Kürtaj Sonrası Psikoloji

Hamileliği sona erdirmeye karar vermek asla kolay değildir. Her kadının kürtaj için farklı bir nedeni vardır ve duygusal tepkiler yaygındır. Kürtajdan sonra rahatlama, üzüntü, keder veya suçluluk hissetmek normaldir. Bu duygular kadından kadına değişebilir.

Hamilelik sırasında vücudunuzda meydana gelen doğal hormonal değişiklikler kürtajdan etkilenir. Bu hormonal değişiklikler sizi normalden daha duygusal hissettirebilir. Üzüntü, öfke ve pişmanlıktan suçluluk duygusuna veya rahatlamaya kadar geniş bir duygu yelpazesi yaşayabilirsiniz. Aslında, hormonal değişiklikler uykusuzluk (uykusuzluk), üzüntü, ağrılılık, kaygı, umutsuzluk, sinirlilik ve zayıf konsantrasyon gibi depresyon belirtilerine neden olabilir. Kalıcı semptomlar profesyonel dikkat gerektirir.

Kürtajdan sonra, kürtaj nedenine bakılmaksızın yas tutan bir süreçten geçmek normaldir . Duygusal duyguların yoğunluğu ve süresi kadından kadına değişir ve gebeliğin o evresindeki hormonal değişikliklerden etkilenebilir. Çoğu kadın oldukça kısa sürede iyileşir.

Az sayıda kadın kürtaj yaptıktan sonra duygusal reaksiyonları uzattı. Uzun süreli üzüntü, suçluluk veya depresyon duygularınız varsa, destekleyici bir aile üyesi veya arkadaşınız, profesyonel bir danışman veya sağlık uzmanınızla duygularınız hakkında konuştuğunuzdan emin olun.

Bir kürtaj seçerken olumlu bir sonuç için hamilelikte erken danışmanlık önemlidir. Danışmanlık, seçiminizle ilgili duygularınızı belirlemenize ve yönetmenize yardımcı olabilir. Bu, kürtajdan aylar veya yıllar sonra duygusal sorun yaşama riskini azaltabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir