Kürtaj, hamileliğin erken sona ermesidir.

Bazen kürtaj kendi kendine olur. Buna düşük veya kendiliğinden düşük denir. Ancak kadınlar, hamileliği ameliyat veya ilaç alarak bitirmeyi de seçebilirler.

Ne zaman doktora görünmelisin?

Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, en kısa zamanda bir doktora görünün. Hamileyseniz, seçenekleriniz hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek için önemli bir zamandır. Hamileliğinizde ne kadar erken olursanız, daha fazla seçeneğiniz olur. Ayrıca, sorun riski daha düşük olacaktır.

Doktorunuz tıbbi geçmişinizi soracak ve fizik muayene yapacaktır. Hamile olduğunuzdan emin olmak için laboratuvar testleriniz olacaktır. Ultrasonunuz da olabilir.

Hangi kararın sizin için uygun olduğunu nasıl bileceksiniz?

Hamileliği sonlandırmaya karar vermek kolay değil. Seçimlerinizi düşünmek için biraz zamana ihtiyacınız olabilir. Danışmanlık sizin için neyin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir. Rahatsanız, doktorunuzla konuşarak başlayabilirsiniz. Aile planlaması klinikleri de sizin için neyin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olacak danışmanlık hizmeti sunar. Ayrıca, hamileliğin ve çocuk yetiştirmenin hayatınızı nasıl etkileyeceğini anlayan size yakın biriyle konuşmak isteyebilirsiniz. Aşağıdakileri yapmak için seçimlerinizi dikkatlice düşünün:

  • Bir bebek sahibi olun ve çocuğunuzu yetişkinliğe taşıyın.
  • Bir bebeğiniz olsun ve bebeği evlatlık edin.
  • Kürtaj yaptır.

Kürtaj ne zaman yapılabilir?

Kaç hafta hamile olduğunuza bağlı olacaktır. Tıbbi düşük (hamileliği bitirmek için ilaç almak anlamına gelir) ile vakum aspirasyonu veya dilatasyon ve tahliye (D&E) gibi cerrahi düşük arasında seçim yapabilirsiniz.

9 hafta sonra, cerrahi düşük genellikle tek seçenektir. İkinci üç aylık dönemde kürtaj olma riski ilk üç aylık dönemden daha yüksektir.

Gebelikte erken yapılan kürtajlar doktorunuz veya jinekologunuz tarafından yapılabilir . Kürtaj hizmetleri kürtaj kliniklerinde ve bazı hastanelerde mevcuttur.

Düşükler nadiren 24 haftalık hamilelikten sonra yapılır (ikinci trimester sonunda ve tüm üçüncü trimesterde).

Kürtaj ne kadar güvenli?

Doktorlar tarafından yapılan kürtajlar çok güvenlidir. Her 100 kadından 1’inden azında kürtaj nedeniyle ciddi bir sorun var.

Kürtaj için en güvenli zamanlama genellikle ilk üç aylık dönemde yapılır. Bu, düşük riskli bir ilaç veya vakum aspirasyon prosedürünün kullanılabileceği zamandır.

Gelecekte çocuk sahibi olacak mısınız?

Kürtaj için en yaygın kullanılan yöntemler, bir kadının daha sonra hamile kalmasını engellemez.

Kürtajdan hemen sonraki haftalarda hamile kalabileceğinizi unutmayın. Bu, iyi çalışan ve yaşam tarzınıza uyan doğum kontrolünü kullanmaya başlamak için iyi bir zamandır.

Kürtajdan sonra iyileşmeniz ve daha iyi hissetmeniz muhtemelen 1 ila 3 hafta sürecektir. Bu süre içinde seks yapmamalısınız. Ancak tekrar seks yaptığınızda, birkaç hafta veya doktorunuz size söylediği sürece prezervatif kullandığınızdan emin olun. Bu, enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacaktır.