27 Ekim 2021

Gümrük Müşaviri Maaşları Ne kadar ?

Genel olarak en sık sorulan soruların başında gelen Nasıl gümrük Müşaviri Olunur , Gümrük Müşaviri Ne iş Yapar , Gümrük müşaviri kamu görevlisi midir , Gümrük müşavirliği maaşı hakkında detaylı bilgiler makalemizde yer almaktadır lütfen atlamadan okuyunuz.

Gümrük müşaviri maaşları ne kadardır?

Ülkemizde İthalat ve ihracat işlemlerinde malların gümrüklerden geçirilmesi gerekmektedir. Bu işlem yasalar çerçevesinde belirli mevzuatlara uyularak gerçekleştirilir. Gümrük müşaviri işte bu mevzuatlar çerçevesinde gümrük belgelerini hazır eden kişilere denilmektedir. Ülkemizin kanunla kurulan ilk mesleklerinden bir tanesi gümrük müşavirliği mesleğidir. Bir eşyanın gümrük tarafından onaylanması gereken bir işlemi varsa veya kullanımı için bazı işlemlerden geçmesi gerekiyorsa gümrük müşavirleri bu konu ile ilgili belgeleri hazırlama ve eşyayı hazır etmekle görevlidirler. Gümrük müşavirliği mesleği hakkında detaylı bilgilere Gümrük Müşaviri Nasıl Olunur yazımızdan ulaşabilirsiniz. Peki gümrük müşavirleri ne kadar maaş alırlar?

Gümrük müşaviri maaşları 2021 – 2022

Gümrük müşaviri olabilmek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açılan sınava girmeli ve akabinde B ehliyeti alarak gümrük müşavir yardımcısı olmalısınız. Bundan sonra 2 sene daha görev yapacak ve akabinde yeniden bu sınava girerek A ehliyeti alacaksınız. A ehliyeti olan kişiler gümrük müşavirleridir. Tüm bu süreci yukarıda vermiş olduğumuz bağlantıda detaylı olarak anlattık. Gümrük müşavirliği mesleğinde en çok merak edilen konuların başında ise gümrük müşaviri ne kadar kazanır sorusu yer alıyor.

Gümrük müşavirliği mesleği ülkemizde en çok tercih edilen mesleklerden bir tanesidir. Bu durumun oluşmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi ise gümrük müşavirlerinin elde etmiş oldukları maaşlardır. Gümrük müşavirleri sektörde ortalama olarak 6500 TL ile 8000 TL arasında değişen rakamlarda maaş alırlar. Hal durum böyle olunca bu mesleğe olan ilgi de yükselmektedir.

İthalat ve ihracat gibi gümrük işlemlerinin gerektiği hususlarda gümrük müşavirlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Gümrük müşavirleri bir malın gümrükten geçmesi için gerekli olan belgeleri hazır eder ve müşterisine bu husus hakkında bilgilendirmelerde bulunur. İşini başarılı bir şekilde yapmaları durumunda da ürün gümrükten sorunsuz olarak geçirilir. Bu yüzden şirketler alanında uzman kişilerde çalışma yoluna giderler. Alanında uzman kişilerin maaşları ise tercih sebebi olmalarından dolayı daha da artabilir. Yani yazımızda verdiğimiz maaşlar sadece sektördeki ortalama maaşlardır. Bu maaşlar çok daha yukarılara çıkabilmektedir.

Bu yazımızda gümrük müşaviri kaç para kazanır, ne kadar maaş alır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir