Alerjik rinit , hapşırma, tıkanıklık ve burun akıntısı gibi semptomlara neden olur. Ancak bu semptomları ilaçla ve bunlara neden olan şeylerden ( alerjenler )kaçınarak kontrol edebilirsiniz. Toz akarları , hayvan kepeği ve küfgibi iç mekan alerjenlerine alerjiniz varsa,onları evinizden çıkarmak için bazı basit adımlar atabilirsiniz.

Bunları yaparak, daha az semptomunuz veya daha az şiddetli semptomlarınız olabilir.

Evimdeki alerjenleri nasıl kontrol edebilirim?

İlk olarak, neye alerjiniz olduğunu öğrenmek için doktorunuzla birlikte çalışın. Alerjilerinizi neyin tetiklediğini bildiğinizde, evinizdeki bu alerjenleri kontrol etmek için adımlar atabilirsiniz.

Evinizin içindeki alerjenleri azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

  • Doldurulmuş hayvanlar veya halılar gibi alerjenlerin oluştuğu maddeleri çıkarın.
  • Alerjenlerin birikmesini önlemek için düzenli temizlik ve kat hizmetleri kullanın.
  • Düzenli olarak toz almak ve yatak çarşaflarını sıcak suda yıkamak gibi toz ve toz akarlarını kontrol etmek . Toz, evinizdeki alerjenlerin çoğunu içerir.
  • Evcil hayvanların sadece evinizin belirli bölgelerinde tutulmasını içeren hayvan kepeği ve diğer evcil hayvan alerjenlerini kontrol etmek.
  • Aylık küvet ve duş temizleme içeren kalıplar .

Yetişkinler zamanlarının üçte birini geçirir ve çocuklar zamanlarının yarısını yatak odalarında geçirirler, bu nedenle bu odada alerjenleri önlemek için adımlar atmak önemlidir.