23 Mayıs 2022

Gençlerde Saldırganlık Nedenleri

Saldırganlık nedir?

Herkes bazen küçük çocuklara bile kızar. Ancak bazı çocuklar ve gençler öfkelerini kontrol etmekte o kadar çok sorun yaşıyorlar ki, kıpırdamak, vurmak veya diğer insanlarla dalga geçmek. Bu onların evde ve okulda sorunlarına neden olur. Çoğu zaman arkadaş edinmekte zorlanırlar. Saldırganlıkları ebeveynliklerini zorlaştırıyor.

Saldırganlık, diğer insanları inciten herhangi bir davranıştır. Fiziksel (vurmak veya itmek) veya ad arama gibi sözlü olabilir. Saldırganlık da sosyal olabilir. Çocuklar diğer çocuklarla dalga geçebilir veya kendilerini dışarıda hissetmelerini sağlamak için onları görmezden gelebilirler. Daha büyük çocuklar ve gençler sosyal medyada akranları hakkında dedikodu yapabilir veya onlar hakkında söylentiler yayabilirler. Zorbalık yaygın bir saldırganlık türüdür.

Hem erkekler hem de kızlar fiziksel veya sosyal olarak agresif olabilirler. Ancak erkekler genellikle öfkeyi fiziksel bir şekilde ifade ederler. Kızlar sosyal olarak agresif olma eğilimindedir.

Bazı çocukların diğerlerinden daha agresif olma nedenleri karmaşıktır. Bazı çocuklar agresif bir kişiliğe sahip olabilirler. Diğer çocuklardan daha dürtüsel olabilirler: Ne olabileceğini düşünmeden hareket ederler. Kızgın yetişkinlerin ve akranlarının etrafında durarak saldırgan olmayı öğrenebilirler. Saldırgan olmayan çocuklar genellikle onların etrafında olmak istemezler, bu nedenle saldırgan çocuklar diğer saldırgan çocuklarla zaman geçirebilir, bu da daha fazla saldırganlığı teşvik eder.

Saldırganlık ayrıca bipolar bozukluk veya DEHB gibi bir sağlık sorununun işareti olabilir . Ancak bu koşullara sahip olmak çocuğun saldırgan olacağı anlamına gelmez.

Agresif bir çocuğun ebeveynliği zor ve yorucu olabilir. Kendinizi bunalmış, utanmış ve hatta kızgın hissedebilirsiniz. Ancak siz ve çocuğunuz için yardım mevcuttur. Sabır, destek ve yardımla, çoğu çocuk başkalarına zarar vermeden çatışmayı ele almayı öğrenebilir.

Saldırganlık ne zaman ciddi bir sorundur?

Tüm çocuklar öfke ve hayal kırıklığı ile nasıl başa çıkacaklarını öğrenmek zorundadır. Birçok küçük çocuk, öfke nöbetleri geçirir, bağırır ve çığlık atarlar ve üzüldüklerinde kollarını ve bacaklarını sallarlar. Okul çağındaki çocuklar oyun alanında bir şeyler fırlatabilir veya kavga edebilirler. Büyüdükçe, çoğu çocuk yetişkinlerden – ve diğer çocuklardan – öfkeyi nasıl ifade edeceğini veya çatışmayı başkalarına zarar vermeyecek şekilde nasıl ele alacaklarını öğrenir.

Saldırganlık, sık sık meydana gelirse ve çocuğunuzu evde ve okulda başını belaya sokarsa bir sorundur. Saldırganlık, karşıt meydan okuma bozukluğu (ODD) adı verilen bir sorunun işareti olabilir . ODD’li çocuklar öfke nöbetleri geçirebilir ve ebeveynleri veya diğer yetişkinlerle konuşabilirler. Bu düşmanca davranış kötüleşirse, davranış bozukluğu adı verilen daha ciddi bir soruna yol açabilir . Davranış bozukluğu olan daha büyük çocuklar ve gençler kuralları ihlal edebilir, okulu atlayabilir ve mülkleri çalabilir veya yok edebilir. Davranış bozukluğu depresyon, madde kullanım sorunları, okulu bırakma ve suçla bağlantılıdır (bu da büyük para cezası ödemeye, ehliyetinizi kaybetmenize veya diğer yasal sorunlara yol açabilir).

Aşırı saldırganlığa bazen uyumsuz saldırganlık da denir.

Herhangi bir yaştaki bir çocuk 6 ay veya daha uzun süre tekrarlanan saldırganlık gösterirse, ODD belirtisi olabilir. Daha büyük çocuklar genellikle davranış bozukluğu teşhisi konmadan bir yıl boyunca şiddetli bir saldırganlık modeli göstermek zorundadır.

Ne zaman doktor çağırmalı

Çocuğunuzun doktoru çağırın şimdi ise:

 • Çocuğunuz başkalarına veya kendisine zarar vermekte acıyor veya tehdit ediyor.
 • Çocuğunuz size saldırıyor veya güvenliğinizden korkuyorsunuz.

Aşağıdaki durumlarda çocuğunuzun doktorunu arayın:

 • Çocuğunuz birkaç kez çalarken yakalandı.
 • Çocuğunuz davranış sorunları nedeniyle tekrar tekrar okuldan eve gönderilir.

Gençlerde saldırganlık riskini ne artırabilir?

Bir çocuğun veya gencin ev hayatı ve diğer çevresi saldırganlık riskini artırabilir. Çocuklar şu durumlarda saldırgan olabilirler:

 • Mahallelerinde şiddet görün.
 • Bir çeteye katılmak için baskı hissedin.
 • Silahlı bir evde yaşayın.
 • Alkol veya uyuşturucu kullanın.
 • Zorbalık ediliyor.
 • Agresif, evlilik sorunları veya uyuşturucu veya alkol sorunu olan ebeveynlerle bir evde yaşayın.
 • Yetişkin gözetimi olmadan çok zaman geçirin.
 • Sert dil ve şaplakla disiplinli ebeveynlere sahip olun.
 • Şiddet içeren filmler veya TV programları izleyin veya şiddet içeren video oyunları oynayın.

Saldırganlık sorunu nasıl teşhis edilir?

Çocuğunuzun saldırganlık ile ilgili bir sorunu olup olmadığını görmek için, bir çocuk doktoru veya akıl sağlığı uzmanı çocuğunuzun evde ve okuldaki davranışlarını soracaktır. Çocuğunuz kontrolden çıkıyor mu ve sakinleşmekte zorlanıyor mu? Çocuğunuz bir şeyler fırlatıyor mu? Diğer çocuklarla kavga ediyor mu? Patlamalar ne sıklıkla gerçekleşir? Daha sık mı meydana geliyorlar?

Doktor veya danışman çocuğunuzu evde veya okulda izleyebilir. Çocuğunuzun öğretmenleriyle de röportaj yapılabilir.

Çocuğunuz, saldırganlığa neden olabilecek veya daha da kötüleştirebilecek bir sağlık sorunu olup olmadığını görmek için fiziksel bir muayene ve testler yapabilir.

Saldırganlık sorunlarının tedavisi nedir?

Danışmanlık, gençlerde saldırganlık için ana tedavidir. Çocuğunuz sizinle ve tek başına danışmanlık alabilir. Rol oynama ve diğer yöntemlerle, çocuğunuz onu kızdıran şeylerle nasıl başa çıkacağını öğrenebilir. Bazı durumlarda, bir çocuğun ruh hali bozukluğunu veya agresif davranışa yol açabilecek başka bir durumu tedavi etmek için ilaca ihtiyacı olabilir.

Danışmanlık, ebeveynlerin çocuklarına daha iyi seçimler yapmaları için nasıl rehberlik edeceklerini öğrenmelerine yardımcı olabilir. Ebeveynler bazen saldırganlığı anlamsızlaştırırlar. Çocuklarının öfkesi veya öfke nöbetleri yüzünden o kadar sinirli olabilirler ki bağırıp ya da şaplaklayarak onu cezalandırırlar. Ayrıca iyi davranışları övmeyi unutabilirler. Danışmanlık tutarlı bir disiplin sağlamanıza yardımcı olabilir. Çocuğunuza kuralları ve bunları ihlal etmesi durumunda ne olacağını (sonuçlarını) gösterirsiniz.

Çocuğunuzda saldırganlığı nasıl önleyebilirsiniz?

Kurallar ve sonuçlar belirleyin

 • Aileniz için ev kuralları yapın. Çocuğunuza, kurallara uymamanın sonuçlarını (belirli ayrıcalıkların kaybedilmesi gibi) bildirin.
 • Eğer bir ayrıcalığı alacağınızı söylüyorsanız, yapın. Çocuğunuz üzgün olduğunu söylediğinde bunu takip etmek zor olabilir. Ama çocuğunuzun söylediklerinizi kastettiğini bilmesi gerekiyor.
 • Küçük çocuklar için kurallar ve ev işleri içeren bir grafik oluşturun. Çocuğunuz tamamlanmış işler veya iyi davranışlar için yıldız veya başka çıkartmalar kazanabilir. Bu yıldızlar, daha fazla oyun süresi veya ailenizle bir oyun gecesi gibi ayrıcalıklar için teslim edilebilir.

Empati yaratın

 • Çocuğunuza, birisini oyun alanına iterse nasıl hissedeceğini sorun.
 • Küçük çocuklara bir problemle başa çıkma hakkında olumlu bir şekilde hikayeler okuyun.
 • Çocuğunuzla birlikte okurken veya bir TV şovu izlerken, bir karakterin davranışı hakkında neyin iyi neyin iyi olmadığını sorun. Karakter daha iyi bir seçim yapmak için farklı olarak ne yapabilirdi?

İyi davranışı modelleyin

 • Yeni yürümeye başlayanlara başkalarına vurmamalarını veya ısırmamalarını öğretin. Çocuğunuzu yavaşça çekip sıkıca “hayır” deyin.
 • Çocuğunuza nasıl davranacağını göstermek için kendi davranışınızı kullanın. Çocuğunuzun davranışını düzeltirken bağırmamaya çalışın.
 • Çocuğunuzu iyi yakalayın. Çocuğunuzu çatışmayı olumlu bir şekilde ele aldığında veya başkalarına empati gösterdiğinde övün.
 • Çocuğunuzu bir spora dahil edin. Veya çocuğunuzun diğer çocuklarla paylaşmak için bir hobi veya sosyal etkinlik bulmasına yardımcı olun.
 • Agresif olmayan akranlarla çocuğunuzun arkadaşlıklarını teşvik edin. Olumlu bir rol modeli olan bir arkadaş bile bir çocuğun kabul edilmiş hissetmesine ve iyi seçimler yapmasına yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir