Çocukların Ergenlik çağında büyümesi başlamadan önce erkek ve kız çocuklarının gücü hemen hemen aynıdır. Fakat daha sonra erkeklerin çoğu avantajı vardır.

Bu hızlı fiziksel büyüme yıllarında, ergenler daha uzun uzuvlara ve daha büyük bedenlere alıştıklarından biraz garip veya sakar olabilirler. Beyinlerinin büyüyen vücuda uyum sağlamak için zamana ihtiyaçları vardır.

Spor ve egzersiz programlarına katılarak hem erkeklerde hem de kızlarda güç daha da artırılabilir. Çok sayıda ve giderek artan sayıda çocuk, önerilen miktarda fiziksel aktiviteye katılmaz. Birçok çocuk ortaokul ve liseye girdikçe daha az aktif hale gelir ve organize spor faaliyetleri daha rekabetçi hale gelir.

Bazen çocuğunuzu kanepeden inip egzersiz yapmaya çağırmanız gerekir. Kendinizi düzenli egzersiz yaptığınızda çocuğunuzun motive olmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, çocuğunuzla birlikte ruh halinizi veya enerji düzeyinizi iyileştirmek gibi egzersizin fiziksel faydaları hakkında konuşun.

Spor, değerli sosyal becerileri öğrenirken çocukların fiziksel olarak aktif olmaları için harika bir yol olsa da, sporun herkes için olmadığını unutmayın. Rekabetçi veya rekabetçi olmayan spor veya kişisel fitness aktiviteleri (koşu, yoga veya bisiklet gibi) olsun, çocuğunuzun yapmaktan hoşlandığı şeylere odaklanın. Bazı çocuklar grup sporlarına (futbol veya beyzbol gibi) göre bireysel sporları (karate, jimnastik ve yüzme gibi) tercih edebilirler.

Çocukların büyüyen kemikleri, yetişkinlerin olgun kemikleri kadar stresle baş edemez. Spor yapan yarışmacı çocukların futbol oynayan küçük çocuklar veya jimnastik ya da güreş için kilolarını korumak için diyet yapan çocuklar gibi yaralanmaları daha olasıdır.