27 Ekim 2021

İcra Katibi Nedir, Nasıl Olunur?

İcra katibi nedir ve İcra Katibi Nasıl Olunur ?

İcra katibi borçluların alacaklıya aralarında olan ödemek zorunda oldukları borcu geri ödememeleri durumunda alacaklı kişilerin adli makamlara başvurmalarının yanı sıra yapılan işlemede icra denilmektedir. İcra memurları da bu borçları ödememelerinden doğan kişilere işlem yapan kişilerdir. İcra memuru, mahkemeden alınan kararlar doğrultusunda borçlu durumunda olan kişiden borcu alıp, daha sonra bu borcu alacaklı kişi veya kişilere vermektedir. İcra memurlarının diğer bir adı da, icra katibi dir. Genel anlamıyla bakıldığında icra memuru ne iş yapar, görev yetki ve sorumlulukları nelerdir?

İcra katibi ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Ülkece son zamanlarda ekonomik anlamda zor günler geçirmektedir. Ekonomik anlamda ödeme zorluğu çeken kişilerinde sayısının fazla olması nedeni ile borçlarını ödeyemeyen ve hakkında icra takibi başlatılan çok sayıda vatandaşımıza olmuştur. İcra memuru veya en fazla kullanılan adıyla icra katibi bu şahıslar hakkında verilmiş icra işlemini yürütmekle görevli kişilerdir. Diğer görevleri ise aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • Yapılacak olan İcra işlemleri ile ilgili gerekli belgeleri toplamak, düzenlemek ve bunun takibini gerçekleştirmek,
  • İcra işlemi ile ilgili taraflara gerekli bildirileri yapmak,
  • Alınan emirleri bildirmek ve yerine getirmek,
  • Haciz kararını almak ve akabinde de uygulamak,
  • Haciz işlemi esnasında hangi malların haczedileceğinin tespitini gerçekleştirmek,
  • Haciz işlemi sonucunda elde edilen tüm taşınır veya taşınmaz malların satışını gerçekleştirmek,
  • Borçluların taksitlendirme talepleri hakkında düzenlemeler yapmak,

Gibi görevlere sahiptirler. Haciz memurları haliyle ülkemizde pek sevilmeyen kişilerdir. Ancak onlar da kendilerine verilen emirleri uygulamakla yükümlüdürler.

İcra katibi nasıl olunur?

İcra katibi olmak için sanılanın aksine hukuk fakültesi mezunu olmanıza gerek bulunmamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları icra katibi alımlarında genel olarak 4 yıllık bir lisans bölümü mezunu olmaları şartını aramaktadır. Ancak bazı ilanlarda 2 yıllık yani ön lisans mezunu olan kişilerin de icra memurluğu mesleğine atamalarının yapıldığını görmekteyiz. Yani kısaca herhangi bir 2 veya 4 yıllık bölümden mezun olan kimseler icra memuru olarak çalışmaya başlayabilirler.

Tabi bu tek şart değil. Bunun yanında KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir. İcra katibi taban puanları 75 ile 82 arasında değişiklik göstermektedir. Daha sonra da kamu kurumlarının icra katibi almaları için ilan yayınlamasını bekleyecek ve bu iş ilanlarına başvuru yapacaksınız. Bu ilanlarda genel olarak aşağıdaki başvuru şartları da adaylardan talep edilmektedir.

  • Görev yapmasına engel bir hastalığı bulunmamak,
  • Arşiv araştırması olumlu olmak,
  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

İcra katibi nerede, hangi kurumlarda çalışır?

İcra katipleri kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma imkanına sahiptirler. Özel sektörde istihdam edilmezler. Adalet BakanlığıMaliye BakanlığıSosyal Güvenlik Kurumu gibi kurumların bünyesinde istihdam edilmektedirler.

İcra memurlarının çalışma saatleri nasıldır?

İcra memurlarının çalışma saatleri diğer memurluklarda olduğu gibi genel olarak 08:00 ile 17:00 saat aralığıdır. Haftalık 40 saat çalışabilirler ve üstü mesaiye girmektedir. Çalışma ve mesai anlamında hafta içi çalışsalar da gerekli durumlarda hafta sonu da iş ve işlemler için çalışmaktadırlar.

İcra katipliği hakkında karıştırılan bir diğer konu ise sanılanın aksine çok hızlı klavye kullanmalarının zorunlu olmasıdır. İcra katiplerinin böyle bir zorunluluğu yoktur. Bu zorunluluğa zabıt katipleri tutulmuştur.

Bu makalemizde sizlere icra katibi iş tanımı, kimler nasıl icra katibi olabilir, hangi bölümden mezun olmaları gerekmektedir, lise mezunu icra katibi olabilir mi, olma şartları nelerdir, olmak için gerekenler nelerdir, olmak istiyorum nasıl olurum gibi icra katipliği hakkında detaylı bilgilerden bahsettik. İcra katibi olmak zor mu ve icra katibi olanların yorumları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir