1 Aralık 2021

Allen Testi

Elinize kan akışı normal olarak iki arterden gelir: radyal arter ve ulnar arter. Arteryel kan gazı testi için kan almadan önce, sağlık uzmanınız her iki atardamarın da açık ve düzgün çalıştığından emin olacaktır. Elinize kan akışının normal olup olmadığını öğrenmek için Allen testi adı verilen bir prosedür kullanılabilir.

Allen testi için, kanınızı çizen sağlık uzmanı, bileğinizdeki arterlere birkaç saniye boyunca baskı uygulayacaktır. Bu, elinize giden kan akışını durduracak ve eliniz serin ve soluklaşacaktır. Daha sonra kanın toplanması için kullanılmayacak olan arterden kan akmasına izin verilir. Bu genellikle bileğinizin dış kısmında (küçük parmak tarafında) bulunan ulnar arterdir. Arteriyel kan gazları genellikle bileğin iç kısmında (başparmak tarafında) bulunan radyal arterden alınır.

Normal (pozitif)
Eliniz hızla ısınır ve normal rengine döner. Bu, tek bir arterin elinize ve parmaklarınıza kan sağlamak için yeterli olacağı anlamına gelir.
Anormal (negatif)
Eliniz solgun ve soğuk kalır. Bu, bir arterin elinize ve parmaklarınıza kan sağlamak için yeterli olmadığı anlamına gelir. Bu eldeki bir arterden kan alınmayacaktır.

Eliniz solgun ve soğuk kalırsa, Allen testi diğer elinizde yapılacaktır. Diğer eliniz de soluk kalırsa, kan genellikle başka bir arterden, genellikle kasık veya dirsek kırışıklığında toplanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir