23 Mayıs 2022

Maya Enfeksiyonu Neden Olur ?

Maya (kandida mantarı) , insan vücudunda bulunan doğal olarak oluşan bir organizmadır. Genellikle küçük konsantrasyonlarda bulunur, ancak maya organizmalarının sayısı arttığında, bir maya enfeksiyonunuz olur. maya mantarı nedir , vajinal mantar bulaşıcı mı , candida mantarı bulaşıcı mı , vajinada maya enfeksiyonu tedavisi , maya mantarının resmi

Hem erkekler hem de kadınlar maya enfeksiyonu kapabilse de, şu ana kadar en yaygın olanı vajinal mantar enfeksiyonudur. Genellikle vajina, mayanın büyümesini engelleyecek kadar asidiktir, ancak asitlik azalırsa, bir maya enfeksiyonu meydana gelebilir.

Mantar enfeksiyonlarının semptomları kaşıntı, şişme ve kalın vajinal akıntıya eşlik eden yanma hissidir. Cinsel ilişki sırasında veya idrar yaparken ağrı olabilir.

Bu semptomlar bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklara (STD’ler) benzer, bu nedenle maya enfeksiyonu geçirdiğinizden emin olmak için her zaman doktorunuza danışmanız akıllıca olacaktır.

Maya enfeksiyonlarını önlemek için kasık bölgesinde ısı ve nemi hapseden giysilerden kaçının. Sentetik değil pamuklu iç çamaşırı giyin ve her gün dar mayo veya kot pantolon giymeyin.

Genital bölgeyi temiz ve kuru tutun, ancak duş veya hijyenik kadın spreyleri kullanmaktan kaçının. Asit / alkali dengesizliğine neden olabilirler.

Maya iç çamaşırında yaşayabilir, bu yüzden külotunuzu sıcak suyla iyice yıkadığınızdan emin olun.

Cinsel partnerinize bir maya enfeksiyonu geçebilir ve daha sonra onu size geri verebilir. Maya enfeksiyonu geçene kadar prezervatif kullandığınızdan emin olun. Bununla birlikte, sperm öldürücü kayganlaştırıcı içeren prezervatiflerden kaçının. Spermisitler aslında vajinanın asitliğini azaltarak maya enfeksiyonlarına neden olabilir.

Maya Enfeksiyonundan Kurtulma

Vajinanın asitliğini artıran herhangi bir şey, bir maya enfeksiyonunun tedavisinde faydalı olacaktır. Yoğurt bir numaralı çare. Sadece asitliği yeniden ayarlamakla kalmaz, aynı zamanda maya ile savaşmak için bol miktarda yararlı bakteri içerir.

Bir tampona yoğurdu (sade, şekersiz, aromasız) uygulayabilir ve ardından tamponu en az bir saat boyunca yerleştirebilirsiniz. Bunu günde iki kez yapın ve maya enfeksiyonunun geçmesinden sonraki güne kadar tedaviye devam edin. Vücudunuzdaki faydalı bakterileri geri kazanmak için bol miktarda yoğurt yemek de iyidir.

Bir diğer çok iyi tedavi ise Çay Ağacı Yağıdır. Yoğurtla aynı şekilde kullanılabilir – tampona uygulanır ve vajinaya yerleştirilir.

Suyla karıştırılmış elma sirkesi yatıştırıcı bir duş olarak kullanılabilir. İki bardak suya bir çorba kaşığı sirke ekleyin. Sirke vajinanın asitliğini geri kazandırır. Karışıma etkili bir antibakteriyel madde olarak bir diş sarımsak eklenebilir.

Mantar enfeksiyonlarının kaşıntısını gidermek için vulvaya aloe vera suyu sürülebilir. Aloe vera mayayı öldürmez, bu yüzden onu diğer tedavilerden biriyle birlikte kullanmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir