Varisli damarlar, normalde bacaklar, ayak bilekleri ve ayaklar gibi sorunlu bölgelerde meydana gelen çoğunlukla şiş, bükülmüş damarlardır. Varisli damarlar, alt ekstremitelerdeki zayıf kan dolaşımının neden olduğu, şişmiş damarlarda biriken kalbe doğru şekilde geri dönmeyen venöz yetmezlik veya venöz reflünün sonucudur.

Örümcek damarlar, hafif bir venöz yetmezlik şekli olmasına rağmen varisli damarlara benzer. Örümcek damarlar, cilt yüzeyinin hemen altında kırmızı, mavi veya mor renklerde görünen küçük, iç içe geçmiş küçük kan damarlarıdır. Bu genellikle uyluklarda, alt bacaklarda ve yüzde görülür.

NOT: DOKTORUNUZA DANIŞMADAN HİÇ BİR YÖNTEMİ DENEMEYİNİZ!

Varisli Damarlar veya Örümcek Damarlar için Ev Çözümleri

  • Bacaklar ve uyluk gibi sorunlu bölgelerde kan akışını engelleyen veya kan damarlarını daraltan giysiler giymeyin.
  • Sabah yataktan kalkmadan önce hamile destek çorapları giyin.
  • Kanın düzgün bir şekilde dolaşmasına izin verin. Uzun süre tek pozisyonda oturmaktan veya ayakta durmaktan uzak durmak için gerekli önlemleri alın ve oturduğunuzda bacak bacak üstüne atma alışkanlığınızı kırın. Kardiyovasküler sisteminizin sorunsuz çalışmasını sağlamak için kısa bir yürüyüş yapın. Bu, hamilelik sırasında yapılacak en iyi şeydir çünkü kalbinizin sağlıklı kalmasına ve kan dolaşımına yardımcı olacaktır.
  • Dinlenirken mümkün olduğunca bacaklarınızı kaldırın.
  • Büyüyen rahim alt vücudunuzdaki damarlar üzerinde baskı oluşturduğundan, dinlenmek için kendinize bu kadar sık ​​zaman ayırın. Kan akışı bacaklarınızdaki damarların şişmesine, vulvaya ve rektuma neden olabilir.
  • Uyurken daima sol tarafınızda uyuyun çünkü vücudunuzdaki vena kava adı verilen en büyük damar vücudunuza büyük miktarda kan getirir. Sol tarafınıza yatmak, vena kava vücudun sağ tarafında yer aldığından ve bu nedenle damar üzerindeki baskıyı azaltacağından yapılacak en iyi şeydir. Ayrıca ayaklarınızı bir yastık üzerinde yüksekte tutarak uyuyun.
  • Kilonuzu minimumda tutun çünkü aşırı kilo örümcek damarları geliştirme olasılığını artırabilir.

NOT: DOKTORUNUZA DANIŞMADAN HİÇ BİR YÖNTEMİ DENEMEYİNİZ!