Alkol ve diğer ilaçların aşırı kullanımına madde kullanım sorunu denir . Bir madde kullanım sorununun belirtilerinden biri, hayatınızda sorunlara neden olduğunu bilseniz bile alkol ve diğer ilaçları kullanmaya devam etmenizdir. Başka bir işaret, içki içmek veya ilaç kullanmak için güçlü bir ihtiyaç veya istek duymanızdır.

Alkol ve diğer ilaçları kullanmak sağlığınızı, işinizi, okulunuzu ve ilişkilerinizi etkileyebilir. Kararları ne kadar iyi verdiğinizi, ne kadar iyi düşündüğünüzü ve ne kadar hızlı tepki verebileceğinizi değiştirebilir. Ve eylemlerinizi kontrol etmenizi zorlaştırabilir. Gençlerde alkol ve diğer ilaçların kullanımı genel sağlıklarını, fiziksel büyümelerini, duygusal ve sosyal gelişimlerini etkileyebilir.

 • Madde Kullanımınızı Değerlendirin

Alkol

Alkol içmek sağlığınızı veya günlük aktivitelerinizi etkiliyorsa alkol sorununuz olabilir. Sizi gününüze götürmek için fiziksel veya duygusal olarak alkole ihtiyacınız varsa alkole bağımlı olabilirsiniz .

Bir alkol probleminin belirtileri arasında kişilik değişiklikleri, karartmalar , aynı etkiyi elde etmek için daha fazla içmek ve sorunun reddedilmesi bulunur. Alkol probleminiz varsa, içecekleri yudumlayabilir veya gizlice içebilir veya sabah erkenden içebilir ve sallayabilirsiniz. Ayrıca aileniz, okulunuz veya iş problemleriniz olabilir ya da içki içmek yüzünden yasalarla başınız derde girebilir.

Alkolün ilaçlarla veya yasa dışı ilaçlarla kullanılması, her birinin etkisini artırabilir.

Alkol kullanım alışkanlıkları değişiklik gösterir. Bazı insanlar her gün içiyor ve sarhoş olabiliyor . Diğer insanlar hafta sonu gibi belirli zamanlarda büyük miktarlarda alkol içiyorlar. Alkol veya uyuşturucu sorunu olan birinin Pazartesi veya Cuma günleri iş aramak için yaygın olması yaygın bir durumdur. Bir virüs veya grip olduğundan şikayet edebilir. Diğerleri uzun süre ayık olabilir ve daha sonra haftalarca veya aylarca süren bir içki içmeye devam edebilir.

Alkole bağımlı olan insanlar terleme ve midelerine hasta hissetme, titrek hissetme ve endişeli hissetme gibi geri çekilme semptomlarına sahip olabilir . Nadir durumlarda, deliryum tremens veya DT’ler gibi ciddi çekilme belirtileri ortaya çıkabilir. Alkolden çekilme tedavisi tıbbi bakım gerektirir.

İlaçlar

Uyuşturucu sorunu olan insanlar bir dizi madde kullanabilir. Metamfetaminler, kokain, eroin veya diğer “sokak ilaçları” gibi yasa dışı ilaçlar kullanabilirler. Veya yasal reçeteli ve reçetesiz ilaçları kötüye kullanabilirler. Bazı insanlar “yüksek” almak ya da stres ve duygusal problemleri hafifletmek için ilaç kullanırlar. Birçok kişi bir seferde birden fazla yasadışı madde kullanır.

Ecstasy (MDMA) gibi kulüp ilaçları ve gamma-hidroksibutirat (GHB), flunitrazepam (Rohypnol) ve ketamin gibi tarih tecavüz ilaçları genellikle tüm gece danslarında, övgülerde veya taşlarda kullanılır. Bu ilaçlar, özellikle aşırı dozda veya diğer ilaçlar veya alkol ile birleştirildiğinde tehlikeli olabilir. Uçucu maddeler azot oksit gibi, aynı zamanda, bu kulüpleri kullanılabilmektedir.

İlaçlar farklı şekillerde gelir ve farklı şekillerde kullanılabilir. Tütsülenebilir, horlanabilir, solunabilir, hap olarak alınabilir, sıvı veya yiyecek içine konabilir, rektuma veya vajinaya konabilir veya bir iğne enjekte edilebilir.

Yanlış kullanılabilen reçeteli ilaçlar arasında opioidler (morfin ve kodein), diazepam (Valium), hidromorfon, metilfenidat (Ritalin) ve oksikodon (OxyNEO) bulunur.

Bir madde olarak dekstrometorfan içeren soğuk ilaçlar gibi reçetesiz bazı ilaçlar, yüksek olmanın bir yolu olarak kötüye kullanılmaktadır. Bu ilaçların sağlığınız üzerindeki etkileri, kullandığınız bu ilaçların türüne, gücüne ve miktarına ve bunları yasa dışı uyuşturucu veya alkolle alıp almamanıza bağlıdır. Alkol veya yasa dışı ilaçlarla reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçların kullanımı, her maddenin etkisini artırabilir. Tutkal, ayakkabı cilası, temizleme sıvıları ve aerosoller, aynı zamanda yüksek olmak için kullanılan bileşenler içeren yaygın ev ürünleridir.

Bir uyuşturucu sorununun belirtileri, kullandığınız ilaca ve bu ilacın sizi nasıl etkilediğine bağlıdır. Tüm ilaçlar insanları aynı şekilde etkilemez. Uyuşturucu kullanımınızın bir sorun haline gelebileceğinin işaretlerinden biri, uzun süre daha fazla ilaç almanız ve “yüksek” hissetmek için daha fazla ilaca ihtiyaç duymanızdır. Başka bir işaret, ilacı almaya çalışırken çok zaman harcamanız ve bunu yapmak için başka aktivitelerden vazgeçmenizdir. Bir uyuşturucu sorununuz olduğunda, siz veya başkaları davranışınızda bazı değişiklikler fark edebilirsiniz. Huysuz olabilirsiniz, uyku sorunları olabilir veya nasıl giyindiğinize veya görünümünüze daha az dikkat edebilirsiniz. 

İlaç kullanımınız sağlığınızı veya günlük aktivitelerinizi etkiliyorsa bir uyuşturucu sorununuz olabilir. Sizi gününüzden geçirmek için fiziksel veya duygusal olarak ilaçlara ihtiyacınız varsa ilaçlara bağımlı olabilirsiniz. Almayı bırakmaya çalışana kadar bir ilaca bağımlı olduğunuzun farkında olmayabilirsiniz. Uyuşturucuya bağımlı olan insanlar terleme ve midelerine hasta hissetme, titrek hissetme ve endişeli hissetme gibi geri çekilme semptomlarına sahip olabilir .

Yaşlı insanlarda uyuşturucu problemleri fark edilmeyebilir, çünkü belirtiler yaşlanma ile benzer olabilir. Yaşlı yetişkinler genellikle uyku ilacı ve ağrı kesici gibi ilaç sorununa yol açabilecek ilaçlar alırlar.

Alkol ve diğer uyuşturucu kullanımlarının sağlık riskleri

Alkol ve diğer ilaçları kullanırken sağlığınızı ve güvenliğinizi riske atıyor olabilirsiniz.

Alkol ve diğer uyuşturucu kullanımı:

 • Araba kazalarını daha muhtemel hale getirin. İçiyor ve araba kullanıyorsanız veya yüksekken araba kullanıyorsanız, kendinize veya başkalarına kolayca zarar verebilirsiniz.
 • Korunmasız seks ve / veya cinsel saldırıya yol açar. Bu, hamileliğe ve HIV dahil cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara (CYBE) yol açabilir .
 • Doz aşımı , yaralanma ve ölüm riskini artırın .
 • Çünkü genellikle yapmayacağın şeyleri yapıyorsun. Arkadaşlarına zarar veren şeyler söyleyebilirsin. Ya da sarhoşken araba kullanmaktan tutuklanmak gibi büyük para cezası veya hapse girmeye neden olabilecek yasadışı bir şey yapabilirsiniz.
 • İşinizi veya okul çalışmanızı etkileyin. İşinizi kaybetmenize veya okulu bırakmanıza neden olabilir.
 • Hayatınızla ilgili hislerinizi değiştirin. Depresyon ve intihara yol açabilir .
 • Ruh hali değişimlerine neden olur ve uykunuzu ve problemleri düşünme, öğrenme, akıl yürütme, hatırlama ve çözme yeteneğinizi etkiler.
 • Karaciğer, pankreas, kalp, beyin ve sinir sistemi gibi vücuttaki birçok organ ve sisteme zarar verin.
 • Ağız, boğaz, yemek borusu, karaciğer, kolon ve meme kanseri gibi bazı kanserlerin gelişmesine katkıda bulunur.
 • Yüksek tansiyon, mide problemleri veya cinsel problemlere neden olun.
 • Nedeni gelişmekte bebek (fetus) için zarar alkol veya uyuşturucu gebelik sırasında kullanılırsa.

Bir sorunu tanıma

Alkol

Alkol birçok insanın yaşamının bir parçasıdır ve kültürel ve aile geleneklerinde bir yeri olabilir. Bu nedenle, ne zaman çok fazla içmeye başladığınızı bilmek bazen zor olabilir.

Aşağıdaki durumlarda çok fazla içme riski altındasınız:

 • Çoğu gün günde 3’ten fazla standart içki veya haftada 15’ten fazla içki olan bir adam .
 • Çoğu gün günde 2’den fazla standart içeceği veya haftada 10’dan fazla içeceği olan bir kadın.

İlaçlar

Uyuşturucu kullanmanın bir sorun haline gelebileceğini düşünemeyebilirsiniz. Belki sıradan bir kullanıcı olduğunuzu hissediyorsunuz çünkü ilaçları arada sırada kullanıyorsunuz. Ancak uyuşturucu kullanımı hızla bir alışkanlık haline gelebilir ve hayatınızı etkilemeye başlayabilir.

 • Uyuşturucu Kullanımınızı Değerlendirin

Bir doktora görünüp görünmeyeceğinize ve ne zaman gideceğinize karar vermek için belirtilerinizi kontrol edin .