförü maaşları yazımıza göz gezdirebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir