29 Kasım 2021

Dürtüsellik Bozukluğu Bitkisel Tedavi

Dürtüsellik bozukluğu, hastanın duygularını ve davranışlarını kontrol edemediği kronik bir psikiyatrik bozukluktur. Kişi, uygunluğunu ve sonucunu fark etmeden dürtüsel hareket etme eğilimindedir. Herhangi bir bireyde belirli bir dürtüsellik vardır, ancak aşırı miktarda mevcut olduğunda bu olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Kişi dürtüselliğini kontrol etmek istemesine rağmen, sürekli olarak bu tür anormal davranış aktivitesine girme dürtüsünü önlemek imkansızdır. Çocuklarda ve yetişkinlerde bulunan en dürtüsellik bozukluğundan bazıları şunlardır: Kompulsif alışveriş, kleptomani, piromani, kompulsif cinsel davranış, internet bağımlılığı vb. Dürtüsellik bozukluğu genetik, fiziksel ve çevresel faktörlerden kaynaklanır. Tedavi esas olarak ilaçlar ve bilişsel davranışçı terapiden oluşur.

Dürtüsellik Bozukluğunun Nedeni:
Dürtüsellik bozukluğunun kesin nedeni henüz tanımlanmamıştır, ancak psikiyatristler gelişiminde birçok faktörün birlikte çalıştığına inanmaktadır. Bu geniş ölçüde genetik, çevresel ve fiziksel içerir.

Genetik: Genetik dürtüsellik bozukluğu ile bağlantılıdır. Araştırmacılara göre, çocuklar ve yetişkinler, akıl bozukluğu olan herhangi bir aile üyesi olduğunda bu sorunu geliştirmeye daha eğilimlidirler.

Fiziksel: Profesyonellere göre, duyguları, hafızayı, planlamayı kontrol eden beynin belirli bir kısmının işlevsizleşmeye başladığı, dürtü kontrolü ile ilgili sorunlara yol açtığına inanılmaktadır.

Çevresel: Dürtüsel bozukluktan muzdarip insanlar genellikle patlayıcı davranış, şiddet, zihinsel ve fiziksel olarak kötüye kullanım davranışlarının yaygın olduğu çevrede büyüme geçmişine sahiptir. Bu evde ya da yaşadığı çevrede olabilir.

Dürtüsel Bozukluk Belirtileri ve Belirtileri

Dürtüsellik bozukluğunun belirti ve semptomları, kişinin yaşına, çevrelediği ortama ve hastanın cinsiyetine bağlı olacaktır. Dürtüsellik bozukluğunun birkaç önemli belirti ve semptomları şunlardır:
Kompulsif yalan ve çalma alışkanlığı vardır. Çalma ve yalan söyleme alışkanlığı kişiyi memnun etme eğilimindedir.
Kişiyi riskli cinsel partneri seçmeye itmeye zorlayan seks için artan dürtü. Bu cinsel yolla bulaşan hastalık riskini artırabilir.

Kişi ateşle oynama eğilimindedir. Bu duruma piromani denir. Genellikle böyle bir kişi deney yaparken veya ateşle oynarken yanıklarla ortaya çıkabilir.
Obsesif düşünceler, ajitasyon, saldırganlık, sabırsızlık, dürtüsellik bozukluğu olan kişilerin özelliklerinden bazılarıdır.

Dürtüsellik Bozukluğu Nasıl Yönetilir
Dürtüsellik bozukluğu psikiyatrik kronik bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekir. Yönetim psiko-sosyal yaklaşımı ve ilaçları içerir. Bazı anti psikotik ilaçlar kompulsif kumar, trikotillomani, sürekli cilt delmesi, dürtüsel saldırganlık vb. Gibi durumların iyileştirilmesine yardımcı olmuştur.
Psiko-sosyal terapi bilişsel davranışçı terapiden oluşur. Cinsel bağımlılık ve kompulsif kumar gibi bazı problemlerde mükemmel sonuçlar verdi. Pyromania durumunda CBT’nin yetişkinlerde kontrolü zordur, ancak çocuklarda tedavi çocuklarda etkilidir.

Bazı doğal ilaçlar da beynin düzgün çalışması için faydalı oldukları için faydalıdır.
Balık yağı: Bu omega 3 yağ asitlerinden oluşur. Balık yağındaki EPA ve DHA, beynin işleyişi için faydalıdır. Ayrıca anti-enflamatuar ajanlar olarak da işlev görürler. Bu nedenle, bu tür hastalarda balık yağı takviyeleri almak semptomları azaltmak için yararlıdır.
B- vitaminleri: Kişi B kompleks vitaminleri bakımından zengin daha fazla sebze ve yiyecek yemelidir. Doğru beyin fonksiyonu için gerekli bir kimyasal olan serotoninin salgılanmasına yardımcı olur.
Kümes hayvanları: Triptofan adı verilen yüksek miktarda esansiyel amino asit içerir. Bu amino asit, duyguları stabilize etmede önemli rol oynayan serotonin üretimi için son derece önemlidir.

Kümes hayvanları: Triptofan adı verilen yüksek miktarda esansiyel amino asit içerir. Bu amino asit, duyguları stabilize etmede önemli rol oynayan serotonin üretimi için son derece önemlidir.
Kahvaltı yap: Dürtüsellik bozukluğu olan kişiler her zaman kahvaltılarını yemelidir. Bu, kan şekeri dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur ve hormon dengesizliğini azaltır.
Kaçınılması gereken gıdalar dürtüsellik bozukluğu: Çok fazla kahve, çay, kafeinli ürünler, şekerli yiyecekler, gıda renklerini içeren yiyecekler, işlenmiş ve konserve yiyecekler, yapay tatlandırıcılar vb.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir