23 Mayıs 2022

Bebeklerde Karın Ağrısı ve Şişkinlik

Bazı insanlar süt proteinini veya süt şekerini ( laktoz intoleransı ) sindirmede problemler yaşarlar . Ancak bu problemler bebeklerde çok nadirdir. Doktorunuz bebeğinizi değerlendirene kadar, emzirmeyi durdurmanız veya şüpheli gıda sindirim problemlerini çözmenin bir yolu olarak formülü değiştirmeniz genellikle önerilmez.

Kolik teşhisi konan bebeklerin büyük çoğunluğunda sindirimi etkileyen sağlık sorunları yoktur. Ancak birçok şey ağlamayı daha da kötüleştirebilen bir dereceye kadar karın gazına neden olabilir.

Gaz nedenleri

 • Emerken havayı yutmak. Bir bebek çok hızlı içerse veya uzanıyorsa veya meme ucunda çok büyük delikler varsa, biberonla besleme sırasında fazla havayı yutabilir. Bebeğinizi biberonla besliyorsanız, saniyede 1 damla soğuk formülü damlatacak kadar büyük deliklere sahip meme kullanın. Daha fazla bilgi için, Emzirme ve Biberonla Besleme konularına bakın .
 • Ağlarken havayı yutmak. Uzun bir süre ağlayan bir bebek, özellikle de ağlama yoğun ise, fazla hava yutabilir.
 • Durum. Bebekler sırtlarında yatarken bağırsak gazını tutabilirler. Bebekler ani bebek ölüm sendromu (SIDS) riskini azaltmak için her zaman sırtlarında uyumalıdır. Ancak bebeğiniz uyanıkken, bebeğinizi dik tutarak veya yakından gözetirken bir miktar “karın zamanına” izin vererek karın rahatsızlığını önlemeye veya hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz.
 • Yanlış besleme. Bebeğinize belirli yiyecekler vermek, fazla gaz almasına neden olabilir. Doktor bebeğinizin yemeğinin bir gaz kaynağı olduğunu düşünüyorsa, çocuğunuzu beslediğiniz şeyde bir değişiklik önerebilir.
  • Bebeğinizin sütünü 9 ila 12 aylık olana kadar ve demir açısından zengin çeşitli yiyecekler yiyene kadar bekleyin. İnek sütü proteini, bir bebeğin vücudunun parçalanması zor olabilir. İnek sütü, bebeklerin ihtiyacından daha az demir ve vitamin içerir.
  • Tahıl vermeden önce bebeğinizin en az 6 aylık olmasını bekleyin. 4 aylıktan küçük birçok bebek tahıldaki nişastayı sindiremez.
  • Meyve suyu bir bebeğin fazla gaza sahip olmasına neden olabilir. Çocuğunuza meyve suyu vermeyi seçerseniz, en az 12 aylık olana kadar beklemek ve sadece az bir miktar vermek en iyisidir.

Gaz tahliye

 • Besleme sırasında uygun pozisyonu kullanın. Bebeğinizi kısmen dik konumda besleyin ve beslendikten sonra yaklaşık 15 ila 30 dakika bebek koltuğuna oturtun. Bebeğinizi beslenme sırasında ve sonrasında geğirdiğinizden emin olun.
 • Bebeğinize masaj yapın. Bebeğinizi kucağınızın üzerinden karnına yatırın ve beslendikten sonra sırtına masaj yapın.

Çocuğunuzun doktoru gazı azaltmak için ilaç önerirse, aynen reçete edildiği gibi kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir