29 Kasım 2021

Uyanık Kalmak İçin Yöntemler

Modern zamanlarda iş kültürü büyük ölçüde değişti. İnsanlar bekleyen görevlerini bitirmek için fazla mesai ve bazen de evden çalışıyorlar. Bunun için gece geç saatlerde uyanık kalmaları gerekebilir. Bazen uykulu hissettiğiniz için bu kolay olmayabilir. Böyle bir durumda, tamamlanması gereken işe konsantre olmak ve odaklanmak zor olabilir.

İnsanlar uyanık kalmak için genellikle kafeinli içeceklere yönelirler. Bununla birlikte, çok fazla kafein birçok yönden zararlı olabilir. Fazla kahve kaygıya, huzursuzluğa ve uyku kalitesinin düşmesine neden olabilir. Bir dahaki sefere uyanık kalmak istiyorsanız, bu tür uyarıcılardan kaçının ve ihtiyaç duyulduğunda sizi uyanık tutabilen bu önemli doğal ipuçlarını benimseyin.

Uykulu hissettiğinizde uyanık kalmanın doğal yolları:

İşte uyanık kalmayı deneyebileceğiniz birkaç kolay yol.

  • Gözlerinizi dinlendirin : Bir bilgisayarda uzun süre oturuyorsanız ve çalışıyorsanız, uykulu ve yorgun hissedebilirsiniz. Bu ayrıca göz yorgunluğu ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.Hızlı bir şekerleme yenilemek için yararlı olabilir. 10 dakika şekerleme yapın veya işyerinizde yapamıyorsanız, gözleriniz kapalıyken 10 dakika sessizce oturun.
  • Uzun bir mesafe sürüş, özellikle gece boyunca, genellikle yorgunluk ve uyku hali yaratır. Sürüş sırasında uykulu hissettiğinizde son derece tehlikelidir. Pencereyi açmak ve yüksek sesle müzik dinlemek gibi hileler bir süre uyanık kalmanıza rağmen, en iyi yol arabayı bir kenara park etmek ve hızlı bir şekerleme yapmaktır. Başka bir alternatif, siz yoldan çekerken sürmek için başkasını teslim etmektir.
  • Yüzünüzü yıkayın : Yüzünüzü soğuk suyla yıkamak, uzun süre uyanık kalmanıza yardımcı olur. Bu yöntem özellikle bir bilgisayarda çalışırken ve uykulu hissettiğinizde etkilidir. Veya okurken veya okurken. Yüzünüzü soğuk suyla yıkamak sizi anında tazeler ve taze bir his verir.
  • Bir ara verin ve dolaşın : Eğer oturma veya masa başı işi yapıyorsanız, birkaç saatten sonra bir fren yapın ve dolaşın. Birkaç dakika hızlı bir yürüyüş, gerekli enerjiyi sağlayacak ve vücudunuzu bir kez daha canlandıracaktır. Bacaklarınızı germek kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.
  • Odanızı aydınlatın : Loş ışıktan uzak tutun. Loş ışıkta çalışmak veya okumak, uykunuzu hissetmenizi sağlar. Melatonin seviyesi artar. Uykuya dalmaya yardımcı olan hormondur. Odayı parlak ışıkla aydınlatın ve gündüz ise güneş ışığının odaya girmesine izin verin.
  • İçme suyu : İçme suyu olmadan uzun süre çalışmak hafif ila orta derecede dehidrasyona neden olabilir. Bu yorgunluğa ve yorgunluğa yol açabilir. Vücudunuzu sıvılarla doldurmak için sık sık yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun. Ayrıca sulu meyve ve sebzeler de yiyebilirsiniz.
  • Elma yiyin : İşiniz arasında elma yemek sizi uyanık ve uyanık tutar. Elma, anında enerji veren ve uykusuzluğu önleyen yüksek miktarda fruktoz, lif ve karbonhidrat içerir.
  • Çay içmek: Çay içmek sizi uzun süre uyanık tutar. Siyah çaya kakule, tarçın ve zencefil gibi baharatlar ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir