Çocuklarda karın ağrısı yaygın bir sorundur. Yaklaşık her üç çocuktan 1’i 15 yaşına kadar bir doktor tarafından karın ağrısı için görülür, ancak bu çocukların sadece az bir kısmında ciddi bir sorun vardır.

Karın ağrısı şikayetleri 11 yaşından küçük çocuklarda daha yaygındır ve genellikle yeme ve bağırsak alışkanlıklarındaki değişikliklerden kaynaklanır. Karın ağrısı vakalarının çoğu ciddi değildir ve rahatsızlığı hafifletmek için evde gerekli olan şey genellikle evde tedavi edilir.

Çocuklarda karın ağrısı genellikle ebeveynler için korkutucu ve sinir bozucudur. Çoğu zaman bir çocuğun karın ağrısının kesin nedenini bulmak zordur. 3 saatten kısa sürede tamamen kaybolan başka semptomları olmayan ağrı genellikle ciddi değildir.

Çocuklarda karın ağrısı, karın yaralanması veya mide , kulak enfeksiyonu , idrar yolu enfeksiyonu veya strep boğazı gibi bir hastalık ile ilişkili olabilir . Karın semptomları, hayvanların bulaştığı bir enfeksiyondan veya yabancı bir ülkeye seyahat ederken de ortaya çıkabilir . Kabızlık, çocuklarda karın ağrısının yaygın bir nedenidir. Çocuklarda karın ağrısının bazı daha ciddi nedenleri arasında apandisit , kurşun zehirlenmesi veya intussussepsiyon veya malrotasyon gibi bağırsaklarla ilgili sorunlar bulunur.. Adet dönemlerine başlayan kızların her ay karın ağrısı olabilir ve bazı aylarda ağrı diğerlerinden daha şiddetli olabilir.

Genel ağrı, karnın yarısında veya daha fazlasında görülür. Lokalize ağrı karnın bir bölgesinde bulunur . Bebekler ve küçük çocuklar ağrısına, ağrıları hakkında konuşabilen daha büyük çocuklardan farklı tepki verirler. Bir bebek telaşlı olabilir, bacaklarını karnına doğru çekebilir veya kötü beslenebilir. Daha büyük çocuklar ağrının bulunduğu bölgeye işaret edebilir ve ne kadar şiddetli olduğunu tanımlayabilir.

Karın ağrısı bir kez ortaya çıkabilir veya birkaç ay içinde tekrar tekrar ortaya çıkabilir. Tekrarlayan karın ağrısı (RAP) , 4-11 yaş arası çocukları etkileyen bir durumdur.

Çocuğunuzun bir doktora görünüp görünmeyeceğine ve ne zaman geleceğine karar vermek için çocuğunuzun belirtilerini kontrol edin .