HiperVitaminoz Nedir ?

Hipervitaminoz, vücutta bir veya daha fazla vitaminin aşırı depolanması nedeniyle toksik semptomlara yol açan bir durumdur. Vitmainler suda çözünür ve yağda çözünür olabilir. Yağda çözünen vitaminler vücutta depolanır, burada suda çözünen vitaminler depolanmaz ve fazla ise idrarla geçer.

Toksisite genellikle yağda çözünen vitaminlerden, özellikle de büyük miktarda vitamin takviyesi alımından kaynaklanır. Yağda çözünen vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir. Suda çözünen vitaminler B vitamini ve C grubudur. Hipervitaminoz genellikle doğal gıdalar yemekten kaynaklanmaz. Bununla birlikte, vitamin toksisitesi, vitaminlerle zenginleştirilmiş gıdaları yemekten kaynaklanabilir. Yağda çözünen vitaminin hipervitaminozu, E ve K’ye kıyasla A ve D vitamini ile daha yaygındır. Hipervitaminozun nedenini, semptomlarını ve tedavisini bize bildirin.
Daha önce de belirtildiği gibi, hipervitaminoz esas olarak A ve D vitamini gibi yağda çözünen vitaminlerin aşırı depolanmasından ve nadiren E ve K vitamininden kaynaklanır.

Esas olarak, vitamin içeren doğal gıdaların yemesinden değil, büyük miktarda vitamin takviyesi veya takviye edilmiş gıda alımı nedeniyle oluşur.
Hipervitaminoz A:
A vitamini karaciğerde depolanır. Vücutta çok fazla A vitamini olduğunda, hipervitaminoz A semptomlarına neden olur. Durum akut veya kronik olabilir. Akut hipervitaminoz A, birkaç saat içinde sınırlı bir süre içinde büyük miktarda A vitamini nedeniyle oluşur. A vitaminden kaynaklanan kronik toksisite, bu vitaminin bir süre içinde karaciğerde büyük miktarda yavaş birikmesi sonucu gelişir.

Hipervitaminoz A Belirtileri:
Akut hipervitamoinoz: Semptomlar, aşırı miktarda vitamin takviyesi veya kutup ayısı karaciğeri gibi yoğun A vitamini ile paketlenmiş bazı gıdaları yemekten kaynaklanabilir. Çoğu durumda, hızlı vitamin aşırı dozundan kaynaklanır. Semptomlar şunları içerir: Baş ağrısı, bulantı, kusma, uyuşukluk, karında bilinç kaybı ve ağrı. Daha ciddi semptomlar arasında kafa içi basınç artışı, retina çevresindeki ödem nedeniyle görme sorunu ve çift görme yer alır.

Kronik hipervitaminoz A: Üç aydan fazla 50000 IU / günden fazla A vitamini alındığında ortaya çıkar. Genellikle ek A vitamini Semptomlar esas olarak kemik ağrısı, cildin renk değişikliği, hiperkalsemi, düzensiz saç dökülmesi, bulantı, kusma, halsizlik, dalak ve karaciğer, artan kafa içi basınç vb.

Hipervitaminoz D tedavisi:
En etkili tedavi, yüksek dozda A vitamini takviyesi almayı bırakmaktır. İnsanların çoğu, birkaç hafta içinde alımı durdurduktan sonra iyileşir. Cildin sarı renk değişikliği bir süre sonra tersine döner.

Hipervitaminoz D:
Genellikle kalsiyum ve D vitamini içeren reçeteli ilaçların aşırı yutulmasından kaynaklanır. Hipervitaminoz D, güneş ışığına aşırı maruz kalma nedeniyle oluşmaz.

Hipervitaminoz belirtileri D: Belirtiler spesifik değildir. Kandaki yüksek kalsiyum seviyesi nedeniyle sekonder hiperkalsemiye bağlı olarak ortaya çıkarlar. Bu yüksek böbrek taşı insidansına ve damarların kireçlenmesine yol açacaktır. Vasküler kalsifikasyon kalp damarlarında veya diğer damarlarda meydana gelebilir. D vitamini uzun süre gerekli dozdan daha fazla alındığında, kalp, pankreas ve kemikler üzerinde olumsuz etkisi olabilir. Kalp krizi, kırık vb. Riskini artırabilir.

Hipervitaminoz D Belirtileri:
Sık idrara çıkma
Artan susuzluk
Kusma ve bulantı
İştah kaybı
yorgunluk
Kabızlık
Yüksek tansiyon
Nöbetler
Tedavi:
En etkili tedavi, bir kişinin hipervitaminoz D’si varsa D vitamini takviyesi almayı bırakmaktır. Hipervitaminoz D erken evrede tanınırsa semptomlar normale dönebilir.

Yukarıdaki gerçeğe göre, vitamin takviyelerinin, özellikle yağda çözünen vitaminlerin aşırı alınmaması gerektiği açıktır. Suda çözünen vitaminlerin aksine, yağda çözünen vitaminler vücutta uzun süre saklanır. İdrardan atılmazlar. Toksisite göstermek için çok miktarda suda çözünür vitamin gerekir. Durum erken tespit edilirse, hipervitaminozdan kaynaklanan olumsuz yan etkiler tersine çevrilebilir. Bu nedenle, vitamin takviyeleri almak için çok fazla vurgu yapılmasına rağmen, vitamin takviyeleri dikkatli bir şekilde alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir