1 Aralık 2021

TYT Sınavı Nedir?

TYT sınavı, YKS olarak bilinen Yüksek Eğitim Kurumlarına Giriş Sınavının ilk oturumudur. YKS sınavında adaylar TYT ve AYT oturumunda kendisine yöneltilen soruları cevaplayacaklardır. Sınavdan yeterli puanın alınması ile birlikte adaylar istediği üniversiteye ve bölüme yerleşmesi mümkün olabilecektir. YKS sınavının bu yıl üçüncüsü düzenlendiği için adayların büyük bir kısmı tedirginlik yaşamaktadır. Ancak konu tekrarı, genel tarama testleri ve bol bol soru çözümü ile bu sınavı başarılı bir şekilde atlatılabilecektir. TYT sınavı genellikle adayların temel yeterlilik seviyesinin ölçülebilmesine olanak sağlayacaktır. Bu nedenle sorular ağırlıklı olarak okuduğunu anlayabilme, yorumlayabilme ve değerlendirme yeteneğinin belirlenmesine yönelik sorulardır.

TYT Sınavının Önemi Nedir?

TYT sınavı adaylar için son derece önemlidir. YKS sınavının ilk oturumu olarak bilinen TYT sınavına yalnızca lise mezunu adayların gidebilmesi mümkün olacaktır. Adayların bilgi yeterliliğinin ölçülebilmesi için bu oturum için belirli bir barajın geçilmesi gerekecektir. Bunun yanı sıra YGS’den YKS sınavına geçiş ile birlikte köklü bir değişime gidilerek TYT sınav puanı ile 2 yıllık ön lisans programlarına yerleşebilme imkanı sunulmuştur. Buna göre adaylar 150 puan barajını geçmesi durumunda 2 yıllık ön lisans programlarından istediğini yapabileceklerdir. Yapılan tercih ve sıralamaya göre adayların yerleştirmesi yapılabilecektir.

TYT sınavının genel sınav puanına etkisi %40’tır. Bu nedenle adayların hepsi için büyük bir önem teşkil etmektedir. Lise öğrencilerinin lisans programlarına yerleşebilmesi için TYT puanının en az 150 ve üzeri olması gerekecektir. 150 puan alan adaylar AYT sınavına girebileceği için yeterli puanı alırlarsa, tercih yapabileceklerdir. TYT sınavında 200 ve üzeri puan alan kişilerin, puanını bir sene sonrada kullanabilmesi mümkün olabilecektir. Almış olduğu puan bir sene sonra yüzdelik dilimi ve başarı sıralamasına göre değerlendirilerek yeni dönüşüm puanına ulaşacaktır. Bu puan bir önceki seneden düşük olabileceği gibi, yüksekte olabilecektir.

TYT Sınavının Özellikleri Nelerdir?

TYT sınavında adaylar toplamda 120 sorudan sorumlu tutulacaklardır. 120 sorunun 40’ı Türkçe, 40’ı Matematik, 20’si Fen Bilimleri ve 20’si Sosyal Bilgisi olmak üzere dağıtılmıştır. Matematik testi matematik ve geometri soruları olarak ikiye ayrılmaktadır. Fen Bilimleri testinde 7 Fizik, 7 Kimya ve 6 Biyoloji sorusu bulunmaktadır. Sosyal Bilimlerinde ise 5 Felsefe, 5 Din kültürü, 5 Tarih ve 5 Coğrafya sorusu vardır. Adaylara toplamda 135 dakika süre verilmektedir. Bu süre boyunca adayların tüm soruları yanıtlaması gerekecektir. TYT sınavında temel yeterlilik düzeyi ölçümlendiği için soruların büyük bir kısmında yorumlama ve değerlendirme yapılacaktır.

TYT puanlamasında adayların Türkçe ve Matematik netleri 1.32, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgisi netleri 1.36 katsayısı ile çarpılmaktadır. Elde edilen puanlar OBP puanı ile toplanarak TYT puanı açığa çıkartılmaktadır. TYT sınavı ilk oturum olarak AYT sınavından bir gün öncesinde yapılmaktadır. Bu sınava girilebilmesi için adayların OSYM üzerinden başvuru yaparak gerekli ücreti yatırması gerekecektir. Başvuru sonrasında adayların sınava bir hafta kala Sınav giriş belgesi yayınlanacaktır. Bu belge Aday İşlemleri sistemi üzerinden görüntülenerek sınava girilecek okulun öğrenilebilmesi mümkün olacaktır. Sınavın riske atılmaması için TYT sınavı günü adayların en geç sınava 30-45 dakika kala, sınav yerinde bulunması gereklidir.

The post TYT Sınavı Nedir? appeared first on AYT Sınavı Sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir