1 Aralık 2021

TYT Sosyal Bilimler Konuları Nelerdir?

TYT Sosyal bilimler konuları; Sosyal Bilimler testinin sorularının oluşturduğu konular arasında yer almaktadır. Sosyal bilimler testi özellikle sözel bölümünde bulunan adaylar için oldukça önemli bir testtir. Bu kişilerin bölümü ile bir programa yerleşebilmesi için Türkçe ve Sosyal Bilimler testi çözmesi gerekecektir. 120 soruluk TYT sınavının 20’sini Sosyal Bilimler oluşturmaktadır. Bunun ise 5’i Felsefe, 5’i Din kültürü, 5’i Tarih ve 5’i Coğrafya olarak belirlenmiştir. Bu nedenle bu testte iyi bir net elde edilebilmesi için 4 farklı dersin konusuna ağırlık verilmesi gerekecektir. Genel sınava %40 katkı sağlayan TYT sınavında Sosyal Bilimlerin katsayısı 3.3 olarak belirlenmiştir. Katsayısının çok yüksek getirisinin de oldukça fazla olacağını söyleyebilmek mümkün olacaktır.

TYT Sosyal Bilimler Konuları İçerikleri Neye Göre Belirlenmektedir?

TYT sosyal bilimler konuları içerikleri MEB tarafından belirlenmektedir. Güncellenen konular her yıl sınavın çok öncesinde paylaşılarak adayların mağduriyet yaşamadan ders çalışabilmesini sağlayabilmektedir. Konu içeriklerini sınavın öncesinde incelemeniz ve buna göre bir çalışma stili oluşturmasınız oldukça önemlidir. Konulara göre çalışmak ve soru dağılımında etkisinin büyük olduğu konulara ağırlık vermek başarılı olabilmenizi sağlayacak en önemli ayrıntı olacaktır.

Sosyal bilimler testi felsefe sorularında konu olarak Bilim, bilgi, varlık, ahlak, din, siyaset ve sanat felsefesinden yararlanılmıştır. Din kültürü konuları ise Kuranı kerimin okunması ve anlaşılması, İslam ve ibadetler, İnsan ve din, İslam dininde mezhepler, Yaşayan dinler ve benzer özellikleri, İslam ve bilim, Hz. Muhammed( SAV)’ın hayatı ve örnekliği konularıdır. Coğrafya sorularının eksiksiz yanıtlanabilmesi için Coğrafi konum, İnsan ve doğa, Grafikler, Dünyanın şekli ve hareketleri, Harita bilgisi, İklim bilgisi, Yerin şekillenmesi, Beşeri yapı, Bölgeler ve ülkeler, İnsan ve çevre konularına çalışılması gerekecektir.

TYT sosyal bilimler konuları tarih soruları ise Tarih bilimi, İlkçağ, Orta çağ, İlk ve orta çağlarda Türk Dünyası, İslam ve medeniyetin doğuşu, Türklerin İslamiyeti kabul edişi, Osmanlı devletinde yükselme, Beylikler, Devrimler, Osmanlıda merkez teşkilatı, Atatürk ilke ve inkılapları, Kurtuluş Savaşı ve cepheler, İkinci dünya savaşı ve sonrası konularından oluşmaktadır.

TYT Sosyal Bilimler Soru Dağılımı Nasıldır?

TYT sosyal bilimler konuları ve soru dağılımı MEB tarafından belirlenmektedir. Bu kapsamda uzman eğitimciler gerekli soruların hazırlanabilmesini sağlayacaktır. Soru dağılımının incelenmesi adayların hangi konulara ağırlık vermesi konusunda ipuçları edinebilmesini sağlayacaktır. Bu noktada az soru çıkan konuların ihmal edilmemesi oldukça önemlidir. Çünkü her yıl soru içerikleri ve konular güncellenecektir. Bir yıl çıkmayan bir konunun diğer yıl sorulması mümkün olabilecektir.

Din Kültürü dersinde yıllara göre en çok sorulan konular Hz. Muhammed(SAV) hayatı ve örnekliği ile İbadetler konusudur. Coğrafya’ da ise en çok çıkma olasılığı bulunan konular Nüfus ve yerleşme ile İklim bilgisidir. Felsefe dersinde yıllara bakıldığında Bilgi, Bilim ve Ahlak felsefesinin çok çıktığını söyleyebilmek mümkün olacaktır. Adayların Sosyal Bilimler derslerinde bu konulara ağırlık vermesi başarılı netler çıkarabilmesini sağlayacaktır.

The post TYT Sosyal Bilimler Konuları Nelerdir? appeared first on AYT Sınavı Sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir