1 Aralık 2021

Saçkıran ( Alopesi areata )

Saçkıran nedir?

Saçkıran, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla saç büyümesinin başladığı saç köklerine saldırdığında ortaya çıkan bir saç dökülmesidir . Foliküle verilen hasar genellikle kalıcı değildir. Uzmanlar bağışıklık sisteminin neden foliküllere saldırdığını bilmiyorlar. Alopesi areata 18 yaşından küçük kişilerde en yaygın olanıdır, ancak her yaştan çocuklar ve yetişkinler etkilenebilir. Kadınlar ve erkekler eşit derecede etkilenir.

Saçkıran neden olur?

Saçkıran genellikle saç kümeleri düştüğünde başlar, böylece kafa derisinde veya vücudun diğer bölgelerinde tamamen pürüzsüz, yuvarlak tüysüz lekeler oluşur. Bazı durumlarda saçlar, gözle görülür bir kellik lekesi olmadan incelebilir veya kısa saplamalar (“ünlem noktası” saç denir) bırakarak büyüyüp kopabilir. Nadir durumlarda, kafa derisi kıllarında ve vücut kıllarında tam bir kayıp meydana gelir. Saç dökülmesi genellikle gelir ve gider – saçlar bir bölgede birkaç ay içinde uzar, ancak başka bir bölgede dökülür.

Alopesi areata saç dökülmesi lekeleriyle sonuçlandığında, saç genellikle birkaç ay içinde geri döner. Yeni saç genellikle saçın geri kalanıyla aynı renk ve dokuya sahip olsa da, bazen ince ve beyazdır.

Bu duruma sahip insanların yaklaşık% 10’u asla saçlarını yeniden uzatamaz. Aşağıdaki durumlarda kalıcı saç dökülme olasılığınız daha yüksektir:

  • Bir aile öyküsü var.
  • Durumu genç yaşta ( ergenlik öncesi ) veya 1 yıldan uzun süre geçirin .
  • Başka bir otoimmün hastalık var.
  • Alerjiye (atopi) eğilimlidir.
  • Kapsamlı saç dökülmesi var.
  • Tırnakların veya ayak tırnaklarının anormal rengi, şekli, dokusu veya kalınlığı var.

Saç görünümün önemli bir parçası olduğu için saç dökülmesi çekici değildir.

Alopesi areata olan bazı insanlarda, tırnaklar ve ayak tırnakları çukurlaşır – bir pim içlerinde çok küçük çukurlar yapmış gibi görünürler. Ayrıca zımpara kağıdı gibi görünebilirler.

Alopesi areata “iyileştirilemez” ancak tedavi edilebilir. Bir bölüm olan çoğu insanda daha fazla saç dökülmesi geçirir.

Saçkıran belirtileri nelerdir?

Saçkıran tıbbi öykü ve fizik muayene ile teşhis edilir. Doktorunuz size saç dökülmeniz hakkında sorular soracak, saç dökülmenizin şekline bakacak ve kafa derinizi inceleyecektir. Ve birkaç tüyleri hafifçe çekebilir veya biraz çekebilir.

Saç dökülmenizin nedeni net değilse, doktorunuz saç dökülmenize neden olabilecek bir hastalığı kontrol etmek için testler yapabilir. Testler şunları içerir:

  • Saç analizi. Doktorunuz saçınızın bir örneğini alacak ve mikroskop altında inceleyecektir. Bazen bir kafa derisi örneği de alınır.
  • Aşırı aktif veya az aktif tiroid bezi ( hipertiroidizm veya hipotiroidizm ) gibi belirli bir durumun test edilmesi de dahil olmak üzere kan testleri .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir