29 Kasım 2021

Gençlerde Alkol ve Uyuşturucu Kullanımı

Birçok genç için alkol, uyuşturucu veya sigara gibi diğer maddeler kullanmak büyümenin bir parçasıdır. Birçoğu bu maddeleri sadece birkaç kez dener ve durur, diğerleri ise daha düzenli olarak kullanmaya devam edebilir.

Gençler alkol, ev kimyasalları (inhalanlar), reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, yasa dışı uyuşturucular ve sigaralar gibi bir dizi maddeyi deneyebilirler. Alkolü diğer herhangi bir maddeden daha fazla kullanırlar. Alkol ve esrar (marihuana) diğer maddelerden daha fazla kullanılırlar.

Gençler bu maddeleri yetişkinlerin yaptığı aynı nedenlerden dolayı gevşemek veya iyi hissetmek için kullanırlar. Ancak, madde kullanmak için başka nedenleri de olabilir. Örneğin, yükselmenin nasıl bir his olduğunu bilmek isteyebilirler. Ya da ebeveynlerine karşı isyan etmek ya da arkadaşlarına uyum sağlamak isteyebilirler.

Alkol veya uyuşturucu kullanmak gençlerin genel sağlığını, fiziksel büyümesini, duygusal ve sosyal gelişimlerini etkileyebilir. Aynı zamanda kararları ne kadar iyi verdiklerini, ne kadar iyi düşündüklerini ve ne kadar hızlı tepki verebileceklerini değiştirebilir. Alkol veya uyuşturucu kullanmak gençlerin eylemlerini kontrol etmelerini zorlaştırabilir. Bazı gençler için alkol veya uyuşturucu kullanımı madde kullanımı sorununa dönüşebilir.

Ebeveynler, alkol ve uyuşturucuların çocuklarının sağlığı, okulları ve ilişkileri üzerindeki etkileri hakkında dürüst ve açık bir şekilde konuşarak çocuklarına alkol ve uyuşturucu kullanımı hakkında öğretmede önemli bir rol oynayabilir. Kesinlikle bu maddeler kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir