Prostat Kanseri Nedir ?

Prostat kanseri, menide bulunan sütlü sıvıyı üreten bir bez olan prostat bezinin bir kanseridir. Düşük riskli prostat kanseri olan hastaların 10 yıllık kanser sağkalım oranı% 99’un üzerindedir.

Mililitre (ng / mL) başına 10 nanograma (ng / mL) eşit veya daha az PSA değeriniz, 6’ya eşit veya daha az Gleason skorunuz varsa ve kanser evreniz T1c / T2a ise düşük riskli bir hasta olarak kabul edilirsiniz. PSA, bir kan testi ile ölçülen prostat spesifik antijeninizdir, Gleason skoru, doku biyopsi sonuçlarına bakarak kanserin ne kadar agresif olduğunu gösterir ve kanser aşaması, kanserin ne kadar yayıldığını açıklar.

Prostat kanseri teşhisi konan erkeklerin çoğunda lokalize kanser vardır, bu da kanserin prostatın dışına yayılmadığı anlamına gelir. Lokalize prostat kanseri olan bazı erkekler, ameliyat veya radyasyondan kaçınmalarını veya ertelemelerini sağlayan aktif sürveyansı seçerler. Aktif gözetim, büyümesi muhtemel olmayan kanserli erkekler için bir seçenektir.

Testler kanserin büyümesi muhtemel olup olmadığını gösterecektir. Lokalize prostat kanseri ile:

  • Düşük riskli kanserin hemen büyümesi olası değildir. Bu adamlar aktif izlemeyi seçebilirler. Bu, doktorlarının kanserin büyüyüp büyümediğini görmek için düzenli kontrol ve testlerle kanseri yakından izleyeceği anlamına gelir. Bu seçim, bir erkeğin genellikle yıllarca ameliyat veya radyasyon almayı geciktirmesine izin verir. Kanser çok yavaş büyürse, tedaviye asla gerek olmayabilir.
  • Orta riskli kanserin büyüme olasılığı daha yüksektir. Bu tür kanserli bazı erkekler aktif sürveyansı seçebilir. Diğerlerinin ameliyat veya radyasyon seçmesi gerekebilir.
  • Yüksek riskli kanser büyük olasılıkla büyür. Yüksek riskli kanserli erkeklerin muhtemelen ameliyat veya radyasyon seçmesi gerekecektir.

Aktif gözetimin sizin için iyi bir seçim olup olmadığı doktorunuzla tartışmak isteyeceğiniz bir şeydir. Siz ve doktorunuz birlikte düşünmek isteyeceksiniz:

  • Yaşam beklentiniz.
  • Evre ve Gleason skoru sizin kanser.
  • Genel sağlığınız.
  • Diğer tedavilerden kaynaklanabilecek olası yan etkiler.

Kişisel tercihinizin bu kararın bir parçası olması gerekir.

Aktif gözetim ile, siz ve doktorunuz büyümekte olup olmadığını görmek için kanserinizi yakından izleyeceksiniz. Bu süre zarfında PSA testleri , dijital rektal muayeneler ve prostat biyopsileri gibi kontrol ve testleriniz olacaktır .

Kansere sahip olmak tuhaf görünebilir ve kanseri çıkarmak için ameliyat veya kanseri öldürmek için radyasyon tedavisi olmayabilir. Ancak diğer birçok kanserden farklı olarak, çoğu prostat kanseri çok yavaş büyür. Yavaş büyüyen prostat kanseri normalde semptomlara neden olmaz. Bu nedenle yıllarca hiçbir şey bilmeden prostat kanserine yakalanmak mümkündür.

Cerrahi ve radyasyon gibi prostat kanseri tedavilerinin ciddi yan etkileri vardır. Bu yan etkiler mesane, bağırsak ve ereksiyon problemlerini içerir. Aktif gözetim ile erkekler diğer tedavilere başlamak için bekleyebilirler. Bazı erkeklerin asla daha fazla tedaviye ihtiyacı olmayacaktır. Ve diğerleri testler kanserlerinin daha hızlı büyüdüğünü gösterene kadar tedaviyi geciktirebilir.

Aktif izlemeyi seçerseniz, kanserinizin büyümesi için bir şans elde edersiniz. Ancak bunun gerçekleşip gerçekleşmediğini düzenli kontroller gösterecektir. Ve eğer olursa, kanseriniz tedavilerin daha başarılı olduğu erken aşamalarda tedavi edilebilir.

Aktif gözetim sizin için bir seçenek değilse, doktorunuz muhtemelen diğer tedavileri önerecektir. Her prostat kanseri tedavisinin artıları ve eksileri vardır. Ve sizin ve doktorunuzun tedavi kararlarınızı verirken her ikisini de düşünmeniz önemlidir.

Tedaviden Sonra Ne Beklemeli

Aktif gözetim bazen yıllarca devam eder. Diğer durumlarda, testler sonunda kanserin büyüdüğünü ve tedavi edilmesi gerektiğini gösterir.

Neden Yapıldı?

Prostat kanseri tipik olarak yavaş büyüyen bir kanserdir. Kanada’da her yıl yaklaşık 21.000 erkeğe prostat kanseri teşhisi konmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, 100 erkekten yaklaşık 12’si prostat kanseri alacaktır.Ancak prostat kanseri teşhisi konan erkeklerin çoğu prostat kanserinden ölmez.

Kanseriniz düşük riskli bir kanser veya orta riskli bir kanserse, aktif gözetim sizin için bir seçenek olabilir. Aktif gözetim ile erkekler tedaviye başlamak için bekleyebilirler. Bazı erkeklerin asla tedaviye ihtiyacı olmayacaktır. Ve diğerleri testler kanserlerinin daha hızlı büyüdüğünü gösterene kadar tedaviyi geciktirebilir.

Ne Kadar İyi Çalışır

Kanserlerinin yayılma şansı düşük olan lokalize prostat kanseri olan erkekler aktif izlemeyi seçebilir. Bir çalışma, prostat kanserini lokalize eden erkeklerde aktif izlemeyi (aktif gözetim gibi bir bekle-bekle programı), cerrahiyi ve radyasyonu karşılaştırdı ve erkeklerin hangi seçeneği seçtiklerine bakılmaksızın ölme riskinin çok düşük ve yaklaşık aynı olduğunu buldu.

Bir başka çalışmada düşük riskli lokal prostat kanseri olan erkeklere (ve orta riskli prostat kanseri olan bazı erkeklere) baktı ve şunları buldu: 

  • Beş yılda, 100 erkekten yaklaşık 76’sı tedavi edilmemiştir ve halen aktif gözetim altındadır.
  • 10 yılda, her 100 erkekten yaklaşık 64’ü tedavi edilmemiştir ve halen aktif gözetim altındadır.
  • 15 yılda, 100 erkekten yaklaşık 55’i tedavi edilmemiştir ve halen aktif gözetim altındadır.

Riskler

Aktif gözetim sırasında prostat kanserinizin büyümesi ihtimali vardır. Bu olursa, doktorunuz ameliyat veya radyasyon gibi diğer tedavileri önerecektir.

Aktif izlemeyi seçerseniz, doktorunuzun test ve muayene programını takip etmek çok önemlidir. Düzenli kontroller, prostat kanseriniz büyürse hemen bulma şansınızı artıracaktır. Bu şekilde kanseriniz, tedavilerin daha başarılı olduğu erken aşamalarda tedavi edilebilir.

Ne Düşünmeli?

Aktif izlemeyi seçerseniz, testler prostat kanserinizin değişmediğini gösterse bile, fikrinizi istediğiniz zaman değiştirebilir ve ameliyat veya radyasyon geçirebilirsiniz.

Diğer ciddi tıbbi durumları olan ve ameliyat veya radyasyon geçirecek kadar iyi olmayan yaşlı erkekler ve erkekler genellikle beklemeyi beklerler. Dikkatli bekleme, hala doktorunuzun bakımı altında olacağınız anlamına gelir. Ancak dikkatli beklemenin amacı sadece sizi rahatsız eden semptomları tedavi etmektir. (Aktif gözetim için, testler kanserin büyüdüğünü gösteriyorsa amaç kanseri tedavi etmektir.)