1 Aralık 2021

TYT Tarih Konuları Nelerdir?

TYT tarih konuları, Sosyal Bilimler testi sorularının belirlendiği konular arasında bulunmaktadır. Tarih tamamen sözel ve yorumlamaya dayalı ders içeriklerinden bir tanesidir. TYT sınavında başarılı bir sıralamaya ulaşabilmek ve istediğiniz üniversitenin programına kayıt olabilmek için tüm dersleri bir bütün olarak ele alarak çalışmanız gerekecektir.

Tarih dersi özellikle sözel ve eşit ağırlık bölümünde yer alan öğrencilerin sorumlu olduğu konulardan biridir. Bunun yanı sıra sayısal alan mezunu lise öğrencilerinin bu dersten yüksek net yapması rakipleri arasından sıyrılmasını kolaylaştırarak, sıralamasının yükseltilebilmesini sağlayacaktır. TYT tarih soruları öğrencilerin Tarih konusunda temel bilgi ve yeterliliğinin ölçülebilmesini sağlayacaktır.  Bu oturumda adaylara yöneltilen 20 Sosyal Bilimler sorusunun 5 tanesi Tarih konuları içerisinden oluşturulmaktadır.

TYT Tarih Konuları İçerikleri Neye Göre Belirlenmektedir?

TYT tarih konuları, MEB tarafından belirlenerek adaylara konu dağılımları belirtilmektedir. Müfredat değişikliğine gidilmesi durumunda adaylara öncesinden bilgi verilerek, bilgilendirilmesi yapılacaktır. Adayların konu dağılımlarını incelemesi buna uygun olarak çalışma koşullarını oluşturması ve eksiklerinin belirlenmesini sağlayacaktır. Çünkü TYT genel sınavın %40’ını oluşturmaktadır. Adayların istediği program için yeterli puanı alabilmesi ve yerleşebilmesi için bu sınavın tüm derslerini ciddiye alması gerekecektir.

Tarih konuları sözel bir ders olması nedeniyle konu anlatımları ve soru çözümleri ile rahatlıkla halledilebilecek bir derstir. TYT tarih konuları tamamı 9. Ve 10. Sınıf Tarih dersini kapsayan konulardır. Güncel TYT Tarih konuları arasında; Tarih Bilimi, İlk Türk devletleri, Uygarlığın doğuşu ve İlk uygarlıklar, Türk-İslam Devletleri, Türkiye tarihi, Beylikten Devlete, Dünya gücü, Arayış yılları, Avrupa ve Osmanlı devleti, En uzun yıl, 20. Yüzyıl Osmanlı devleti, 1. Dünya savaşı, Kurtuluş savaşında cepheler, Türk İnkılabı, Türk dış politikası, Atatürkçülük ve Atatürk ilkeleri konuları bulunmaktadır. Tarih dersinde yüksek netler çıkarmak isteyen adayların bu konulara önem vererek iyi bir temel oluşturması gerekecektir.

TYT Tarih Soru Dağılımları Nasıl Belirlenmektedir?

TYT tarih konuları kapsamında sorular MEB tarafından oluşturulmaktadır. Her yıl soru içeriği farklılık gösterebileceği için, konularda yıllara göre farklılık gösterebilecektir. Ancak konulara göre soru dağılımının bilinmesi adayların ağırlık verilen konuları belirleyebilmesi ve bu konulara yoğunlaşabilmesini sağlayacaktır. Nispeten daha az ağırlık verilen konuların belirlenmesi de mümkün olsa da bu noktada adayların bu konuları göz ardı etmemesi de oldukça önemli bir nokta olacaktır.

2019 TYT sınavında Tarih soruları içerisinde Türk-İslam tarihi, İlk Türk devletleri, Türk- İslam tarihi, Osmanlı kültür ve medeniyeti, Kurtuluş Savaşına hazırlık, Atatürk ilke ve inkılabı konuları bulunmaktadır. 2011 yılından günümüze en çok soru gelen Tarih konuları arasında Atatürk İlke ve İnkılapları ile 19. Yy’da Osmanlı devleti bulunmaktadır. Yine geçmiş yılların verileri göz önünde bulundurulduğunda TBMM ve 1. Dünya savaşı konularından daha az soru geldiğini söyleyebilmek mümkün olacaktır. Adayların TYT tarih sorularında yeterli netleri çıkarabilmesi için konuları kapsamlı öğrenmesi, konularla ilgili bol soru çözmesi ve yıllara göre sorulan soru içeriklerini incelemesi gerekecektir.

The post TYT Tarih Konuları Nelerdir? appeared first on AYT Sınavı Sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir