20 Ocak 2022

Acil tıp teknisyeni (ATT) nasıl olunur?

Acil tıp teknisyenler, acil bir durumda olay yerine en hızlı şekilde ulaşıp, hızlı bir şekilde hastaya müdahale etmesi oldukça önemlidir. Hayati öneme sahip bir meslektir. Peki diğer görevleri nelerdir?

 • Eğitim sırasında öğrenilen ve doktorlardan alınan talimatları izlemek,
 • İlaçları oral ve damar gibi yollarla vermek
 • Hastaları taşıma için stabil bir vaziyete getirmek
 • Hastayı ambulansta emniyetli bir pozisyona getirmek
 • Acil bir doğum gerçekleşirse doğuma yardımcı olmak
 • Yarayı kapatmak, kanamayı durdurmaya çalışmak
 • Oksijen takviyesine ihtiyaç duyulduğunda oksijen desteği sağlamak
 • Hastaları en yakın sağlık kurumunun acil servisine aktarmak
 • Gerekmesi durumunda ambulansı sürmek

Acil tıp teknisyenlerinin bir anlık dikkatsizliği bir cana mal olabilir. Bu sebepten oldukça dikkatli ve alanında uzman kimseler olmak durumundadırlar. Peki acil tıp teknisyeni olmak istiyorum diyenler nasıl bir yol izlemeliler?

Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur?

Acil tıp teknisyeni sağlık alanında yaşanan gelişmeler sonucunda ortaya çıkmış bir meslektir. Nispeten yeni bir meslek sayılan acil tıp teknisyenliği için geçtiğimiz senelerde sağlık meslek lisesi mezunu olmak ve akabinde üniversitelerde bulunan acil tıp teknisyenliği bölümüne dikey geçiş yaparak mezun olmak yeterliydi. Fakat yapılan düzenleme neticesinde sağlık meslek liselerinden acil tıp teknisyenliği bölümü kaldırıldı. Peki yeni sistemde nasıl acil tıp teknisyeni olunur?

İşverenlerin Aradığı Özellikler

 • Üniversitelerin ”Acil ve İlk Yardım” bölümünden mezuniyet diplomasına sahip olmak
 • Geçmiş yıllarda bir suça karışmamış, herhangi bir yargılama sürecinde suçlu bulunmamış, sicili temiz olmak (Bunu kanıtlamanız için sizden adliyeden yada e-devletten edinebileceğiniz adli sicil kaydı belgesi talep edilmektedir
 • Yani işverenin sizden isteyeceği belki de ilk ve en temel şey staj yaptığınızı gösteren bir belge

Bireylerde Olması Gereken Özellikler

 • Öncelikle soğukkanlı olmanız gerekmektedir. Bu işte karşılaşacağınız ciddi vakalar karşısında soğukkanlılığınızı koruyabilmeli ve en doğru analiz neticesinde hastaya gerekli müdahaleyi yapabilmelisiniz. Soğukkanlı olmayı başaramadığınızda hastanın ölümüyle dahi sonuçlanabilecek durumlar ortaya çıkabilir.
 • Bu meslekte özellikle çok fazla görülür. Bu sebeple kan tutması gibi bir probleminizin olmaması gerekiyor. Böyle bir durumda gerekli olan ilk müdahaleyi yapamaz ve hastayı kaybedebilirsiniz.
 • Uykusuzluğa dayanıklı olmalısınız. Acil tıp teknisyenleri genellikle 24 saat çalışırlar. Bu süre içerisinde zihninizin her daim açık olması gerekiyor.
 • Hızlı karar alma özelliğine sahip olmanız ve bu kararı uygulayabilmeniz çok önemli.
 • Bazı durumlarda zorlu hava şartları altında çalışma ihtimali mevcut olduğu için fiziksel olarak sağlam ve dirençli olmalısınız.
 • Baskıyı kaldırabilmeli ve zorlu şartlarda bu baskının altından kalkabilmelisiniz.
 • Ek olarak ATT olmak için boy kilosınırlaması bulunmamaktadır.

ATT Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Acil tıp teknisyeni olabilmek için 2016 yılında sağlık meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun olmak yeterliydi. Fakat 2016 yılının sonunda yürürlüğe giren yasal düzenlemeyle birlikte artık sadece sağlık meslek lisesi mezunu olmak acil tıp teknisyenliği için yeterli değil. Düzenlemeyle birlikte sağlık meslek lisesinin başarıyla bitirilmesinin ardından üniversitelerin 2 yıllık “Acil ve İlk Yardım” bölümünden mezun olmak gerekiyor. Bu bölüme girebilmek için sağlık meslek lisesi mezunu olma şartı aranmamaktadır. Fakat bu tip sağlık bölümleri tercih sıralamasında ilk olarak sağlık meslek lisesi mezunlarına yer veriyor. Buna göre ATT olmak için kaç yıl okumak gerekir sorusunun cevabı herkes için aynıdır. Bu mesleği icra edebilmek için 4 yıllık lise eğitiminin ardından 2 yıllık ön lisans bölümünün başarıyla tamamlanması gerekiyor.

ATT olmak için kaç puan gerekirsorusunun ise net bir cevabı yoktur. Devlet üniversitelerinde bu bölümü kazanabilmek için YGS 2 (eski sınav sistemine göre) başarı sırasının minimum 220.000 civarı olması gerekmektedir. Fakat özel üniversitelerde bu başarı sıralaması 750.000’lere kadar düşmektedir. Bu konuda üniversitelerin tavan ve taban puanlarının yer aldığı kitapçıklar edinilerek daha net bir fikir elde edilebilir.

Acil Tıp Teknisyeni / ATT Nedir ? Nasıl Acil Tıp Teknisyeni Olunur ? ATT Nasıl Olunur ?

Merhaba Arkadaşlar! Bugün sizlere ATT / acil tıp teknisyenliği ile ilgili bilgiler paylaşacağız. Bu konumuz da bizleri aydınlatan ATT / Acil Tıp Teknisyeni Süleyman kardeşimize teşekkür ederiz. Bu konumuzda Acil Tıp Teknisyeni nedir, nasıl acil tıp teknisyeni olunur, acil tıp teknisyeni 2019 maaşları ne kadar acil tıp teknisyeni 2018 maaşları, acil tıp teknisyeni olmak için ne yapmak gerekli, acil tıp teknisyeni olmak için hangi bölümü okumalıyım, acil tıp teknisyeni atamaları nasıl yapılır, acil tıp teknisyeni taban puanları ne kadar,acil tıp teknisyeni ne yapar,att nedir, nasıl att olunur, att 2019 maaşları ne kadar att 2018 maaşları, att olmak için ne yapmak gerekli, att olmak için hangi bölümü okumalıyım, att atamaları nasıl yapılır, att taban puanları ne kadar,att ne yapar, gibi soruların cevabını vermiş olacağız.Konumuz ile ilgili soru, öneri, istek ve şikayetlerinizi bizlere bildirmekten çekinmeyin. Konumuzu başlıklar halinde ele alacağız…

Acil Tıp Teknisyeni / ATT Nedir ?

ATT yani Acil tıp teknisyeni‘ nin ne demek olduğunu sizlere açıklarken kitaplardan yada çeşitli bilim ve ilimsel kaynaklardan değil, ülkemizde yapması gereken ve yaptıkları işe göre açıklamalarla ”nedir?” sorusunun cevabını vermek istiyorum. Ambulans ve acil servislerde acil tıbbi müdahale gereken hastalara ilk müdahaleyi yapan görevlilere acil tıp teknisyeni / att denir. ATT ler ilaç yapma yetkisine sahip değillerdir. Ancak bir doktor talimatı ile ilaç uygulayabilirler. Hatta VT / VF gibi defibrilasyon gerektiren ritimlerde (genellikle televizyonda gördüğümüz şok) ne yapılması gerektiğini bilse dahi müdahale etmeye yetkisi olmayan kısıtlanmışlardır. Ancak belirtmek isterim ki yetkiniz olsa da olmasa da hastanın ihtiyacı varsa bundan eminseniz her ne kadar yasal olmasa da bunu yaparsınız ve sektöre girdiğinizde bunu açık bir şekilde görürsünüz. Konumuzu okuyan att arkadaşlarımız yada sağlık çalışanlarımız varsa meslek hikayelerim bölümümüzde anılarını ve tavsiyelerini görmekten mutlluluk duyarız.

NOT: Genellikle att ler / acil tıp teknisyen leri acil servis ve ambulansta görev yaptıklarını belirtsekte ülkemizde yoğun bakımlarda, servislerde ve daha birçok farklı ve alakasız birimlerde att arkadaşlarımızın çalıştığını görebiliriz. Hatta ilçe hastanelerinde döner sermayede çalışan arkadaşlarımız bile mevcut.

Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur?Nasıl ATT Olunur?

ATT olarak dile getirdiğimiz Acil Tıp Teknisyeniolmak gibi bir hayaliniz varsa ve ”nasıl olunur?” diye düşünüyorsanız öncelikle henüz liseye başlamamış olmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Çünkü Acil Tıp teknisyeni(ATT) olmak için Sağlık Meslek Liselerinin Acil Tıp Teknisyenliği / ATT bölümünden mezun olmanız gerekmektedir. Sağlık meslek liselerinde 2016 yılına kadar yaygın olan att lik bölümü alımları, günümüzde oldukça azalmış ve her geçen gün bölümler kapanarak devam etmektedir.Ülkemiz de Lise mezunlarının çalışma olanakları her geçen gün düşürülmekte ve bu bölümden mezun olanların çoğuda farklı işle meşgul olmaya başlamaktadırlar. Üniversiteler de Acil Tıp Teknisyenliği diye bir bölüm yoktur. Bazı arkadaşlarımız Paramediklik (İlk ve Acil Yardım ) bölümünü acil tıp teknisyenliği ile karıştırsalar da kesinlikle böyle bir bilgi yanlış bir bilgidir.

Acil Tıp Teknisyenleri, iş bulma alanında aslında rahat bir meslektir. Çünkü bu meslekten olan kişilerin kamuya girmesi için her ne kadar KPSS’den iyi puan alarak yerleşmesi gerekirse de özel sektörde de kolaylıkla iş bulma imkanına sahiplerdir. ATT’ler üniversitelerde, özel hastanelerde, devlet hastanelerinde, özel ambulanslarda, 11 acil tıp istasyonlarında, polikliniklerde, yoğun bakımlarında, hastanelerin acil kısımları olmak üzere birçok alanda iş bulma imkanları bulunmaktadır. Tabi ki kamu sektöründe iş bulma alanları ise sadece görevlerine göre sınırlandırılmaktadır.

ATT’nin çalışma koşullar ise değişkenlik göstermektedir. Bazı kişiler görevleri gereğince açık havada çalışırken bazıları ise kapalı alanda çalışmalarını sağlayabilirler. ATT çalışma saatleri ise diğer işlere göre de farklılık göstermektedir. Çünkü gece nöbetleri bu meslek için gerekli olan bir şarttır. Bu meslekte hasta, hasta yakınları, sağlık personelleri ile sürekli iletişim halinde olunması gerekmektedir. ATT nasıl olunur konusunda sizlere detaylı bir açıklama getirdik. Bu mesleğe sahip olmanız aslında geçmişe oranla daha zor gibi görünse de 2 yıllın ön lisans eğitimi ile iş bulma olanağınızın mümkün olduğunu ve rahatlıkla bulunabileceğini de dile getirdik. Eğer bu meslek size uygun ise ilk olarak üniversitede bu bölümü tercih ederek işe başlayabilirsiniz.

Acil tıp teknisyeni (ATT) tanımı, sağlık sektöründe özellikle ambulanslarda çalışan kişileri işaret etmektedir. Dolayısıyla halk arasında ve sağlık sektöründe kısaca ATT olarak tabir edilen acil tıp teknisyenleri, Türkiye’nin en büyük sektörlerinden biri olan sağlık sektöründe görev yapan kişilerdir.

Acil tıp teknisyenleri, hastalara ilk müdahalelerde bulunan ve hastaların hastaneye ulaşana kadar sağlık durumlarını göz önünde bulunduran, hastaların mevcut durumlarıyla yakından ilgilenen sağlık sektörü personelidir. İngilizce dilinden uyarlama bir kelime olan “Paramedik” olarak da nitelendirilen acil tıp teknisyenleri, özellikle trafik kazası başta olmak üzere yaralanmalı tüm kazalarda ve yangın, elektrik çarpması gibi afetlerde yaralananlara ilk müdahale yapmak için ambulanslarda ve diğer ilk yardım araçlarında görev yaparlar. Öte yandan acil tıp teknisyenleri hasta sağlığını derinden etkileyen ve ivedilikle müdahale gerektiren, kalp krizi, felç ve solunum yetmezliği gibi sağlık sorunları yaşayanlara da ilk müdahalelerde bulunan sağlık personelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir