Akupunktur nedir?

Akupunktur, yüzyıllardır uygulanmakta olan geleneksel Çin tıbbının bir şeklidir. Chi (“chee” deyin) denilen enerjinin, meridyen denilen yollar boyunca vücudunuzdan ve etrafından aktığı teorisine dayanır.

Akupunktur uzmanları hastalığın bir şeyi chi’nizi bloke ettiğinde veya dengesizleştirdiğinde olduğuna inanır. Akupunktur, chi’nin engelini kaldırmanın veya etkilemenin ve dengeye geri dönmesine yardımcı olmanın bir yoludur.

Akupunktur, vücudunuzun belirli noktalarında cildinize çok ince iğneler koyarak yapılır. Bu, enerji akışını etkilemek için yapılır. Bazen iğneler ile birlikte ısı, basınç veya hafif elektrik akımı kullanılır.

Akupunktur Tedavisi sırasında ne olur?

Akupunktur sağlayıcınız size bir muayene verecek ve ağrınız ve ne kadar iyi çalıştığınız hakkında sorular soracaktır. Ayrıca genel sağlığınızı da soracaktır.

Daha sonra sağlayıcınız, bloke edilen veya doğru akmayan chi’ye erişmek için vücudunuzdaki yerleri (noktalar olarak adlandırılır) arayacaktır. Noktaların her biri belirli sağlık problemleri veya vücut fonksiyonları ile ilgilidir.

Sağlayıcınız, iğneleri yerleştirebilmesi için noktaları bulmak için vücudunuzdaki yer işaretlerini (örneğin belirli kasları veya kemikleri kullanarak) arayacaktır.

Sağlayıcı noktaları bulduktan sonra, çok ince iğneleri cildinize hızla dokundurur. Muhtemelen birkaç iğne yerleştirecektir. Sağlayıcının chi akışını geri kazanmak için gerekli olduğuna inandığı şeye bağlı olarak bazıları diğerlerinden daha derine yerleştirilebilir.

Her sağlayıcı farklıdır, ancak çoğu durumda tedavi 15 dakika ila bir saat sürer. Tedavinizi tamamlamak için birkaç ziyaretiniz olabilir. Bazı insanlar sürekli ziyaret ediyor.

Nasıl hissettiriyor?

Bir iğne içeri girdiğinde hafif bir baskı hissedebilirsiniz. Çoğu insan incinmediğini fark eder. Alan karıncalanabilir, uyuşabilir, kaşınabilir veya biraz ağrılı olabilir. Sağlayıcılar bunun enerji akışına veya chi’ye erişildiğinin bir işareti olduğuna inanıyor.

İğne yerleştirildikten sonra, sağlayıcınız iğneyi hafifçe ileri geri döndürebilir. Veya iğnede ısı veya elektrik akımı kullanabilir.

Akupunktur ne için kullanılır?

Bazı insanlar bel ağrısı gibi ağrıyı hafifletmek veya kronik ağrıyı osteoartrit, baş ağrısı veya boyun problemlerinden yönetmek için akupunktur kullanır. Akupunkturun ağrıyı tedavi etmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Ancak çoğu durumda çalışmalar açıkça bir fayda sağlayamayacak kadar küçük olmuştur.

Akupunktur güvenli midir?

Genel olarak, akupunktur sertifikalı bir sağlayıcı tarafından yapıldığında güvenlidir. İl lisansı, sağlayıcının belirli bir eğitim seviyesine sahip olmasını sağlar ve belirli yönergeleri izler. Ancak hala akupunkturun lisanslanmadığı birkaç il var.

Çok nadir durumlarda, akupunkturdan sonra problemler ortaya çıkabilir. Özellikle iğneler steril değilse, enfeksiyon kapabilirsiniz. Ancak lisanslı sağlayıcılar bir kullanımdan sonra iğnelerini atıyorlar. Sağlayıcınızın her seferinde yeni bir steril iğne paketi kullandığından emin olun.

Akupunkturun güvenliği hakkında başka sorularınız varsa doktorunuzla konuşun. Akupunktur gibi bir tedavi kullanıyorsanız daima doktorunuza söyleyin.

Bir akupunktur uzmanı seçmek

Eyaletinizin sağlayıcıları lisanslayıp lisanslamadığını kontrol edin.

Doktorunuzdan ve arkadaşlarınızdan tavsiye isteyin.

Ayrıca aşağıdakileri yapan bir sağlayıcı seçmek isteyebilirsiniz:

  • Sizinle, doktorunuzla ve diğer sağlık uzmanlarıyla bir tedavi planı üzerinde çalışacaktır.
  • Tedavi sırasında ne yaptığını açıkça açıklar.
  • Ne sıklıkla tedaviye ihtiyacınız olabileceğini ve ne kadar tutacağını açıklar.