20 Ocak 2022

Google Seo Çalışması Nasıl Yapılır ?

Google Seo Çalışması Nasıl Yapılır ; Türkçe anlamı ile “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelen ve Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltması olan SEO; arama motorlarının istediği kalite yönergelerine göre kullanıcı davranışlarını da temel alarak hem web sitesi içinde hem de dışında yapılan çalışmaların tümüdür. Bu çalışmaların temel amacı, reklam vermek zorunda kalmadan sitenin organik trafiğini artırmaktır. SEO nedir sorusuna verilebilecek diğer bir yanı ise web sitesinin özgünlüğünü, güvenilirliğini, kalitesini ve faydalı olma seviyesini artırma çalışmaları denilebilir.

SEO, “arama motoru optimizasyonu” veya “arama motoru optimize edici” için kullanılan bir kısaltmadır. Bir SEO ile çalışma kararı, sitenizi geliştirebilecek ve size zaman kazandırabilecek büyük bir karardır, ancak sitenize ve itibarınıza zarar verme riski de vardır. SEO’nun sitenize kazandırabileceği avantajların yanı sıra sorumsuzca hazırlanmış bir SEO’nun verebileceği zararları da araştırdığınızdan emin olun. Pek çok SEO ile diğer ajans ve danışmanlar, web sitesi sahipleri için aşağıdakiler gibi yararlı hizmetler sunmaktadır:

 • Sitenizin içeriğini veya yapısını inceleme
 • Web sitesinin geliştirilmesiyle ilgili teknik önerilerde bulunma. Örneğin, barındırma, yönlendirmeler, hata sayfaları, JavaScript kullanımı
 • İçerik geliştirme
 • Çevrimiçi iş geliştirme kampanyalarının yönetimi
 • Anahtar kelime araması
 • SEO eğitimi
 • Belirli pazarlarda ve bölgelerde uzmanlık.

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Günümüzde en çok kullanılan arama motoru “Google” olduğu için SEO ve internet kurallarını belirleyen kuruluş da “Google” olmuştur. “Google” arama sonuçlarında, her zaman kaliteli ve popüler sitelere öncelik vermektedir. Kalite dediğimiz konu; site içi optimizasyonlar, teknik yapı ve metin içerikleridir. Popülerlik konusu da site dışı yapılan çalışmalar olarak değerlendirilmektedir. SEO çalışmasının aslında bir ön hazırlığı ve planlaması mevcuttur. Yapılacak doğru ön analizler doğrultusunda ilerleyen projeler her zaman başarıya ulaşabilmektedir. Bu ön analizlere örnek vermek gerekirse, anahtar kelime araştırması, rakip analizleri ve sektör analizlerini gösterebiliriz. Şimdi site içi ve dışı konularını daha detaylı ve alt başlıklar halinde inceleyerek, nasıl iyi bir SEO çalışması yapılır? Sorusuna cevaplar bulacağız.

Site İçi SEO Nedir? Nasıl Yapılır? (On-Page SEO)

Site içi SEO bir kalite çalışmasıdır. Google botlarının rahat gezindiği ve kullanıcıların uzun zaman geçirdiği siteler kalite kavramına örnektir. Arama motorları web sitelerine, bazı kurallar dahilinde, kalite puanları vermektedir. Bu kalite puanlarını etkileyen ana maddeler; sitemizin genelinde kullandığımız metin ve görsel içeriklerimiz, temiz ve hızlı kod yapısı, kullanıcı dostu ara yüz ve belli başlı arama motoru etiketlerini gösterebiliriz. Site içi optimizasyonunda temel amacımız, kaliteli ve kullanıcı yararı olduğumuzu arama motorlarına kanıtlamak ve arama motorlarına sitemizi tarayabilmesi konusunda yardımcı olmaktır. Bir web sitesi nasıl kullanıcı dostu olur? Sitemi nasıl hızlandırmalıyım? Gibi sorularınız için aşağıda site içi SEO konularını alt başlıkları ile inceleyelim.

Site içi SEO Analiz aracımız için tıklayın.

Son yıllarda sürekli kullanılır hale gelen özellikle artan rekabetle ihtiyaç haline gelen Seo yazılımı, birçok firma için önemli interaktif bir araç halini almıştır. Geçmişten günümüze birçok arama motoru modeli gelişmiştir ancak Google son yılların en çok kullanılan arama motoru olmuştur. Bu nedenle rekabet gittikçe artmıştır.

Firmamız Google’da birinci sayfada en çok referans veren firmadır. Seo yazılımında uzman yazılım departmanı ve teknik desteğiyle firmalarının Google’da en üst seviyede görünmesini başarmıştır.

Google optimizasyonu hakkında kısaca bilgi verecek olursak; Arama motoru optimizasyonu sağlanırken dikkat edilmesi gereken unsurlar hakkında sizi uyarmak isteriz:

– Arama motorunda görünmesini istediğiniz kelimeleri ve içerik modüllerini detaylıca kelime grupları halinde hazırlamak,
– Dinamik tabanlı bir web tasarıma sahip olmak, tasarımda kalıp ve hazır web sayfalarından tamamen uzak durmak,
– Seo yazılımında hazırlanan web tasarımda içerikleri doğru ve bilinçli hazırlamak ve yaptığımız işten hiçbir zaman uzaklaşmamak
– Yazılım yapıldıktan sonra kelime gruplarımızı doğru iş üzerine belirlemek,

Gelişen teknoloji ile birlikte internet kullanımı hayatımızın her noktasında kendini hissettirmeye başladı. Bu çerçevede özellikle kurumsal işletmeler tarafından arama motorları önemini giderek artırmıştır. Özellikle arama motorlarında önde yer almak her işletme sahibinin ilk tercih ettiği ticari atılımlar arasında yer almaktadır. Siz de eğer işletmenize değer kazandırmak istiyorsanız, google seo hizmetleri sunan ajansımız ile iletişime geçerek arama motorlarında sitenizin üst sırada yer almasını sağlayabilirsiniz. Kaliteli, güvenilir ve modern hizmet kalitesi ile sektörde söz sahibi olmak her işletme sahibi için firmamız kurumsal hizmet sunmaktadır. Siz de google seo hizmetleri sonrasında dilediğiniz anahtar kelimede rakiplerinizin bir adım önünde yer alabilirsiniz.
Sektörde Söz Sahibi Olmak İçin Bize Ulaşmanız Yeterli


Öncelikle kelime analizi yaparak sektörde ki rakiplerinizi analiz ediyoruz. Bunu yaparken sektörde ihtiyacınız olan kelimelerde sizi nasıl üst sıraya taşıyabiliriz ve müşterilerin siteniz ile nasıl etkileşimde daha çok bulunmasını sağlayabilir gibi çalışmaları çok kapsamlı şekilde gerçekleştirerek sizlere her daim en iyi hizmeti sunuyoruz. Modern web site tasarımdan tutunda google seo hizmetlerine kadar siz de firmamızı arayarak ve sitemize göz atarak hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi ve hizmetlerimizden yararlanmak için siz de müşteri odaklı kurumsal hizmetlerimizden yararlanarak sektörde söz sahibi olabilirsiniz. Unutmayın gelişen teknoloji ile birlikte daha çok kişiye ve müşteriye ulaşmak için google seo hizmetleri önemini daha çok artırmış olup, siz de profesyonel  hizmet içeriğimiz ile bu konuda profesyonel destek ajansımızdan alarak hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. 

SEO nasıl çalışır?


Google gibi arama motorları , web’deki sayfaları taramak, siteden siteye gitmek, bu sayfalar hakkında bilgi toplamak ve bunları bir dizine koymak için botları kullanır. Daha sonra, algoritmalar, belirli bir sorgu için arama sonuçlarında sıra sayfalarının görünmesi gerektiğini belirlemek için yüzlerce sıralama faktörünü veya sinyalini dikkate alarak dizindeki sayfaları analiz eder.

Arama sıralama faktörleri, kullanıcı deneyiminin yönleri için vekiller olarak kabul edilebilir. Bizim SEO Faktörlerin Periyodik Tablo SEO genel öneme dayalı altı ana kategori ve ağırlıkları her birine faktörleri düzenler. Örneğin, içerik kalitesi ve anahtar kelime araştırması, içerik optimizasyonunun temel faktörleridir ve taranabilirlik ve mobil uyumluluk, önemli site mimarisi faktörleridir.

Arama algoritmaları, alakalı, yetkili sayfaları ortaya çıkarmak ve kullanıcılara verimli bir arama deneyimi sağlamak için tasarlanmıştır. Sitenizi ve içeriğinizi bu faktörleri göz önünde bulundurarak optimize etmek, sayfalarınızın arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir. Ücretli arama reklamlarının aksine, daha yüksek organik arama sıralaması elde etmek için arama motorlarına ödeme yapamazsınız.

Web Sitesi Özgün İçeriğe Sahip Olmalıdır

Arama motoru optimizasyonunda en önemli kriter web sitenizin özgün içeriğe sahip olmasıdır.

Web Sitesi Görsel Olarak Güçlü Olmalıdır.

Hazırlanacak web sitesinin görselliği aslında SEO ile direk ilişkili bir konu olmamakla beraber web sitesinin görselliği, hedef kitlenin site içerisinde geçireceği zamana etkisi olması ve bu zamanların arama motorları için ciddi bir ölçüm birimi olmasından dolayı web sitesi tasarımı SEO konusunda dolaylı yoldan etkili durumdadır.

Web Sitesi Alt Yapısı SEO’ya Uygun Olmalıdır

Hazırlanacak web sitesinin yazılımı, özellikle girilen yazı ve görsellerin sisteme yüklenişi sırasında SEO için gerekli içeriklerin sisteme yüklenirken arama motorları tarafından ihtiyaç duyulan dataların hatasız bir şekilde sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra girilen içeriklerin hatasız bir şekilde site içerisinde linklenmesi en büyük zorunluluklardan birisidir.

Web Sitesi Sosyal Medya Entegrasyonu Doğru Yapılmalıdır

İnternet üzerinde en hızlı iletişim kurulduğu ve paylaşımların çok hızlı yayıldığı sosyal medya mecralarında yer almak bir web sitesinin arama motorlarındaki pozisyonunu önemli miktarda etkilemektedir. Bu yüzden bir web sitesinini ihtiyacı olan tüm sosya medya mecralarında sayfaları açılmalı ve düzenli olarak bu alanları güncellemelidir.

Web Sitesi Backlink Kontrolu İle Güçlü Hale Getirilmelidir

Hazırlanan web sitesi; internet üzerinde bilinirliği yüksek blog, forum ve web sitelerine kayıt ettirilerek bu web siteleri üzerinden, SEO çalışması yapılan web sitesinin gerekli alanlarına link verilmeli ve böylece sitenin arama motorları için değerli hale getilrmesi sağlanmalıdı

Site İçi Optimizasyon

Sitenizin teknik ve içerik analizleri yapılır. Web sitenizin arama motoru dostu olması için gerekli bütün önerileri sunumlar halinde yazılım ekibinizle paylaşılır. Sürecin başarılı gitmesi için bütün kontroller, hedef takipleri yapılır. İçerikleriniz seo’ya uygun bir şekilde optimize edilir. Bu aşamada amaç sitenizin arama motorlarında doğru ve tam bir şekilde indekslenmesidir.  

Site Dışı Optimizasyon

Bu aşamada ise sitenizin kaliteli backlink (dışarıdan sitenize gelen link) sayısını artırmak hedeflenmektedir. Backlink çalışmalarında özgün ve spam olmayan link çalışmaları yapmaktayız.

Google Seo Nedir ?

Web sayfanızın Google arama motoruna göre optimize edilmesidir. Google’un webmaster-lar için yayınladığı kalite yönergelerini dikkate alarak yapılan teknik düzenlemelerdir. Sitenizin doğru ve kolay taranması Google için önemlidir. Ayrıca Google Search Console, Analytics ve Benim işletmem kayıtlarının yapılması gerekir.

SEO Neden Önemlidir?

SEO Fiyatları ve ödeme seçenekleri neler?

SEO Nasıl Yapılır?

SEO Çalışmasına Nereden Başlamalı? – Adımları

Site içi (On-Page) SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Site dışı (Off-Page) SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO ve SEM Arasındaki Farklar

Seo uzmanı seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

SEO, arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Site içi ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Arama motorlarında yükselmek adına yapılan işlemlerin tamamını kapsamaktadır.

SEO’nun temel amacı, açılımı itibariyle “Arama Motoru Optimizasyonu” yani Arama Motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Bu amaç da, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.

SEO; sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu web popülerliği, beraberinde Google sıralama artışını da getirmektedir.

Google’ın yükseltme mantığı doğal bir popülarite esasına dayanmaktadır. Bu doğal popülarite anlayışı içerisinde yapay durumlar fark edilir ve dikkate alınmazlar. Bu yapay çalışmaların sayıca fazla olması dikkate alınmamasının yanı sıra olumsuz olarak dikkate alınır ve sıralamaya bu olumsuz etki yansıtılır.

Doğal popülarite anlayışı içerisinde, yapılan paylaşım ve tüm SEO Çalışmaları, site sahibinin bilgisi dışında yapılan çalışmalar olarak görülmelidir. Bu sayede kullanıcıların siteyi faydalı bularak çeşitli paylaşımlarda bulunduğu izlenimi doğmaktadır.

Sitedeki bir makalenin forumlar, bloglar ve sosyal medya gibi SEO’ya katkı sağlayan ortamlarda paylaşılması, kullanıcı eliyle yapılıyormuş izlenimi taşımalı ve sitelerin kullanıcıya gerçekten hizmet eden faydalı siteler olduğu olgusu oluşturulmalıdır.

Doğallık algısının temelini oluşturan en önemli özellik çeşitliliktir. Tek elden yürütülen çalışmaların doğal görünmemesinin sebebi budur. Bu sebeple yapılan çalışmaların yapısı, zamanı, uygulama biçimi ve sayısı gibi kriterlerin çeşitlilik arz etmesi sitenin doğal ve kalıcı yükselmesini sağlamaktadır.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitelerinin arama motorlarında ki organik sıralamalarını iyileştirebilmek adına yapılan işlemdir. Sitenizin sıralaması ne kadar iyiyse, o kadar fazla kullanıcı sitenizi görür ve sitenize giriş yapar

Eğer ki hedefiniz SEO öğrenmek ise; birçok teknik, yaratıcı ve stratejik çalışmaya hazır olmanız gerekmektedir. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak en temel hedefiniz olurken buna sahip olabilmek adına da farklı teknik bilgilere sahip olmanız gerekecektir. SEO, sadece web sitemizin kusursuz olmasıyla alakalı değildir, belirlemiş olduğunuz hedef kitleniz için iyi optimize edilmiş ve kaliteli içeriklere sitenizde yer vermektir.

Google, oldukça fazla sıralama faktörü kullanmaktadır. Birçoğunu biliyor olmamıza rağmen, belli bir kısmı ise gizli tutulmaktadır. İyi bir sıralama elde etmek için tüm faktörleri bilmemize gerek yoktur. Web sitenizin iyi bir sıralama alması için temel olarak şunları biliyor olmanız yeterli olacaktır.

 1.  1-Teknik SEO
 2.  2-Kaliteli, hedef kitlenize yönelik içerik
 3.  3- Kaliteli Backlink

Sitenizde herhangi bir ürünü ya da hizmeti satmak, blog içerikleri yayınlamak ya da farklı bir şey yapmak istiyorsanız Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) yapmak zorundasınız. Sitenizin Google botları tarafından taranarak indexlenmesi gerekmektedir bunun için de eğer ki SEO’ya yeteri kadar önem vermezseniz siteniz arama motoru sonuçlarında görüntülenmeyecek ve hatta kaybolacaktır.

Kısacası; web sitenizin başarılı durumda olup iyi sıralamalar almasını istiyorsanız SEO yapmanız gerekmektedir.

Seo – Search Engine Optimization

Arama motoru optimizasyonu veya orijinal adıyla Search Engine Optimization kısaca SEO; özellikle son yıllarda internet dünyasında ve günlük yaşamamızda giderek daha sık duymaya başladığımız bir kavram haline gelmiştir. Zira teknolojinin gelişmesine bağlı olarak teknolojik cihazların maliyetinin düşmesi, bunun bir doğal sonucu olarak da geniş kitlelerde internete bağlanan cihaz saysının kullanımının artmasıyla internet kullanımının yaygınlaşması, bizleri her geçen gün dijital yeniliklerle tanıştırmaktadır. SEO kavramı da bu yenilikler arasında yer almaktadır. 

Bir başka açıdan açıklamak gerekirse günümüzde hemen hemen bütün işlerimizi internet üzerinden yapmaya devam etmekteyiz. Dolayısıyla sektörü ne olursa olsun pek çok marka ve firma; büyük ölçekli ya da küçük ölçekli olması fark etmeksizin internet dünyasında var olmak, bu alanda hedef kitleye ulaşarak rakiplerinden bir adım öne geçmek istemektedir. Hal böyle olunca da sektör içi yaşanan rekabet dijital ortamlara taşınarak internet dünyasında kıyasıya bir yarış haline gelmiştir. İşte şirketlerin ve markaların internet üzerinde yarıştığı en büyük konulardan birinde de etkili olan dijital pazarlama uygulamalarından biri de SEO yani arama motoru optimizasyonudur.

SEO Ne Demektir ?

SEO’nın tanımı, bu kavramla yeni tanışan kişiler tarafından merak konusu haline getirilmişken bir yandan da SEO çalışmaları hakkında detaylı bilgilere ulaşmak isteyen kişilerin de merak ettiği bir kavramdır. SEO Esasen Search Engine Optimization kelime grubunun baş harflerinin bir araya getirilmesiyle elde edilen bir kelimedir. Search Engine Optimization da Türkçe karşılığı olarak arama motoru optimizasyonu demektir.

Arama motoru optimizasyonu adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir web sitesinin arama motorlarında daha iyi indekslenebilmesi yani daha iyi tanımlanarak ön plana çıkarılması için yapılan optimize çalışmalarına işaret etmektedir. Dolayısıyla bir web sitesinin Google başta olmak üzere pek çok arama motorunda ilk sayfada yer almasını sağlayan, birtakım tekniklerle gerçekleştirilen çalışmaların bütününe arama motoru optimizasyonu yani SEO denilmektedir.

SEO Ne İşe Yarar ?

SEO çalışmalarının işlevi, özellikle web sitesi sahiplerini yakından ilgilendirmektedir. Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi her geçen gün internet üzerinde yaşanan sektörler arası veya sektör içi rekabet artmaktadır. Bunun doğal bir sonucu da arama motorlarında üst sıralarda yer almayı başaran şirket ya da markalar, internet üzerinden ürün ve hizmet satışı konusunda pastadan en büyük payı kaparak rakiplerine ciddi oranda fark atabilmektedir.

SEO konusunda yapılan internet araştırma sonuçları göz önünde bulundurulduğunda, tüketici davranışı esasına göre yapılan bu araştırmalarda Google arama motorunda üst sıralarda yer alan sitelerin, internet kullanıcılarının büyük bir kısmı tarafından tercih edildiğini göstermektedir. Dolayısıyla bir ürün ya da hizmet satın almak isteyen kullanıcı Google arama motorunda satın almak istediği ürün yada hizmetle ilgili bir araştırma yaptığında karşısına çıkan ilk sitelerden yararlanmaktadır. Bu durumda söz konusu ilk sıralarda yer alan web siteleri, müşterilerin büyük bir çoğunluğunu kapmış olmaktadır.

SEO çalışmalarını faydası bu alanda web sitelerine dışarıdan uzmanlar ile birtakım güncel teknikler uygulanarak bu sıralamada üst sıralarda yer alınmasını sağlamaktadır. Temelinde listede üst sıralarda yer alma stratejisin barındıran SEO uygulamaları Google güncellemeleri ve değişen tekniklerle yapılmalıdır. Bu kapsamda dijital pazarlama sektöründe alanında uzman ekibiyle hizmet veren İnteraktif Plus firmamızdan yararlanabilirsiniz.

 • Üzerinde çalışılan ve SEO teknikleri uygulanan web sitesinin mevcut durumda SEO kriterlerine göre uygun olup olmadığının birtakım programlar kullanılarak analiz edilmesi
 • Arama motorlarında üst sıralarda olunması hedeflenen anahtar kelimelerin belirlenmesi ve bu kelimelerden ne kadar rekabet oranının olduğunun analiz edilmesi
 • Faaliyet gösterilen sektörde rakip konumunda olan web sitelerinin arama sonuçlarında hangi durumda olduklarını belirlenmesi ve yol haritasını belirlenmesi
 • Anahtar kelimeye bağlı olarak SEO planlaması ve site içi ile site dışı SEO uygulamaları
 • İçeriklerin özgün ve kaliteli bir şekilde oluşturulması
 • Sitenin URL yapısı ve domain, hosting gibi unsurlarının SEO uyumlu hale getirilmesi
 • Planlama sonucu aylık performans raporunun takibi

Görüldüğü üzere İnteraktif Plus firmamız tarafından da başarılı şekilde uygulanan SEO çalışmaları profesyonel olarak bu şekilde gerçekleştirilmektedir.

SEO Çalışmaları Neye Göre Fiyatlandırılır ?

Profesyonel SEO çalışmalarının fiyatlandırılması, pek çok müşterimiz tarafından merak konusu haline getirilmektedir. Esas itibarıyla arama motoru optimizasyonu çalışmalarında fiyatlandırma ve ücreti belirleyen birtakım faktörler vardır. Bunlar temel olarak bütüncül SEO çalışmaları veya kısmi SEO çalışmalarına göre birbirinden ayrılabilmektedir. Dolayısıyla geniş kapsamlı olarak hayata geçirilen SEO çalışmaları, belirli bir süreliğine ya da sadece spesifik bir alanda gerçekleştirilen SEO uygulamalarına göre daha fazla fiyata sahip olacaktır.

İnteraktif Plus firması olarak SEO Çalışmalarının fiyatlandırmasında birtakım kriterleri öne çıkarmaktayız. Bu sayede müşterilerimiz dilerlerse kapsamlı paketleri tercih ederek uzun süreli arama motoru optimizasyonu sonuçlarından yararlanabileceği gibi dilerlerse de kısa süreli etkili sonuçlar için uygun fiyatlı seçeneklerimizi değerlendirebilme imkanına sahip olmaktadır. Dolayısıyla SEO fiyatlandırmasında temel alınan kriterlerden şu şekilde bahsetmek mümkün olmaktadır:

 •  Anahtar kelime analizi ve seçimi
 • Site içi ve site dışı SEO analizi ile uygulamaları
 • Blog bazlı SEO çalışmaları
 • Zararlı link ve Backlink analizi
 • Ürün odaklı SEO çalışmaları
 • Özgün ve semantik içeriklerin SEO uyumlu hale getirilmesi

Ücretsiz SEO Çalışması Yapılabilir Mi ?

Ücretsiz olarak SEO çalışması yapmak isteyen özellikle kişisel blog sitesi sahipleri, bu konuda detaylı bilgilere ulaşmak adına birtakım araştırmalar yapmaya devam etmektedir. Bu kapsamda internet üzerinden veya pek çok farklı platformdan uygulamalı SEO eğitimi alarak kendi web siteniz için SEO çalışmalarını ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada da alanında uzman SEO ekibimizden arama motoru optimizasyonu konusunda kapsamlı eğitim alabilirsiniz. İnteraktif Plus firmamızın resmi internet sitesi üzerinde yer alan iletişim bilgilerini kullanarak söz konusu uygulamalı SEO eğitimlerimiz hakkında bilinmesi gerekenleri içeren detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir