29 Kasım 2021

İşkur Öğrencilere İş İmkanı Başvuru Formu

Üniversite öğrencilerine iş imkanı, İŞKUR, işçi alımı, memur alımı, İşkur personel alımı gibi konularda Sayın Cumhurbaşkanımız Trabzon ilinde vermişti bu müjdeyi öğrencilere. Yaz tatillerinde öğrenci kardeşlerimize iş imkânı verileceğini ve bu sayede ekonomik anlamda destek olunacağını duyurmuştu. İŞKUR bünyesinde çalışmak isteyen öğrencilere sosyal hizmetler kapsamında yaklaşık 3 ay süreli olmak üzere sigortalı bir iş imkanı sunacaklarını belirtmiştir.

Yapılan açıklamada bu uygulamanın hayata geçirilmesi ile birlikte 100 bin üniversite öğrencimize belirli süreli iş imkânı sağlanabileceğini belirtmiştir. İçerisinde bulunduğumuz yıl itibari ile yürürlüğe girmesi planlandığı ve bunun da Resmi Gazete üzerinden duyurulacağı belirtildi. İŞKUR iş ilanından yararlanacak olan öğrenciler eğitimlerine devam eden gençlerin hem iş hayatına daha hızlı adapte olmasını hedeflemekte ve kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlamaktadır.

Özellikle hangi alanlarda istihdam edilecek oldukları konusunda bilgileri olmayan gençlerin en sık sordukları soru ise hangi alanlarda iş verileceği oldu. İŞKUR tarafından yapılan açıklamada özellikle

Bilgisayar ve yazılım kodlama

Yaşlılara Bakım

Üniversiteye hazırlanana Lise öğrencilerine yönelik eğitim kursları

Park ve Bahçe eğitim işleri gibi birçok alanda iş imkanı bulacaklardır. Yarı zamanlı veya Partime olarak çalışabileceklerdir. Alımların yapılacağı iller özellikle; Hatay,Kırıkkale,Gaziantep,Kırşehir,Ankara, İzmir, İstanbul, Antalya, Adana, Mersin, Eskişehir, Bursa gibi illerimizde yoğun olarak üniversite öğrencilerinin bulunması nedeniyle yoğun alımların yapılacağı iller olarak İŞKUR üzerinden duyurulmuştur.

 1. 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite okuyanlar,
 2. 2 yıllığı bitirip, DGS ile 4 yıllığa geçenler (ara vermeksizin)
 3. Hazırlık sınıfları hariç olmak üzere doktora, master gibi yüksek lisans yapanlar,
 4. Türkiye genelinde ÖSYM sonuçlarına göre ilk yüze girebilenler,
 5. KYK yönetim kurulunca belirlenen amatör milli sporcular

destek alabiliyor. Bazı hallerde ise bu kriterler belirlenirken öncelik sağlanıyor. Öncelik kriterleri ise şöyle;

 • Gazi ve şehit çocuğu olanlar,
 • Babası veya annesi vefat etmiş olan öğrenciler
 • %40 ve üstü engelliler,
 • Lise öğrenimini yetiştirme yurdunda kalarak bitiren öğrenciler,
 • Darüşşafaka Lisesi öğrencileri,
 • Amatör milli sporcularımız

Kendi temel ihtiyaçlarını burada kazandıkları paralar ile giderebilecek olan öğrenciler ailelerinden gelen paranın yetmemesi bu nedenle de bankaların vermiş oldukları kredi kartları ile harcamalar yapmaları nedeni ile büyük maddi sıkıntılara girmektedirler. Ancak bu sosyal proje ile kendi ayaklarının üzerinde durabilecek ve ailelerine fazla yük olmadan okul hayatlarını devam ettirebileceklerdir. Çalışma yeri okuduğunuz okulla aynı ilde olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir