23 Mayıs 2022

Sivilce nedir?

Akne veya akne vulgaris, yağ ve ölü cilt hücreleri gözeneklerinizi tıkadığında başlayan bir cilt problemidir. Bazı insanlar buna siyah nokta, leke, beyaz nokta, sivilce veya zit denir. Sadece birkaç kırmızı lekeniz veya sivilceniz olduğunda, hafif bir sivilce formunuz var. Şiddetli akne yüz, boyun, göğüs ve sırtını kaplayabilen yüzlerce sivilce anlamına gelebilir. Veya ağrılı (kistler) daha büyük, sağlam, kırmızı topaklar olabilir.

Akne gençler arasında çok yaygındır. Genellikle gençlik yıllarından sonra iyileşir. Hiç akne büyümeyen bazı kadınlar, genellikle adet dönemlerinden hemen önce bir yetişkin olarak sahip olacaklardır.

Sivilceniz hakkında ne hissettiğiniz, ne kadar kötü olduğu ile ilgili olmayabilir. Şiddetli aknesi olan bazı insanlar bundan rahatsız olmaz. Diğerleri sadece birkaç sivilceleri olmasına rağmen utanıyor veya üzülüyor.

İyi haber şu ki, akneyi kontrol altına almanıza yardımcı olabilecek birçok iyi tedavi var.

Akne neden olur?

Akne, yağ ve ölü cilt hücreleri cildin gözeneklerini tıkadığında başlar . Mikroplar gözeneklere girerse, sonuç şişme, kızarıklık ve irin olabilir.

Çoğu insan için akne gençlik yıllarında başlar. Bunun nedeni, hormon değişikliklerinin ergenlik başladıktan sonra cildi yağlandırmasıdır.

Yağ bazlı cilt ürünlerini veya kozmetik ürünlerini kullanmak akneyi daha da kötüleştirebilir. Gözeneklerinizi tıkamayan cilt ürünleri kullanın. Etikette “komedojenik olmayan” derler.

Akne ailelerde koşabilir. Ebeveynlerinizden birinde şiddetli akne varsa, buna sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Semptomlar neler?

Sivilce belirtileri arasında beyaz nokta, siyah nokta ve sivilce bulunur. Bunlar yüz, boyun, omuzlar, sırt veya göğüste ortaya çıkabilir. Büyük ve derin sivilcelere kistik lezyonlar denir. Bunlar enfekte olursa ağrılı olabilir. Ayrıca cildi yaralayabilirler.

Sivilce nasıl tedavi edilir?

Akne kontrolüne yardımcı olmak için cildinizi temiz tutun. Gözeneklerinizi tıkayan cilt ürünlerinden kaçının. Etikette “komedojenik olmayan” diyen ürünleri arayın. Cildinizi günde bir veya iki kez hafif bir sabun veya akne yıkama ile yıkayın. Ovalama ya da sivilcelerini seçmemeye çalış. Bu onları daha da kötüleştirebilir ve yara izlerine neden olabilir.

Tedavi etmek için sadece birkaç sivilceniz varsa, reçetesiz bir sivilce kremi alabilirsiniz. Adapalen, benzoil peroksit veya salisilik aside sahip olanı arayın. Bunlar etiketin söylediği gibi kullanıldığında en iyi sonucu verir.

Aknenin kontrol altına alınması zaman alabilir. Ancak reçetesiz ürünlerle 3 ay boyunca denedikten sonra iyi sonuçlar almadıysanız, doktorunuza danışın. İhtiyacınız olan tek şey reçeteli bir jel veya cilt kremi olabilir. Kadınsanız, belirli doğum kontrol hapları almak yardımcı olabilir.

Akne kistleriniz varsa, doktorunuz izotretinoin gibi daha güçlü bir ilaç önerebilir. Bu ilaç bazı sivilce türleri için çok iyi çalışır.

Sivilce izleri hakkında ne yapılabilir?

Akne izlerinin daha iyi görünmesine ve daha pürüzsüz hissetmesine yardımcı olabilecek lazer yenileme veya dermabrazyon gibi birçok cilt tedavisi vardır. Bunları doktorunuza sorun. Sizin için en iyi tedavi, skarlaşmanın ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Doktorunuz sizi plastik bir cerraha yönlendirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir