1 Aralık 2021

Aşil Tendon Kopması

Aşi Tendonu Nedir ? Bir Aşil tendonu hasarı için rehabilitasyon (rehabilitasyon) ve / veya fizyoterapi olağan tedavidir. İçin Aşil tendinopatili , fizyoterapi Acınızı azaltabilir. Yavaş yavaş normal faaliyetlerinize dönmenize izin verebilir. Aşil tendon rüptürü için, rüptürü onarmak için ameliyattan sonra bir rehabilitasyon programı deneyebilirsiniz. Rehab, tendonu güçlendirebilir ve tendonun iyileşmesine yardımcı olabilir. Bir rehabilitasyon programı tipik olarak fizyoterapiyi içerir.

Fizyoterapi

Fizyoterapi , bir hastalık veya durumun, egzersiz veya ısı gibi fiziksel veya mekanik yollarla tedavisidir. Bir fizyoterapist bu tedavileri sağlar. Ayrıca iyileşme için eğitim, öğretim ve destek de sağlayacaktır.

Aşil tendon yaralanması için, genellikle aşağıdaki tedaviler kullanılır:

  • Germe ve esneklik egzersizleri. Bunlar, tendonunuzun kısalmadan ve uzun süreli ağrıya neden olmadan iyileşmesine yardımcı olmanın anahtarıdır.
  • Güçlendirme egzersizleri. Tendon iyileşirken kaybetmiş olabileceğiniz gücü yeniden kazanmanıza yardımcı olurlar. Ve sizi başka bir yaralanmadan korumaya yardımcı olacaklar.
  • Ultrason ısı terapisi . İyileşme sürecine yardımcı olabilecek kan dolaşımını iyileştirir.
  • Derin masaj. Alt bacaktaki esnekliği ve kan dolaşımını artırmanıza yardımcı olur. Ayrıca daha fazla yaralanmayı önlemeye yardımcı olabilir.

Rehabilitasyon

Aşil tendon rüptürünün rehabilitasyonu, tendon ve bacakta güç ve esneklik kazanmanıza yardımcı olur. Evde veya spor salonunda yapabilirsiniz. Doktorunuz veya fizyoterapistiniz sizin için bir program tasarlayacaktır. Normal aktivite seviyenizi, fiziksel uygunluğunuzu ve Aşil tendonuna verilen yaralanma derecesini dikkate alacaktır. Aşil tendon hasarından sonra ameliyat olsanız da olmasanız da rehabilitasyona ihtiyacınız olacaktır.

Rehabilitasyon programınız şunları içerebilir:

  • Germe ve esneklik egzersizleri.
  • Güçlendirme egzersizleri .
  • Sabit bir bisiklete binmek gibi dayanıklılık aktiviteleri.
  • Koordinasyon ve / veya çeviklik eğitimi.

İyileşme insanlar arasında değişir. Tendon hasarının ne kadar şiddetli olduğuna ve programınızı tamamlayıp tamamlamadığınıza bağlıdır. Rehabilitasyon programınıza zaman ve enerji vermek iyileşmenizi hızlandıracak ve gelecekteki yaralanmaları önlemeye yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir