29 Kasım 2021

Çocuk Doğduktan Sonraki Dönem Nasıl Olmalı

Doğumdan sonraki gün ve haftalarda (doğum sonrası dönem) hayatınızı kolaylaştırmak için önlemler alabilirsiniz.

Yardım kabul et, yardım al

Doğumdan ve geceleri bebeğinizden kalkmaktan tükenebilirsiniz. Evi lekesiz tutabileceğinizi ve tüm ev işlerini yapabileceğinizi sanmayın.

Artık birçok işveren, çocuk doğduktan sonra babaların evde kalmasına izin vermek için babalık izni sunmaktadır. Değilse, bir akraba veya arkadaş kalmaya ve yemek pişirmeye, temizlemeye ve ayak işlerine yardım etmeye gönüllü olabilir. Arkadaşlarınızın size yemek getirmesine veya ev işleri yapmasına izin verin.

Birkaç günden fazla süren doğum sonrası mavilerle ilgili sorun yaşıyorsanız veya doğum sonrası depresyon belirtileri geliştiriyorsanız , hemen doktorunuzu arayın.

Ziyaretçileri sınırla

Herkes en yorgun olduğunuzda bebeği hemen görmek isteyecektir. Ziyaretçileri ele alabileceğinizi düşündüğünüz kadar azıyla sınırlamak veya bir süre ziyaret etmemelerini istemek sorun değildir. Ne kadar kaldıklarına dair bir sınır belirlemek de iyidir.

Ekstra dinlenin

Bebeğiniz uyurken uyuyun. Kısa bir şekerleme bile yardımcı olur.

Emziriyorsanız, eşiniz veya bebek bakıcısının uyurken bebeği besleyebilmesi için anne sütünü nasıl toplayacağınızı ve saklayacağınızı öğrenin. Hem siz hem de bebek emzirmeyi öğrenmek zorunda olduğu için, anne sütü pompalamaya başlamadan önce birkaç hafta beklemek isteyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için, Emzirme konusuna bakın.

İyi ye

İyi beslenme, gücünüzü ve sağlığınızı geri kazanmanın anahtarıdır. Emziriyorsanız, günde 350 ila 400 daha fazla kalori veya herhangi bir gıda grubundan yaklaşık iki veya üç ekstra Yemek Rehberi porsiyonu yemelisiniz. Bu gerçekten “iki kişilik yemek” zamanıdır. Emziren kadınların çoğu sağlıklı bir diyet yiyebilir ve yine de kilo verebilir.

Ekstra sıvılar için

Her gün fazladan 5 bardak (1.2 L) ila 8 bardak (2 L) kafeinsiz sıvı tüketin. Uyulması gereken iyi bir kural, her hemşirenizde bir bardak meyve suyu, su veya süt bulundurmaktır.

Ara sıra bir kadeh şarap veya kokteyl tamamdır ve rahatlamanıza yardımcı olabilir. Unutmayın, alkol anne sütünüzde toplanabilir ve bebeğe geçebilir, bu yüzden aşırıya kaçmayın. Emzirene kadar bir şeyler içmek beklemek, sütün içine giren alkol miktarını azaltacaktır.

Kendin hakkında iyi hisset

Hamilelik öncesi şeklinize veya kıyafetlerinize hemen geri dönmediğinize odaklanmayın. Eski boyutunuz olmasa bile iyi görünen yeni bir şey satın alın. Bebeği kendinize biraz zaman ayırabilecek kadar uzun süre izleyecek bir başkasına sahip olun.

Sorular sor

Sizinle veya bebeğinizle ilgili bir şey doğru görünmediğinde doktorunuzu arayın. Çoğu kliniğin görevi yeni annelerden gelen soruları cevaplamak olan bir hemşiresi vardır, bu yüzden birisini “rahatsız ettiğiniz” konusunda endişelenmeyin. Kliniğinizde veya hastanenizde emziren annelere yardım konusunda uzmanlaşmış bir hemşire bulunmalıdır. Daha fazla bilgi için bu konunun Yardım Alınacak Diğer Yerler bölümüne bakın.

Diğer yeni annelerle konuşmak yardımcı olabilir. Yerel hastanenizin yeni anneler için destek grupları olabilir. Anne-bebek masajı ve egzersiz dersleri de diğer yeni annelerle tanışmak için harika bir yoldur. Başkasının seninle aynı deneyimleri yaşadığını duymak çok yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir