29 Kasım 2021

Dikkat Eksikliği ve Eğitim Hayatı

Olan çocuklar dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) onların symptoms- çünkü okulda güçlük çekebilir dikkatsizlik, dürtüsellik ve hiperaktivite -al öğrenmenin bir şekilde.

Okulda başarı, sağlıklı benlik saygısı ve güven gelişimi için önemlidir.

Çocuğunuzun okulda başarılı olmasına yardımcı olabilirsiniz:

 • Öğretmenler ve diğer okul personeli ile çalışma.
 • DEHB konusunda kendinizi eğitin.
 • Çocuğunuzun semptomlarını kontrol etmesine yardımcı olmak.

Çocuğunuzun okulda başarılı olmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Kendinizi eğiterek, ilişkiler kurarak, açık iletişimi sürdürerek, çocuğunuzla çalışarak ve iyi kayıtlar tutarak çocuğunuzun okulda en büyük başarı şansına sahip olmanıza yardımcı olabilirsiniz. Okul öncesi veya anaokulu bu teknikleri kullanmaya başlamak için en iyi zamandır. Ancak bir çocuğun okul performansını iyileştirmesine yardımcı olmak için asla geç değildir.

Eğitim

DEHB ve çocuğunuzun eğitim hakları hakkında olabildiğince çok şey öğrenmek okul sistemiyle daha etkili çalışmanıza yardımcı olacaktır.

 • DEHB hakkında bilgi edinin. Ulusal kuruluşları bulmak, interneti kullanmak için doktorunuzu isteyin veya DEHB hakkında bilgi almak için yerel kütüphanenizi veya kitapçınızı ziyaret edin.
 • Çocuğunuzun semptomlarını ve tedavi planını öğrenin. Doktorunuzla çocuğunuzun öğrenmeyi engelleyebilecek davranışları ve bu davranışları kontrol etmenin yolları hakkında konuşun. Çocuğunuzun tedavi planının bir kaydını hazırlayın ( PDF belgesi nedir? ) .
 • Çocuğunuzun eğitim hakları hakkında bilgi edinin. Öğrenmeye müdahale eden koşulları olan çocuklar için eğitim haklarını sağlayan yasalar mevcuttur. Bu yasalar ayrıca ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili bilgilendirme ve eğitim kararlarına katılma hakkına sahip olduklarını da öngörmektedir. Okullardaki DEHB ve eğitim amaçlı konaklama haklarınız hakkında bilgi için eyalet ve yerel eğitim departmanlarınızla görüşün.
 • DEHB olan çocukların diğer ebeveynleriyle konuşun. DEHB aileleri için bir destek grubuna katılın. Diğerlerinin okul sistemleriyle nasıl etkili bir şekilde çalıştığını öğrenin.

İlişki kurmak

Öğretmenler ve diğer okul personeli ile olumlu bir ilişki, çocuğunuzun okulda başarılı olma şansını artıracaktır.

 • Erken başla. Bir okul yılı başlamadan önce müdürü ve diğer uygun okul personelini tanıyın. Okul politikaları ve kuralları hakkında, özellikle davranış sorunlarının nasıl ele alındığı hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin. Okulda DEHB olan başka çocuklar olup olmadığını ve davranışlarının sınıfta nasıl ele alındığını öğrenin.
 • Öğrendiklerinizi paylaşın. Öğretmenlerin ve diğer personelin DEHB hakkında bilgiye ihtiyacı olup olmadığını öğrenin. Kitap, broşür veya herhangi bir yerel eğitim programı önermek gibi bilgileri edinmelerine yardımcı olacak yollar arayın.
 • Çocuğunuzun öğretmenini tanıyın. Okul yılı başlamadan önce, çocuğunuzun öğretmeni ile sınıftaki öğretim ve disiplin tarzı hakkında konuşun. Öğretmenin DEHB olan çocuklara öğretme deneyimine sahip olup olmadığını öğrenin. Çocuğunuzun belirtileri ve hangi davranışların öğrenme yeteneğini etkileyebileceği konusunda öğretmenle bilgi paylaşın. Çocuğunuzun tedavi planını öğretmenle paylaşmak isteyebilirsiniz.
 • Okul planı yapın ( PDF belgesi nedir? ) . Çocuğunuzun potansiyelini gerçekleştirmesine yardımcı olacak bir plan tasarlamak için öğretmenle birlikte çalışın. Hatalı davranışı nasıl en aza indireceğinizi ve buna nasıl tepki vereceğinizi belirtin Çocuğunuz büyüdükçe ve geliştikçe planınız değişecektir. Çocuğunuz için bireysel bir eğitim planı (IEP) geliştirmek için okulla birlikte çalışmanız gerekebilir. IEP, engelli bir çocuğun sınıf ve ev ödevi adaptasyonları için bir araçtır. Daha hafif semptomları olan çocuklar için okul, IEP standartlarını karşılamayan (504 planı denir) tıbbi durumlar için kullanılan bir plan önerebilir.
 • Gerektiğinde okul personelinden yardım isteyin. Eğitim veya organizasyon becerilerine yardımcı olan özel dersler veya hizmetler bazen okul aracılığıyla sağlanır. Değilse, okul personeli genellikle çocuğunuza yardımcı olabilecek yerel kaynakların bir listesine sahiptir.

İletişimi açık tutun

Çocuğunuzun öğretmeni ile açık iletişim, okul yılı boyunca ortaya çıkabilecek sorunları çözmeye yardımcı olabilir. Aşağıdakiler çocuğunuzun öğretmeni ile çalışmak ve iletişim kurmak için önerilerdir:

 • Çocuğunuzun öğretmenine olan talepleri anlayın. DEHB olan çoğu çocuk, bazen ayarlamalar gerekli olsa da, normal bir sınıfta öğretilebilir. Bütün öğretmenler bunu yapmak için eğitilmemiştir. Ayrıca, öğretmenler sınıfta çok sayıda çocuk tarafından sınırlarına kadar uzanarak her çocuğa kişisel dikkat gösterilmesini zorlaştırmaktadır. Öğretmene çocuğunuzu asimile etmeye yardımcı olması için sizden neye ihtiyacı olduğunu sorun.
 • Öğretmeni bilgilendirin. Çocuğunuzun tedavi planındaki ilgili değişiklikleri öğretmenle paylaşın. Siz, çocuğunuzun öğretmeni ve çocuğunuzun doktoru arasında bilgi paylaşımını kolaylaştırmaya yardımcı olun.
 • Sınıfı ziyaret edin. Mümkünse okul aktiviteleri ve partiler için gönüllü olun. Bu öğretmene çocuğunuzun eğitimi ile ilgilendiğinizi ve yardım etmeye istekli olduğunuzu bildirecektir.
 • İlerleme raporları isteyin. DEHB olan çocuklar genellikle ödevlerini kaybederler veya unuturlar. Öğretmenden çocuğunuzun performansı ve davranışıyla ilgili düzenli ilerleme raporlarını doldurmasını isteyin.
 • Son bir konferans yapın. Çocuğunuzun genel ilerlemesini ve öğretmenin gelecek yıl için önerilerini tartışmak için okul yılının sonunda öğretmenle görüşün. Gelecek yıl öğretmenleri ve çocuğunuzun okulda başarı için en iyi şansı elde etmesini nasıl sağlayacağını sorun.

Çocuğunuzla çalışın

 • Çocuğunuzun doktoru tarafından önerilen tedavi yöntemlerini kullanın. Bu, ilaç ve / veya davranış yönetimi tekniklerini içerebilir. Bu, çocuğunuzun evde ve okulda DEHB belirtilerini kontrol etmesine yardımcı olacaktır.
 • Çocuğunuzu dahil edin. Çocuğunuza öğretmenini desteklediğinizi bildirin. Beklentilerinizi ve uygunsuz davranışların sonuçlarını açıkça belirtin. Çocuğunuzla, öğretmenin bir davranışın uygunsuz hale geldiğini nasıl bilmesini sağlayacağı konusunda konuşun.
 • Okul ve ev arasında bağlantı kurun. Öğretmenin okulda bir davranışın ne zaman uygunsuz hale geldiğini belirtmek için kullandığı sinyalleri (el sinyalleri gibi) kullanın. Ayrıca, çocuğunuza ev okulu ilerleme raporları getirmeyi hatırlama ayrıcalıklarıyla ödüllendirebilirsiniz. Rapor olumlu ise, onu daha fazla ödüllendirebilirsiniz. Çocuğunuz bir ilerleme raporu eve getirmezse, raporu yetersiz bir raporu varmış gibi değerlendirebilir ve bir ayrıcalık saklayabilirsiniz.
 • Çocuğunuzun organize olmasına yardımcı olun. Küçük çocuklar bile ödevleri, testleri ve etkinlikleri takip etmek için listeleri, günlük planlayıcıları veya takvimleri kullanmayı öğrenebilir. Küçük bir çocuğun ödevlerini yazarken öğretmenin yardımına ihtiyacı olabilir.
 • Kayıt cihazları veya bilgisayarlar gibi öğrenme yardımcılarını kullanın. Çocuğunuza not almayı ve önemli bilgilerin altını çizmeyi öğretin. Çocuğunuz görsel olarak en iyi öğreniyor gibi görünüyorsa, yararlı resim ve şemalara veya çalışma kitaplarına sahip kitaplar sorun.
 • Kısa oturumlar yapın. Ödev oturumlarını ara vermeden 20 dakikadan fazla tutmayın.

İyi kayıtlar tutun

Sağlık ve okul kayıtları, çocuğunuzun akademik ve davranışsal ilerlemesini izlemenize ve tedavi ayarlamalarının ne zaman gerekli olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir. Aşağıdaki kayıtları saklamalı ve güncellemelisiniz:

 • DEHB değerlendirmeleri. Çocuğunuzu DEHB için değerlendirmek için kullanılan tüm kayıtların kopyalarını toplayın. Bu kayıtlar genellikle çocuğunuzun sahip olduğu ve tedaviye yardımcı olan DEHB türünü tanımlar.
 • Benzer semptomları olan diğer durumlar için değerlendirmeler.
 • İlaçların tarihçesi. Çocuğunuzun DEHB tedavisi için aldığı veya aldığı tüm ilaçları ( PDF belgesi nedir? ) Kaydedin .
 • Okul ilerleme kayıtları. Yıl boyunca okul planlarının, günlük okul ilerleme raporlarının ve resmi ilerleme raporlarının kopyalarını saklayın. Ayrıca, çocuğunuzun son notlarını ve başarı testi sonuçlarını saklayın. Ertesi yıl için okul planları geliştirirken bunları yararlı bulabilirsiniz.
 • Bireysel eğitim planı. Okulunuz çocuğunuz için bireysel bir eğitim planı (IEP) geliştirdiyse, bir kopyasını isteyin. Bu bilgileri çocuğunuzla çalışan sağlık profesyonelleri ile paylaşmanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir