İdrar, içinden geçen kanı filtrelerken böbrek tarafından üretilen bir atık üründür. İdrar su, çözünmüş tuzlar ve atık ürünlerden oluşur. Bu atık ürünler vücudun ihtiyaç duymadığı maddelerdir ve vücutta birikirlerse zararlı olabilirler. Böbrekler sürekli olarak idrar üretir ve bu daha sonra bir süre depolandığı mesaneye gönderilir

Mesane dolduğunda idrar, üretra yoluyla mesaneyi idrar etine bağlayan küçük bir tüp benzeri yapıdan vücuttan çıkarılır. Erkeklerde üretra penisten geçer ve kadınlarda vajinanın hemen üzerindeki idrar yoluna bağlanır.

Parmağınızı akan idrar akışına koyarsanız, idrarınızın sıcak ve sıcak olduğunu görürsünüz. Bu normaldir, çünkü idrar sıcaklığı vücudun iç çekirdek sıcaklığıyla aynıdır; Böylece idrarın cildinize veya genital bölgelerinize dokunduğunda sıcak olduğunu hissedebilirsiniz. Elleriniz veya vücudunuz soğuksa idrar özellikle ısınabilir.

Vücudun dışında 4-5 dakika sıcak kalacaktır. Ateş veya egzersiz sonrası seansta idrarınızın normalden daha sıcak olduğunu hissedebileceğiniz bazı durumlar vardır. Hamile kadınlar bile hamilelik sırasında daha hızlı metabolizma nedeniyle hafif yükselme nedeniyle vücut ısısının idrarlarının sıcak olduğunu hissedebilirler.

Yukarıda belirtilen sıcak idrar nedenleri fizyolojiktir ve daha fazla araştırma gerektirmez. Bununla birlikte, bazen bir kişi üretradan geçerken sıcak ve yanan idrar hissinden şikayet edebilir. İdrar yaparken bu yanma hissi patolojiktir ve hoş olmayan sıcak yanma hissine neden olabilecek çeşitli nedenler olduğundan daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Sıcak idrara çıkmanın yanı sıra ateş, bulutlu veya kırmızı renkli idrar, artan sıklık, idrar geçerken zorluk, cinsel organların şişmesi ve cinsel organlardan akıntı gibi eşlik eden semptomlar olabilir.

Erkeklerde sıcak idrar nedenleri:

Aşağıdaki nedenler sıcak ve yanan idrar hissi verebilir:

 • Ateş: Hastanın herhangi bir vücut enfeksiyonu nedeniyle ateşi varsa, iç vücut ısısı yükselir. Bu idrarının ısınacağı anlamına gelir.
 • İdrar yolu enfeksiyonu: İYE, sıcak idrar hissinin en yaygın nedenlerinden biridir. Olguların çoğunda bakteriyel enfeksiyon neden olur. İYE olan kişinin belirgin semptom olarak sıcak idrar yanması vardır. İlişkili diğer semptomlar arasında idrarı yoğun bir şekilde geçirme dürtüsü, kötü kokulu idrar, artan sıklık, ateş, kusma vb.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalık (SIT): Belsoğukluğu ve Chlamydia gibi cinsel yolla bulaşan hastalık sıcak idrara neden olabilir.
 • Prostatit: Prostat bezinin iltihaplanmasıdır. Bu genellikle bakteriyel enfeksiyon nedeniyle gelişir. Hasta idrarı geçerken üretrada yanma ve sıcak hissi şikayet ediyor.
 • Epididimit: Epididim iltihabı, idrarı üretradan geçirirken yanma ve sıcak duyuma neden olabilir. Sperm taşıyan testisleri bağlayan küçük bir tüptür.

Kadınlarda sıcak idrarın nedenleri:

 • İdrar yolu enfeksiyonu: Üriner sistemdeki bakteriyel enfeksiyon, özellikle mesane ve üretra, vücuttan dışarı akarken sıcak idrar hissine neden olabilir.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Gonore ve Chlamydia’nın her ikisi de sıcak idrara çıkmaya neden olabilir.
 • Yaralanmalar: Yaralanmalar kadın genital sisteminde yaygındır. Özellikle çocuk doğumundan sonra. Üretranın yakınındaki küçük yırtıklar ve yırtılma ağrı, yanma ve sıcak idrar hissine neden olabilir.
 • Bakteriyel vajinoz, maya enfeksiyonu gibi vajinal enfeksiyon vulva ve vajinayı tahriş edebilir. İdrar ağrılı bölgeye temas ettiğinde, hasta rahatsız edici yanma ve sıcak bir his yaşar.
 • Menopoz sonrası: Menopoz sonrası dönemde belirli hormonlardaki azalmaya bağlı olarak vajinal dokular kurur ve ağrır. Bu vajinal doku ile temas ettiğinde idrar daha sıcak hisseder.

Sıcak idrar için ev ilaçları:

Sıcak idrar tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Sıcak idrar hissine neden olabilecek çeşitli hastalıklar ve durumlar olduğundan, doktorunuza danışmak akıllıca olacaktır. Bazı durumlarda geleneksel antibiyotikler yararlı olabilirken, bazı durumlarda sadece basit ev ilaçları denemeye değer olabilir.

 • Üretradan geçerken sıcak ve yanan idrar hissederseniz bol miktarda sıvı tüketin. İdrar yolu enfeksiyonu olasılığı olabilir. Eğer öyleyse, bol su içmek mikropları idrar yolundan temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca idrarı daha az asidik hale getirir.
 • Günde en az iki kez hindistan cevizi suyu için. Hindistan cevizi suyu doğal bir idrar söktürücü özelliğe sahiptir ve bu nedenle idrar yollarında bakteriyel enfeksiyonu temizlemeye yardımcı olabilir. İdrarı geçerken yanma ağrısını azaltır.
 • Diyetinizden yanma ve sıcak hissi daha da kötüleştiren tahriş edici maddelerden kaçının. Baharatlı yiyecekler, alkol, gazlı içecekler ve çok fazla kafeinli içeceklerden kaçının.
 • Zarar vermeyen gevşek iç çamaşırı ve pamuklu giysiler giyin.
 • İdrar yolu enfeksiyonu için zaman içinde test edilen ev ilaç olduğu için arpa suyu için. İdrar geçerken yanma ve sıcak hissi hissediyorsanız, günde en az üç kez bir bardak arpa suyu için.
 • Saw palmetto, prostatit semptomlarını hafifleten etkili bir bitkisel ilaçtır.
 • Yoğurt ve yeşil çay deneyin. Yoğurt, idrar yolu enfeksiyonuna neden olan mikroplarla savaşabilen sağlıklı bakteriler içerir. Yeşil çay, iltihapla mücadele potansiyeli olan bir tür antioksidan olan kateşinler içerir.