20 Ocak 2022

Reseller Hosting Nedir ?

Bayi hosting yani reseller hosting, hosting türlerinden birisidir. Reseller kelime anlamı olarak alıp satan / bayi gibi anlamlara gelmektedir. Bu nedenle Türkiye pazarında bayi hosting çok daha sık kullanılan bir terimdir. Kelime anlamından yola çıkarak da anlaşılabileceği üzere bayi hosting, sahip olduğunuz depolama alanı ve bant genişliğinde birden fazla web sitesi barındırabileceğiniz hosting türüdür.

Bayi hosting hizmeti, kiralamış olduğunuz depolama alanında birden fazla web sitesi barındırmanıza imkan tanımaktadır. E-posta servislerini yönetebilmeniz veya müşteriler için özel kaynaklar hazırlayabilmeniz gibi avantajları bulunmaktadır. Bayi hosting hizmeti satın aldığınızda belirlediğiniz kaynakları farklı sitelere dağıtabilirsiniz. Bu sayede hosting bayisi gibi çalışma imkanı bulursunuz. Bu kapsamda hosting satışı yapmak isteyen kişi veya işletmeler için tercih edilebilir seçenek olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Türkiye’de hosting sektörü her geçen gün büyümekte ve sektörde yer alan firma sayısı artmaktadır. İnternet teknolojilerinin ve internet bilincinin ülkemizde hızlı gelişmesine paralel olarak da hosting sektöründe hizmet alan kullanıcı sayısı artmakta ve haliyle de pasta genişlemekte, bu pastadan pay almak isteyen kişi sayısı da artmaktadır. Bu noktada hosting sektöründe yer alarak gelir elde etmek isteyen kişiler için çeşitli alternatifler mevcuttur.

Hosting sektöründe yer alan firmalardan hizmet almak, alınan hizmeti özelleştirerek kullanıcılara sunmak ve gelir elde etmek elbette ki mümkündür.  Hosting sektöründe servis sağlayıcıların sunduğu çeşitli hizmetleri satın alarak,  bunları kendi müşterilerimize sunmak için çok çeşitli hizmet dalları vardır.  Bize bu hizmetleri müşteri gereksinimlerini karşılayacak şekilde özelleştirilir.

Bu işlemimizi de hallettiğimizi düşünecek olursak artık gelir elde etmemiz için neler yapmamız gerektiğine geçelim.

  • Reseller hizmetini sunacağımız hedef kitlemizi iyi belirlememiz gerekmektedir. Hizmeti küçük ölçekli firmalara mı, web yazılım hizmeti yapan ama yanında hosting hizmeti de veren yazılım şirketlerine mi, ajanslara mı yoksa bireysel kullanıcılara mı satmak istiyoruz. Bu kitlemizi belirledikten sonra hizmet paketlerimizin oluşturmamız ve özelliklerini hedef kitlemize göre uyarlamamız gerekmektedir.
  • Hizmet paketlerimizi ve alt özellikleriniz belirlerken aldığımız reseller hosting hizmetinin bize sunduğu kaynakları iyi analiz ve optimize ederek oluşturmamız gerekmektedir. Yanlış alt özellik ve limit belirleme ile beraber müşteri kaybı ve dolayısı ile ekonomik anlamda olumsuzluk yaşayabiliriz.

Reseller Hosting

Paylaşımlı hosting sunucularında bu hizmet sunulabilir, esasen aldığınız hosting paketi bayi paketi ya da reseller adı altında bulunmakta ve yukarıda yazdığımız paylaşımlı hosting sunucularında kullanılmaktadır, burada tek fark size ait bir limit dahilinde bir den fazla hosting hesabını kendi panelinizden kendi kendinize açabilmenizdir. Hosting hizmetleri kapsamında firmamız aşağıdaki hizmetleri sunmaktadır;

Reseller hosting, kiralanan web alanını farklı sitelerde kullanmanız veya satabilmenize imkan sağlayan hosting çeşitidir. Reseller hosting paketini ister varolan sitelerinizde kullanabilir veya müşterilerinize hosting satışı yapabilirsiniz. Sahip olduğunuz alanları bölerek müşterilerinize paylaştırabilirsiniz.

Kontrol paneli sayesinde alanları kontrol edebilir, şifre değiştirebilir, yedek alabilir, hesap açabilir veya hesapları askıya alabilirsiniz. Bir çok özelliğe sahip olan Reseller hosting genellikle sunucu yönetimi konusunda fazla teknik bilgiye sahip olmayan web tasarım firmalarının, birden çok web sitesi bulunan webmasterların kullandığı hizmettir. Reseller (bayi) hosting edinerek siz de kendi firmanızın bünyesindeki internet çalışmalarında hosting hizmetinizi kendiniz sağlayabilirsiniz. Kısacası reseller hostinge sahipseniz , firmanız internet faaliyetlerinde fazladan hiçbir hosting ücreti ödemesi gerekmeyecektir. Bu imkan sayesinde birden fazla web sitesini barındırma maliyeti azaltılmış olacaktır.

Reseller hosting paketleri kendi arasında ikiye ayrılır. Bunlar Linux Reseller ve Windows Resellerdir. Windows resellerda asp, asp.net ve access, mysql, mssql veritabanı, Linux Resellerde ise php ve mySQL veritabanı kullanılmaktadır.

Linux Reseller

Linux reseller, Linux işletim sistemi alt yapısını kullanarak çalışmaktadır. Profesyonel ve güvenilir hizmet sağlayan Linux reseller çok sayıda kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. PHP destekli olan Linux reseller hostingde WordPress, Joomla,Drupal, Mybb, SMF, vBullettin gibi buna benzeyen CMS sistemler ile performanslı çalışabilmektedir. HTML, Javascript, Java, Flash çalıştırabilir. MySQL veritabanlarıyla iletişim kurabilir. Genel olarak WHM/Cpanel kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir