1 Aralık 2021

Otomobil Ön cam silecekleri nasıl değiştirilir?

Yağmurlar sonunda geldi, yani silecek lastiklerini kontrol etme zamanı

Sağanak yağışta yakalanmaktan daha kötü bir şey yoktur, sadece bıçaklarınızın kaldırmak yerine ön cama su bulaştığını bulmak için.

Ön cam sileceklerinizdeki bıçaklar altı ayda bir veya 10.000 km’de kontrol edilmeli ve yılda en az bir kez değiştirilmelidir. Cam boyunca çizgi izleri bırakıyorlarsa veya sudan geçiyorlarsa, değiştirilmesi için gecikmiş olabilirler.

Sileceklerin kullanılmadığı zamanlarda bile lastiği parçalayabilen güneş, yağ, birikinti ve tuzlu su gibi sileceklerinizi etkileyebilecek genel aşınma ve yıpranmanın yanı sıra birçok şey vardır.

Silecekler, kendiniz için daha kolay  araç bakım görevlerinden biridir. Bıçaklar, silecek tertibatı gibi değiştirilebilir, ancak ikincisi biraz daha pahalıdır, ancak genellikle daha etkilidir.

Silecek tertibatı

  1. Bıçak tertibatını ön camdan çekip çıkarın.
  2. Montajın pivotunda bulunan kancanın altında olacak klipsi bulun. Bıçağı serbest bırakmak için klipsi bastırın ve düzeneği koldan aşağı doğru çekerek çıkarın. Arabanıza bağlı olarak bunun için bir tornavidaya ihtiyacınız olabilir.
  3. Benzer bir hareketle, yeni grubu silecek koluna takın.
  4. Yerine tıklayın.
  5. Kolu ön cama göre değiştirin.

Bıçak yedekleri

  1. Bıçak tertibatını ön camdan çekip çıkarın.
  2. Kauçuk ekin ucundaki metal tırnakları sıkın ve sadece bıçaktan dışarı kaydırın. Bunun için pense gerekebilir.
  3. Yeni kauçuk sileceklerin uzunluğuna karşı ölçülmüş olmalıdır, ancak çok uzunsa, kurulumdan önce veya sonra bir pense ile basitçe kesin. Oto aksesuar mağazasındaki personele, boyuttan emin değilseniz veya kauçuğu kesmek için yardıma ihtiyacınız olup olmadığını sorun.
  4. Yeni silecek dolumunu tırnağa kaydırarak ve sonunda metal klipsi kilitleyerek takın.
  5. Kolu ön cama göre değiştirin.

Tamamen yerinde olduğundan emin olmak için yola çıkmadan önce silecek sıvınızı doldurduğunuzdan ve ön cam sileceklerine iyi bir test yaptığınızdan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir