1 Aralık 2021

Asit Yanıkları

Asit ürünleri tuvalet temizleyicileri, pil asidi, ağartıcı, endüstride kristal dağlama için kullanılan kimyasallar ve gaza eklenen kimyasalları içerir. Asit katılar ve sıvılar, tipe, mukavemete ve asidin vücuda temas ettiği süreye bağlı olarak yaralanmaya neden olabilir. Hasar genellikle temas bölgesine tutulur ve genellikle dokunun derinliklerinde hasara neden olmaz.

Kimyasal yanık meydana geldiğinde, yanıklara hangi kimyasalın neden olduğunu bulun. Yanığın nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi için hemen bir Zehir Kontrol Merkezi’ni arayın . Zehir Kontrol Merkezi’ni aradığınızda, kimyasal kabını yanınızda bulundurun, böylece Zehir Kontrolü personelinin içerik etiketini okuyabilirsiniz.

Çoğu kimyasal yanık ilk önce kimyasal maddeyi büyük miktarda soğuk suyla durulayarak (durulayarak) tedavi edilir, ancak tüm kimyasallar bu şekilde muamele edilmez. Daha fazla komplikasyondan kaçınmak için yanıkların doğru şekilde tedavi edilmesi önemlidir.

Su ile durulanan kimyasal yanıklar

 • Derhal bol miktarda soğuk su ile durulayın. Yanıktan 1 dakika sonra durulama komplikasyon riskini azaltabilir.
 • Bölgeyi en az 20 dakika yıkayın.
  • Yanmış bölgeye zarar verebileceğinden sert bir su spreyi kullanmayın.
  • Yanması olan kişiye kimyasal maddeyi çıkarması için müdahale ettirin.
  • Kendinizi kimyasallardan korumak için eldiven giyiniz, eğer çıkarmanız gerekiyorsa.
 • Bölgeyi yıkarken üzerinde kimyasal madde bulunan giysileri veya takıları çıkarın.
 • Alan 20 dakika sonra hala yanma hissine sahipse, alanı 10 ila 15 dakika akan suyla tekrar yıkayın.

Hidroflorik asit büyük miktarda su ile yıkanır ve kalsiyum glukonat ile işlenir. Derhal tıbbi bakıma ihtiyacınız var.

Su ile durulamayan kimyasal yanıklar

Su ile durulanırsa (yıkanırsa) bazı asit yanıkları daha da kötüleşir.

 • Karbolik asit veya fenol su ile karışmaz, bu nedenle önce cildi temizlemek için alkol kullanın ve sonra suyla yıkayın. Alkol bulunmuyorsa, bol suyla yıkayın. Gözü alkolle yıkamayın.
 • Yanıklar şiddetli değilse, sülfürik asit hafif, sabunlu bir çözelti ile yıkanır. Aside su eklendiğinde sülfürik asit sıcak hisseder, ancak bölgeyi yıkamak ve asidi cilt üzerinde bırakmamak daha iyidir.
 • Metal bileşikleri mineral yağ ile kaplıdır.

Gözdeki bir kimyasalın en önemli ilk yardımı , ciddi göz hasarı olasılığını azaltmak için maddeyi derhal bol miktarda suyla yıkamaktır. Göze herhangi bir kimyasal yanık için Göz Yanıkları konusuna bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir