28 Eylül 2022

Geçmeyen Karın Şişkinliği

Geçmeyen Karın Şişkinliği , karında şişkinlik ve sertlik , mide şişkinliği neden olur , karın şişmesi ve sertleşmesi (veya gaz) midede gıda fermantasyonunun doğal bir etkisidir. Fermantasyon, diyet çok miktarda lif içerdiğinde meydana gelir, ancak enfeksiyon veya solucan istilasından da kaynaklanabilir.

Ortalama bir yetişkin saatte yaklaşık bir veya iki kez gazı geçirir. Bu utanç verici olsa da, alışılmadık bir durum değildir ve endişelenecek bir şey değildir. Gaz daha sık ortaya çıkıyorsa veya kötü kokuyorsa, gaz üretimini en aza indirmek için yapabileceğiniz birkaç şey aşağıda belirtilmiştir.

Öncelikle yeme alışkanlıklarınıza bakın. Yemeğini iyi çiğniyor musun? Çiğnenmemiş yiyeceklerin sindirimi daha zordur ve şişkinliğe neden olur. Günde bir veya iki büyük öğün yerine birkaç küçük öğün yemek sindirim sisteminizi daha az zorlayacaktır. Günde sekiz ila on bardak su da sindirime yardımcı olur, ancak yemek sırasında su içmekten kaçının. Pipetle su içmek, içerken havanın yutulmasını engelleyecektir.

Sindirime yardımcı olan ve böylece şişkinliği azaltan birkaç bitki vardır. Rezene, en faydalı sindirim yardımcılarından biridir. Yemekten sonra rezene tohumlarını çiğneyebilir veya çay yapmak için kullanabilirsiniz. Rezene çayı yapmak için tohumları sıcak su eklemeden önce hafifçe ezin.

Zencefil ayrıca sindirime de iyi gelir. Taze zencefil, yemeklerinize lezzetli bir katkı olabilir veya akşam yemeğinden sonra biraz çiğneyebilir veya ondan çay yapabilirsiniz. Zencefil ve rezene çayı çok lezzetlidir ve her iki bitkinin avantajlarını birleştirir.

Sindirim sistemini rahatlatma özelliğine sahip birkaç bitki vardır. Bunlar arasında anason, yenibahar, fesleğen, kimyon, karanfil, kişniş, dereotu, mercanköşk, nane, adaçayı ve kekik bulunur. Yemeklerinize sindirim yardımı sağlamak için bu bitkileri yemeklerinizde kullanın.

Şişkinliğin utanç verici olması gerekmez. Yeme alışkanlıklarınıza dikkat edin ve bu bitkisel sindirim yardımcılarını deneyin ve şişkinlik geçmişte kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.