Yükseklik hastalığı nedir?

Rakım hastalığı, yüksek rakımlarda havadan yeterli oksijen alamadığınızda ortaya çıkar. Bu, baş ağrısı, iştahsızlık ve uyku problemi gibi semptomlara neden olur. Çoğu zaman, yüksek rakımlara alışkın olmayan insanlar alçak rakımlardan 2500 m (8200 ft) veya daha yükseğe hızla giderse olur . Örneğin, yüksek bir dağ geçidinden geçtiğinizde, yüksek bir irtifaya çıktığınızda veya bir dağ beldesine geldiğinizde baş ağrınız olabilir.

Hafif irtifa hastalığı yaygındır. Uzmanlar kimin alacağını ve kimin alacağını bilmiyor. Ne fitness seviyeniz ne de erkek ya da kadın olmanız, irtifa hastalığınız olup olmadığınızda rol oynamaz.

İrtifa hastalığı tehlikeli olabilir. Yüksek irtifa yürüyüşüne veya kampa (Rockies’teki gibi) giderseniz veya Peru, Ekvador veya Nepal gibi yüksek irtifa ülkelerinde tatil veya trek planlarınız varsa özel bir özen göstermek akıllıdır.

Yükseklik hastalığına akut dağ hastalığı da denir.

Yükseklik hastalığı neden olur?

Hava yüksek rakımda “daha incedir”. Çok hızlı gittiğinizde, vücudunuz ihtiyaç duyduğu kadar oksijen alamaz. Bu yüzden daha hızlı nefes almanız gerekiyor. Bu, baş ağrısına ve diğer yükseklik hastalığı semptomlarına neden olur. Vücudunuz irtifaya alıştıkça semptomlar ortadan kalkar.

Semptomlar neler?

İrtifa hastalığı belirtileri şunları içerir:

  • Genellikle zonklayan bir baş ağrısı. Gece ve uyandığınızda daha da kötüleşir.
  • Yemek gibi hissetmiyorum.
  • Midenize hasta hissetmek. Kusabilirsin.
  • Zayıf ve yorgun hissetmek. Ağır vakalarda, yemek, kendinizi giydirmek veya herhangi bir şey yapmak için enerjiniz yoktur.
  • Gece boyunca uyanmak ve iyi uyumamak.
  • Başım dönüyor.

Belirtileriniz hafif ila şiddetli olabilir. Yüksek irtifada olduğunuzdan bir gün sonrasına kadar başlamayabilirler. Birçok insan, irtifa hastalığının akşamdan kalmışlık hissettiğini söylüyor.

İrtifa hastalığı akciğerlerinizi ve beyninizi etkileyebilir. Bu olduğunda, belirtiler arasında kafa karışıklığı, düz yürüyememe ( ataksi ), baygınlık hissi ve mavi veya gri dudak veya tırnaklar bulunur. Nefes aldığınızda, kağıt torba buruşmuş gibi bir ses duyabilirsiniz. Bu belirtiler durumun şiddetli olduğu anlamına gelir. Ölümcül olabilir.

Yükseklik hastalığı belirtileri?

Yüksek irtifadaysanız, doktorunuz bu duruma sahip olduğunuzu düşünebilir. Doktorunuz belirtileriniz hakkında sorular soracak ve sizi muayene edecektir. Diğer durumları ekarte etmek için, doktorunuz sıvı veya alkol alıp almadığınızı veya herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığınızı veya nezle veya gripiniz olup olmadığını sorabilir.

Yürüyüş veya kamp yapıyorsanız, siz ve sizinle birlikte olanlar irtifa hastalığı belirtilerini bilmeniz gerekir. İnsanlar sıklıkla grip, akşamdan kalma veya dehidrasyon için irtifa hastalığını karıştırırlar. Kural olarak, olmadıklarını kanıtlayamadıkça semptomlarınızın irtifa hastalığı olduğunu düşünün.