29 Kasım 2021

Çocuklarda Bacak Ağrısı Nedenleri Nelerdir ?

Çocuklarda büyüme ağrısı genellikle ağrılı ve kramplı bacak ağrısıdır ve çoğunlukla 3 ila 10 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Çocukların en az yüzde 15 ila 30’unun artan ağrıdan şikayet ettiği bilinmektedir. Bu ağrı genellikle öğleden sonra ve akşam saatlerinde ortaya çıkar ve genellikle çocuk geceleri bu ağrı nedeniyle uykudan uyanır.

Büyüyen ağrı çoğunlukla bacakların önündeki bacaklarda, diz ekleminin arkasında ve baldır kaslarında hissedilir. Büyüyen ağrının kesin nedeni bilinmemektedir. Çocuğun aşırı fiziksel aktivitesi nedeniyle geliştiğine inanılmaktadır. Büyüyen ağrı günlük olarak ortaya çıkmaz ve gelir ve gider. Çocuk çok aktif bir gün geçirdiğinde daha da kötüleşir. Normalde büyüyen ağrı dışlama tanısıdır. Bu, büyüyen ağrı olarak etiketlenecek ağrıyı teşhis etmeden önce bacaklarda veya koldaki diğer tüm olası ağrı nedenlerinin hariç tutulduğu anlamına gelir. Tedavi güvenceden oluşur. Semptomlar hafif masajdan şiddetli ise, ısı ve kas gerilmesi faydalıdır.

Büyüyen ağrının prognozu iyidir. Bir süre sonra çözülecektir.
Büyüyen Ağrı Nedeni:
3 ila 12 yaş arasındaki çocuklar fiziksel olarak en aktif olanlardır. Büyüyen ağrı genellikle bu yaşta ortaya çıkar. Çocuklarda ağrının büyümesinin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak genellikle gün boyunca aşırı fiziksel aktivite ile bağlantılıdır. Genellikle zıplama, koşma, tırmanma ve spor yapma, ancak düşük ağrı eşiği nedeniyle, hareketsiz olana kadar çok fazla dikkat etmezler. Araştırmacılar, bu tür çocuklarda ağrının gündüzleri sıkı spor aktivitesine sahip olduklarında ortaya çıktığını bulmuşlardır. Bu tür çocukların kasları, bu ihale çağında spor yapma baskısını veya başka yorucu fiziksel aktiviteyi alamayabilir. Bununla birlikte, büyüyen ağrının çocuğun büyüme hamlesi ile ilgisi yoktur. Ebeveynler çocuğun ağrı nedeniyle oynamasını engellememelidir, çünkü ağrı büyüme döneminden sonra kaybolur.

Büyüyen Ağrı Belirtileri:
Her çocukta büyüyen ağrı farklı görünebilir. Bazı çocuklar şiddetli ağrıdan şikayet ederken, bazı çocuklarda ağrı hafiftir ve çocuk bunu fark etmeyebilir. Ağrı doğada ağrı ve kramptır. Geliyor ve gidiyor ve düzenli değil. Ağrı genellikle bacaklarda görülür, ancak bazen çocuk kollarında ağrıyan ağrıdan da şikayet edebilir. Ağrı genellikle akşam geç saatlerde veya yatmadan önce görülür, ağrı genellikle çocuğu uykudan uyandırır. Büyüyen ağrı genellikle uylukların önünde, diz arkasında ve baldır kaslarındadır. Genellikle ağrı her iki bacağında da görülür. Ağrı sabahları kaybolur. Büyüyen ağrı çocuğun spor aktivitesine müdahale etmez. Baş ağrısı ve karın ağrısı gibi büyüyen ağrılarla ilişkili semptomlar olabilir.

Teşhis ve tedavi:
Büyüyen ağrının teşhisi genellikle tüm olası olası ağrı nedenleri hariç olmak üzere doktor tarafından yapılır. Doktor tıbbi öykü alır ve teşhisi onaylamadan önce çocuğu klinik olarak uygun şekilde muayene eder. Nadir durumlarda doktor kan testi veya röntgen önerebilir.

Çocukta büyüyen ağrının tedavisi şiddetine bağlıdır. Vakaların çoğunda güvence ve bazı ev ilaçları yeterlidir. Ağrı şiddetli ve düzenli ise, gece uykusunu kesintiye uğratırsa, yatmadan önce doktor tarafından bir doz hafif ağrı kesici önerilebilir. Bazı ağrı kesiciler çocuklar için zararlı olarak kabul edildiğinden, ebeveynler asla çocuk doktoruna danışmadan ilaç vermemelidir.

Evde yapılan ilaçlar:
Çocukların çoğu büyüyen ağrıları nedeniyle ev ilaçlarından daha iyi hissederler.

Masaj: Etkilenen bacaktaki yatıştırıcı masaj son derece faydalıdır. Hafif ılık yağ ile masaj yapın. Daha fazla rahatlık ve rahatlama için masaj yağına birkaç damla lavanta esansiyel yağı ekleyebilirsiniz.
Isı ve sıcaklık: Isıtma pedini veya ılık su şişesini ağrılı bölgenin üzerine yerleştirin. Ağrıları ve ağrıları hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Sağlıklı yiyecekler: Çocuk vitamin ve mineral içeren sağlıklı yiyecekler yemelidir. Hem B6 vitamini hem de magnezyum büyüyen ağrı ataklarını azaltmak için faydalıdır.
Kas uzanır: Sabah kas germe, geceleri artan ağrılı atakları azaltmaya yardımcı olur.
prognoz:
Büyüyen ağrı geçicidir ve birkaç ay veya yıl sonra kaybolur. Bununla birlikte, şiddetli uyku veya fiziksel aktiviteye müdahale ediyorsa, çocuğun tıbbi tedaviye ihtiyacı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir