1 Aralık 2021

Alzheimer Hastalığı

Alzheimer hastalığı nedir?

Alzheimer hastalığı beyine zarar verir . Hafızanın sürekli olarak kaybolmasına ve günlük aktivitelerinizi ne kadar iyi konuşabileceğinize, düşünebileceğinize ve yapabileceğinize neden olur. Alzaymır

Alzheimer hastalığı zamanla kötüleşir, ancak bunun ne kadar hızlı gerçekleştiği değişir. Bazı insanlar ilk birkaç yıl içinde günlük aktiviteler yapma yeteneğini kaybeder. Diğerleri hastalıkta çok daha sonraya kadar oldukça iyi yapabilir.

Hafif hafıza kaybı 60 yaşından büyük kişilerde yaygındır. Bu, Alzheimer hastalığınız olduğu anlamına gelmeyebilir. Fakat hafızanız kötüleşiyorsa doktorunuza görünün. Alzheimer ise, tedavi yardımcı olabilir.

Alzheimer hastalığına ne sebep olur?

Alzheimer hastalığı beyindeki değişiklikler nedeniyle olur. Semptomların bazıları beyindeki sinir hücrelerinin düzgün iletişim kurmasına izin veren nörotransmiterler adı verilen beyindeki kimyasal habercilerin kaybıyla ilişkili olabilir.

Alzheimer hastalığı olan kişilerin beyinde normal olmayan iki şey vardır: amiloid plaklar ve nörofibriler düğümler. Uzmanlar, amiloid plakların ve nörofibriler düğümlerin Alzheimer hastalığının yan nedeni mi, nedeni mi olduğunu bilmiyorlar.

Semptomlar neler?

Çoğu insan için Alzheimer hastalığının ilk belirtisi hafıza kaybıdır. Genellikle hafıza sorunu olan kişi bunu fark etmez, ancak aile ve arkadaşlar fark eder. Ancak hastalığı olan kişi de bir şeyin yanlış olduğunu bilebilir.

Alzheimer semptomları zamanla yavaş yavaş kötüleşir. Yapabilirsin:

  • Karar verirken sorun yaşayın.
  • Saatin kaç olduğu konusunda kafanız karışsın.
  • İyi bildiğiniz yerlerde kaybolun.
  • Yeni bilgileri öğrenme ve hatırlamada sorun yaşayın.
  • Ne söylemek istediğinizi söylemek için doğru kelimeleri bulmakta zorlanın.
  • Yemek pişirmek veya fatura ödemek gibi günlük görevleri yapmakta daha fazla sorun yaşayın.

Bu semptomları birkaç saat veya gün içinde alan veya semptomları aniden kötüleşen bir kişinin hemen bir doktora görünmesi gerekir, çünkü başka bir sorun olabilir.

Alzheimer hastalığı nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz geçmiş sağlığınızı soracak ve fizik muayene yapacaktır. Hafızanızı ve diğer zihinsel becerilerinizi test eden basit şeyler yapmanızı isteyebilir. Doktorunuz ayrıca günlük görevleri ne kadar iyi yapabileceğinizi kontrol edebilir.

Muayene genellikle problemlerinizin başka bir nedenini aramak için kan testleri içerir. CT taramaları ve beyninize bakan MRI taramaları gibi testleriniz olabilir . Kendi başlarına, bu testler Alzheimer olup olmadığından emin olamaz.

Nasıl tedavi edilir?

Alzheimer hastalığının tedavisi yoktur. Ancak semptomları bir süreliğine yavaşlatabilecek ve hastalığın yaşamasını kolaylaştıracak ilaçlar vardır. Bu ilaçlar herkes için çalışmayabilir veya büyük bir etkiye sahip olabilir. Ancak çoğu uzman denemeye değer olduklarını düşünüyor.

Hastalık kötüleştikçe, depresyona girebilir, öfkelenebilir ve sinirlenebilirsiniz. Doktor ayrıca bu sorunlara yardımcı olacak ilaçlar da reçete edebilir.

Sevdiklerinize Alzheimer hastalığı ile nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Alzheimer ile sevdiğiniz biriyle ilgileniyorsanız veya ilgilenecekseniz, ne beklediğinizi öğrenmeye başlayın. Bu, kişinin değişen yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir. Ve ortaya çıkan yeni sorunlarla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Hastalık kötüleşmeden önce gelecek hakkında karar vermek için sevdiklerinizle birlikte çalışın. Önceden bakım planı yapmak ve yedek karar vericiyi adlandırmak önemlidir .

Sevdiklerinizin hastalık kötüleştikçe daha fazla bakıma ihtiyacı olacaktır. Bu bakımı evde verebilirsiniz. Ya da yardımlı yaşam ya da bakım evini kullanmayı düşünmek isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir