23 Mayıs 2022

Kalp Krizi Sonrası Hayata Bakış

Alan mucize bir adam. 32 yaşında, büyük bir kalp krizi geçirdi. Ama 40 yıldan fazla, 4 bypass ameliyatı, 30 anjiyoplasti ve daha sonra kombine bir kalp pili / defibrilatör, hala gelişiyor. Kalp hastalığı ile nasıl başa çıkılacağını zor yoldan öğrendi.

Alan her zaman sağlıklı ve atletikti. Ara sıra soğuk haricinde hiç hasta olmamıştı. Böylece kalp krizi şok oldu.

Ama sigara içiyordu. Birkaç yıl sonra ilk bypass ameliyatını geçiren Alan, çok küçük kalp arterleriyle doğduğunu öğrendi. Kombinasyon kalbinin alması için çok fazla şey kanıtladı.

“Hayatımın bir noktasında kalp krizi geçirecektim. Sigara içmeye başladım,” diyor Alan, 73. “İşten bazı adamlarla basketbol oynarken oldu. Göğsümde acı çekmeye başladım Bildiğim bir sonraki şey yerdeydim. “

Kalp hastalığı hakkında öğrenilen dersler

Kalp krizinden sonra Alan hemen sigarayı bıraktı. Fazla seçeneği yoktu. O zaman, kalp krizi tedavisi 3 hafta boyunca toplam yataklıktı.

“O günlerde kalbin iyileşeceğini düşünüyorlardı – tam bir dinlenme, heyecan yok. Artık kalkabiliyorsan kalkabileceğini biliyoruz. En azından biraz hareket etmelisin.”

Hastanedeki o haftalarda ve bunu izleyen iyileşme aylarında Alan kendini kalp hastalığı hakkında çok şey öğretti. Konuyla ilgili bulabileceği her şeyi okudu.

“Kendime nasıl bakacağımı öğrendim. Bu dersler yanımda kaldı.”

Bu derslerden biri sağlıklı beslenmenin önemidir. Ancak bildiklerini günlük pratiğe dökmek devam etmekte olan bir zorluktur. Alan, yardım için eşi Cloris’e yaslanır.

“Kilonuzu kontrol altında tutmak için çalışmak zorunda kaldım ve bu da kolesterolüme gerçekten yardımcı oldu” diyor. “Kalp hastalığınız olduğunda, hayatınızın geri kalanında daha iyi yemeyi öğrenirsiniz. Ve eğer yapmazsanız, bela istiyorsunuz demektir.”

Alan artık alkol içmiyor veya kırmızı et yiyor. Günlük yemekleri meyve ve sebzelerdir. Balık genellikle menüde bulunur. Bölümleri istediklerinden biraz daha küçük. Birkaç yıl önce tip 2 diyabet tanısından bu yana, tatlıları da sınırlamak zorunda kaldı.

“Bu zor bir şey” diyor.

Bu değişikliklerin yapılması büyük ameliyatlara ve diğer prosedürlere duyulan ihtiyacı engellememiştir. Ama Alan’ın aktif kalmasına ve hayattan zevk almasına yardımcı oldular. “Kalp bakımı tek seferlik bir düzeltme değildir. Egzersiz, yemek ve tıbbi bakımın birlikte çalışması gerekir” diyor.

Destek grupları fark yaratır

Yaşam boyu bir sporcu olarak Alan’ın günlük rutine daha fazla egzersiz yapmak için çok fazla koçluğa ihtiyacı yoktu. 30 yılı aşkın bir süredir kalp sorunları olan insanlar için yerel bir yürüyüş programının hevesli bir üyesidir.

“Kalp hastalarının kilo alması çok kolay,” diyor Alan. “Ve onu çıkarmak çok zor. Her gün yürümeniz gerekiyor ya da kilo geri geliyor.”

Alan, Cloris’e kalbiyle ilgilenmeye odaklanması için ihtiyaç duyduğu yardımı verdi. Ama aynı zamanda bir arkadaş ve destek grubu ağına da güveniyor. İkisi yerel hastanelerindeki kalp destek grubuna aittir. Alan ayrıca, kalp pili veya implante edilebilir kalp defibrilatörleri olan bir grup insan olan Ticker Kickers’ın bir üyesidir.

“Destek gruplarım olmadan hiçbirini yapamadım” diyor. “Birlikte olma ve birlikte çalışma camaraderie’si çok büyük bir fark yaratıyor. Birbirimize özen gösteriyoruz.”

Yeni gelenler katıldığında Alan ve grubun diğer uzun zamandır üyeleri bildiklerini paylaşırlar. “Onlara neler yaşadıklarını, hangi ilaçları aldıklarını soruyoruz ve nasıl üstlenecekleri hakkında bilgi paylaşıyoruz. Onlar ve bizim için harika.”

İhtiyacınız olan bakımı alma

4 bypass ameliyatı ve 30 anjiyoplastiden sonra Alan’ın doktorlarla nasıl çalışacağı hakkında birçok ipucu var. O ve Cloris tıbbi bakımının her yönünü takip ediyor. Basılı bir kağıdı arabada tutar ve her doktor ziyaretine bir kopyasını getirir. Sayfa, yapılan her prosedürün ve aldığı ilaçların, doktorların isimlerinin ve ilaç alerjilerinin bir listesini içerir.

Bypass ameliyatı planlamayı planlıyorsanız, en deneyimli cerrahı isteyin, Alan öneriyor. Ayrıca insanlara ofis ziyaretlerinden en iyi şekilde yararlanmalarını ve birçok soru sormalarını söylüyor.

“Her doktor ziyaretine bir soru listesi getiriyoruz,” diyor Cloris. “Bilmek istediğiniz her şeyi her zaman hatırlayamazsınız.”

Kalp krizi sonrası değişimle baş etme

Kalp krizinden sonra hayat kolay değildi. İşe geri dönemeyen Alan depresyona girdi. Cloris, o zamana kadar tam zamanlı bir ev kadını, iki küçük çocuğu içeren aileyi desteklemek için bir iş buldu.

Cloris, “Alan için en zor ayarlama buydu” diyor. “Birdenbire iş gücüne atıldım ve başka seçeneğimiz yoktu.”

“Psikolojik olarak zordu,” diyor Alan. “Ama buna alıştık. Ve devam ettik.”

Bir danışman veya papazla çalışmak, kalp sorunu olan insanlar ve aileleri için çok büyük bir yardımcı olabilir. Kardiyak bakımda sıklıkla gözden kaçan şey, büyük bir kalp olayının kişinin ailesi ve sevdikleri üzerindeki etkisidir.

“Kalp krizi geçirdiğinde, yaşam tarzını değiştirmek zorunda olduğunu biliyorsun,” diyor Cloris. “Depresyon var. Ama tüm yeni ilaçlar, ameliyatlar ve prosedürlerle, ümit edilecek çok şey olduğunu hatırlamak zorundasın.”

Olumlu bir tutum sergileyin

Alan çalışmayı bırakmasına rağmen, kalp hastalığı ile nasıl başa çıkılacağı hakkında öğrenmeyi – veya başkalarının öğrenmesine yardım etmeyi – asla bırakmadı. Tüm bu yıllar boyunca onu devam ettiren ne oldu? Olumlu davranış.

“Bir mizah anlayışına sahip olmalısınız. Hayatı bu kadar ciddiye alma” diyor.

Olumlu kalmak ve mizahı her durumda bulmak Alan’ın kalp hastalığı hakkında konuştuğu herkesle paylaştığı bir mesajdır. Kalp cerrahisi için planlanan kişilerle sık sık ziyaret ettiği yerel hastanede iyi bilinir.

Böyle bir ziyarette, bir adam ona bypass ameliyatından sonra ağrı hakkında sordu. Ne kadar kötü olurdu? Ne kadar sürecek? “Ona, ‘Sadece nefes alırken acıyor’ dedim. Bana sadece bir dakika baktı, sonra ikimiz de gülmeye başladık ve duramadık. “Bazen sadece, ‘orada bulundum, bunu yaptı’ diyebilen biri gerekir. Bir hemşire veya doktor size ne bekleyeceğinizi söyleyebilir, ancak orada bulunmamışlardır. “

Alan’ın hikayesi bir röportajda anlatıldığı gibi deneyimlerini yansıtır. Fotoğraf Alan’ın gizliliğini korumak için değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir