20 Ocak 2022

Uykuda Konuşmak

Uykuda konuşmak, ilgili kişinin farkında olmadığı uyku sırasında konuşmaktır. Tıbbi görüşte uyku konuşmaya somniloquy denir. Bu uyku bozukluğu herkesi etkileyebilir, ancak çocuklar ve erkekler arasında daha yaygın görülür. Uykuda konuşma, diyalog, monolog, mırıltı vb

Uyku konuşmasının kesin nedeni bilinmemektedir, ancak stres, depresyon, ateş, alkol, uyku kaybı gibi faktörler tetikleyici olabilir. Bu durumun kalıtsal olduğu da bilinir. Uykuda konuşmak zararsızdır ve tedavi gerektirmez. Bir süre sonra kendi kendine düzelir.
Uyku konuşmasının nedenleri:
Uyku konuşmak herkesi etkileyebilir. Hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyebilir. Çocuklarda ve erkeklerde daha yaygındır. Uyku konuşmasının kesin etiyolojisi hala belirsizliğini korumaktadır. Ancak bazı faktörlerin uyku konuşmasını tetiklediğinden şüphelenilmektedir. Ana faktörlerden biri kalıtsaldır. Ebeveynlerinizin veya kardeşlerinizin uykuda konuşma öyküsü varsa, muhtemelen etkileneceksiniz.

Uyku konuşması, ateş ve hastalık, duygusal stres, depresyon, alkol içtikten sonra, uyku kaybı gibi belirli zamanlarda da ortaya çıkabilir. Bilim adamları uyku konuşmasının gece rüyasıyla bağlantılı olup olmadığından emin değiller. Uyku konuşması, uyku apnesi, uyku yürüyüşü ve yeme veya gece terörü gibi diğer uyku bozukluklarından muzdarip kişilerde de görülür.
Uykuda konuşma belirtileri:
Uykusunda konuşan bir kişi, sabah kalktığında bile bunun farkında değildir. Böyle bir bölümü hatırlayamıyor. Genellikle onun yanındaki kişi ona somniloquy’sini söyler. Uyku konuşması uykunun herhangi bir aşamasında olabilir. Evre 1 ve 2’de kişi henüz derin uykusunda değilken; konuşmasını anlamak kolaydır. Ancak evre 3 ve 4’te, uyku konuşmacısının konuşmasını anlamak zordur ve daha çok mırıltılı ve anlamsızdır. Konuşma grafik olabilir ve genellikle birkaç saniye veya bir dakika sürer. Bütün gece boyunca konuşma bölümlerinin tekrarı olabilir, gece boyunca bir kez ortaya çıkabilir. 10 çocuktan en az 1’inin 3 ila 10 yaş arasındaki uykusunda konuştuğu bilinmektedir. Bazı durumlarda uykuda konuşma bozukluğu olan bir hasta da uykusunda yürüyebilir ve yiyebilir.

Bir doktora danışmak gerekli mi?
Uykuda konuşma normalde zararsız bir durumdur, ancak bazı durumlarda kişinin tıp doktoruna danışması gerekebilir. Örneğin, uyku konuşması aşırı derecede şiddetli hale gelirse ve normal gündüz rutinini veya uyku kalitesini etkiliyorsa tıbbi yardım almalıdır. Nadir durumlarda uyku konuşması gece nöbeti veya psikiyatrik bozukluk ile birlikte ortaya çıkabilir. Her iki durumda da kişi tıbbi yardım almalıdır. Uyku konuşmasına uyku yürüyüşü veya uyku yeme bölümleri eşlik ediyorsa doktoruna danışmalıdır.

Tedavi:
Normalde uyku konuşması zararsızdır ve herhangi bir tıbbi müdahale olmadan kendi kendine çözülür. Bununla birlikte, eğer bir yetişkinseniz ve 25 yaşından sonra ilk kez uyku konuşması meydana gelirse, bir uyku uzmanına danışmalısınız. Bu, dikkat edilmesi gereken başka bir durumun göstergesi olabilir. Uyku konuşmacıları da şiddetlenirse ve uykusunda yüksek sesle bağırırsa tıbbi yardıma ihtiyaç duyarlar. Kişinin kendini çok yorgun hissetmesi veya uyku konuşması normal gündüz faaliyetlerini rahatsız etmesi durumunda tıbbi konsültasyona da ihtiyaç vardır. Uyku konuşmasını kontrol etmeye yardımcı olacak herhangi bir ilaç yoktur. Ancak doktor, uyku konuşmasından sorumlu olabilecek herhangi bir problemi bulabilecektir. Örneğin, alkolden kaynaklanıyorsa, ondan uzak durmanızı tavsiye edecektir. Stres ve depresyon nedense, yoga önerebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir